Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Birra nuk është shkaktare e 'barkut të birrës' People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Birra nuk është shkaktare e 'barkut të birrës' People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Birra nuk është shkaktare e 'barkut të birrës'

Shko poshtë

Birra nuk është shkaktare e 'barkut të birrës' Empty Birra nuk është shkaktare e 'barkut të birrës'

Mesazh nga Alberti Fri 15 Feb 2013 - 6:28

Birra nuk është shkaktare e 'barkut të birrës'

Birra për një kohë të gjatë është fajësuar për një bark paksa më të trashë të meshkujve të moshës së mesme. Megjithatë, ajo ndoshta edhe nuk është një fajtore aq e madhe.
Dr. Ketron O'sullivan, eksperte e dietave, me 20 vjet përvojë nga Britania, pohon se nuk ekzistojnë dëshmi shkencore që birra shkakton konkretisht trashje.
Në fakt, barku i fryrë është pasojë e konsumimit të tepërt të ushqimit kalorik, pa marrë parasysh se a bëhet fjalë për birrën, verën apo çokollatën. Për më tepër, birra e ka një vlerë paksa, më pak kalorike në krahasim me pijet e tjera alkoolike, madje edhe me ushqimin.
"Konsumimi i matur i birrës nuk sjell shtim në peshë ose deri te mbledhja e shtresave dhjamore abdominale", ka thënë O'sullivan. Ajo pohon që sasitë e mëdha natyrisht që shkaktojnë trashje, por një gjë të tillë e bën edhe konsumimi i tepërt i cilësdo pije tjetër alkoolike, ose cilitdo ushqim.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi