Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shimpanzetë mbajnë mend më mirë se njerëzit? (Video) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shimpanzetë mbajnë mend më mirë se njerëzit? (Video) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shimpanzetë mbajnë mend më mirë se njerëzit? (Video)

Shko poshtë

Shimpanzetë mbajnë mend më mirë se njerëzit? (Video) Empty Shimpanzetë mbajnë mend më mirë se njerëzit? (Video)

Mesazh nga Alberti Mon 18 Feb 2013 - 9:05

Një studim i realizuar në Japoni ka treguar se shimpanzetë japin rezultate më të mira se njerëzit në testet e caktuara kognitive (njohëse).
Disa nga këto teste, janë edhe kujtesa e shpejtë dhe përsëritja e numrave, ndërkaq protagonisti i programit hulumtues ishte majmuni 12-vjeçar Ayumu, i cili i njeh numrat nga 1 deri në 19-të.

Sipas Tetsuro Matsuzawas nga Instituti për studime të primatëve pranë Universitetit në Kyoto, këto rezultate mund të ngjallin reagime, sepse njerëzit e kanë vështirë ta pranojnë faktin se shimpanzetë janë më të mira se ata në disa aspekte mentale.


Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi