Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Yndyrat e qumështit e mbrojnë zemrën  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Yndyrat e qumështit e mbrojnë zemrën  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yndyrat e qumështit e mbrojnë zemrën

Shko poshtë

Yndyrat e qumështit e mbrojnë zemrën  Empty Yndyrat e qumështit e mbrojnë zemrën

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 4:48

Yndyrat e qumështit e mbrojnë zemrën

Është e njohur se qumështi, produktet qumështore si edhe produktet e tjera shtazore, përmbajnë sasi të madhe të trans yndyrave. Këto yndyra karakterizohen me faktin se përmbajnë një apo më shumë lidhje dyfishe.
Studimet e reja të realizuara te minjtë kanë treguar se trans yndyrat nga qumështi dhe produktet e tij, në realitet mund ta zvogëlojnë rrezikun nga sëmundjet e zemrës.
Shkencëtarët i kanë ushqyer minjtë me ushqim në të cilin kanë injektuar sasi të mëdha të trans acidit yndyror, i cili është i pranishëm në qumështin natyror të kafshëve dhe në produktet e tij. Pas 16 javësh, rezultatet kanë treguar zvogëlim të sasisë së përgjithshme të LDL-kolesterolit dhe triglicerideve.
Supozohet se për aftësinë pozitive të veprimit të këtij trans acidi yndyror është meritore aftësia e tij për zvogëlimin prodhimit të hilomikroneve, grimca të cilat luajnë rol në transportin e yndyrave dhe të cilat konsiderohen edhe si faktorë të rëndësishëm në disa çrregullime metabolike.
Rezultatet tregojnë se trans yndyrat natyrore dallojnë nga trans yndyrat e dëmshme, të cilat më së shpeshti janë të pranishme në ushqimin e përpunuar dhe këto yndyra jo-natyrore janë në lidhshmëri me rritjen e rrezikut për sëmundje të zemrës.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi