Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Tregtia, aktiviteti më i pëlqyer i kosovarëve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Tregtia, aktiviteti më i pëlqyer i kosovarëve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tregtia, aktiviteti më i pëlqyer i kosovarëve

2 posters

Shko poshtë

Tregtia, aktiviteti më i pëlqyer i kosovarëve Empty Tregtia, aktiviteti më i pëlqyer i kosovarëve

Mesazh nga LaDescarada Tue 15 May 2012 - 3:12

Kosovarët vazhdojnë të preferojnë të merren me aktivitete tregtare. Çdo e treta ndërmarrje e regjistruar në Agjencinë për Regjistrimin e Bizneseve merret me tregti. Një tendencë e tillë është parë edhe këtë vit. Një e treta e aktiviteteve të reja tregtare të regjistruara , vetëm në këtë fillimit, janë ato që merren me tregti me shumicë dhe pakicë.
“Aktiviteti ekonomik më i preferuar edhe gjatë këtij tremujori është tregtia, me 836 ndërmarrje të reja, apo 32.9 për qind e totalit të ndërmarrjeve të reja të regjistruara këtë fillimvit”, thuhet në raportin e Agjencisë së Statistikave.


Berat Rukiqi, nga Oda Ekonomike, thotë se ky aktivitet ekonomik u është përshtatur karakteristikave e kushteve ekonomike që ofron Kosova. Por, sipas tij, kjo tendencë e regjistrimit të bizneseve të reja me shumicë tregtare duhet ndryshuar.

Sipas tij, Qeveria duhet ndryshuar politikat duke stimuluar sektorët e tjerë të aktiviteteve ekonomike. “Duhet të tentohet të fillohet një diskriminim pozitiv për aktivitete të tjera ekonomike. Sidomos në aktivitete në fushën e shërbimeve, bujqësisë dhe prodhimeve”, thotë Rukiqi.

Ttë dhënat zyrtare, tregojnë se çdo vit në Kosovë regjistrohen rreth 3 mijë ndërmarrje të reja që merren me tregti me shumicë dhe pakicë, shkruan Koha Ditore.

Të dhënat e Agjencisë së Statistikave tregojnë për rritje të bizneseve të reja. Gjatë tremujorit të parë të vitit 2012 janë regjistruar 2543 ndërmarrje të reja, ndërsa në tre muajt e fundit vitit të kaluar janë regjistruar 1799 ndërmarrje të reja, apo një diferencë prej 744 ndërmarrje, apo 41.4 për qind më shumë. /Telegrafi/
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Tregtia, aktiviteti më i pëlqyer i kosovarëve Empty Re: Tregtia, aktiviteti më i pëlqyer i kosovarëve

Mesazh nga Anakonda Sun 3 Jun 2012 - 0:05

te pakten me an te tregtise e fitoni dicka dhe arrini ta kaloni krizen(qe ka kapur pothuajse plotesisht europen lindore)
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi