Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zemra më e vogël artificiale në Botë që u vendos në foshnjën 16-muajsh People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zemra më e vogël artificiale në Botë që u vendos në foshnjën 16-muajsh People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zemra më e vogël artificiale në Botë që u vendos në foshnjën 16-muajsh

2 posters

Shko poshtë

Zemra më e vogël artificiale në Botë që u vendos në foshnjën 16-muajsh Empty Zemra më e vogël artificiale në Botë që u vendos në foshnjën 16-muajsh

Mesazh nga Emona Sun 27 May 2012 - 10:35

Zemra më e vogël artificiale në Botë që u vendos në foshnjën 16-muajsh Zemra_vogel_330_230

Një zemër artificiale më e vogla që është vendosur ndonjëherë deri sot, mundi të shpëtojë një foshnje 16-muajsh, që në vazhdim ju nënshtrua operacionit për transplatin e zemrës, u bë sot i njohur nga spitali i njohur Bambino Gesu të Romës.

Në Mars spitali Bambino Gesu vendosi për herë të parë zemrën më të vogel artificiale që është venë ndonjehërë thotë Antonio Amonteo, një nga drejtuesit e spitalit. Foshnja vuante nga miokardit, dhe një infeksion serioz të sistemit artificial që u implantua më parë.

Gjatë pritjes për donacionin e një organi për transplantim, foshnja nuk do kishte mbjetuar nëse nuk i ishte vënë pajisja eksperimentale e dërguar nga Instituti kombëtar Amerikan i Shëndetit.(NIH).

Pajisja peshonte 11 gramë, e përberë nga një pompë titani. Impanti zgjati 8 orë sepse ishte jashzakonisht komplekse. Pas 13 ditësh transplanti i zemrës mundi të japë rezultatet funksionale me sukses.

Gati 2 muaj pas operacionit, shëndeti i fëmijes është në gjendje të shkelqyer, deklaron profesori Amonteo.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zemra më e vogël artificiale në Botë që u vendos në foshnjën 16-muajsh Empty Re: Zemra më e vogël artificiale në Botë që u vendos në foshnjën 16-muajsh

Mesazh nga Anakonda Sun 27 May 2012 - 23:56

te pakten mire qe qenka gjet derman per femijen e gjore
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi