Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mosdegjimi ne bashkbisedime! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mosdegjimi ne bashkbisedime! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mosdegjimi ne bashkbisedime!

2 posters

Shko poshtë

Mosdegjimi ne bashkbisedime! Empty Mosdegjimi ne bashkbisedime!

Mesazh nga WebMaster Tue 5 Jun 2012 - 11:39

Problemi i "Mosdegjimit" eshte nje problemi "I pa rrahur"; i pa konsumuar ne shoqerine tone, kryesisht. Nuk e kam fjalen per organin e vesheve dhe as me sistemin e degjimit por me ego-n apo Un-in tone per te mos degjuar. Aftesia per te degjuar gjate nje komunikimi ndoshta eshte nder faktoret me te rendesishem te arritjes se objektivit te komunikimit si forme e cdo zgjedhje te duhur. Pra nuk munde ta konsiderojme veten te afte per te komunikuar nese nuk kemi durimin per te degjuar. Secili nga ne i shef gjerat prej kendveshtrimeve te ndryshme dhe te rrallet jane apo me mire te them nuk egzistojne fare ata qe shofin cdo kend te cdo problematike. Duke pare gjerat nga prizmi apo kendveshtrimi yne gjithsesi egziston ai prizmi i erret te cilin ose ne nuk e shofim fare ose e shofim te turbullt. Jo rralle ndodhe qe mu ky kend te jete sqarimi i tere asaj qe ne duam ta kuptojm dhe nese kete kend nuk e kemi analizuar apo e kemi verejtur turbullt ateher edhe ajo cfare duam te kuptojm munde te jete me mjegull. Se paku kjo mangesi ndoshta do na eliminohej nese degjojme sepse bashkbiseduesi yne munde te prek ate kend te pa pare nga ana jone. Nga mos ndalesa per te degjuar dhe nga mungesa e kesaj aftesie shpesh ndodhe qe bashkkomunikuesit i biejne te njejtit tel dhe nuk kuptohet ose ose jane aq afer por duke konsideruar qe bashkkomunikuesi po bene vetem zhurme, largohen nga mendimi i njejte. Cfare dmth. nese ju dhe bashkbiseduesi jeni ne te njejtete vale dhe nuk kuptoheni? Dmth. se ju nuk keni durimin te degjoni.
Nese nukd degjojme njeri-tjetrin atehere kemi te bejme me mos respekt te bashkbiseduesit dhe si rezultat nuk ka debat.


Cfare perbene tek ju mosdegjimi apo degjimi? Veq mos me thuani se nuk keni problem me te?!
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mosdegjimi ne bashkbisedime! Empty Re: Mosdegjimi ne bashkbisedime!

Mesazh nga Anakonda Tue 5 Jun 2012 - 17:56

shoh ke shum njerez ket problem,ju pelqen te flasin sa te duan;ndersa kur flasin te tjeret shtremnberojn fytyre,ose thon;boll,boll a fillove?;kjo gje tregon se ne nuk jemi tolerante,nuk kemi edukat dhe skemi respekt per personin tjeter qe po flet...
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi