Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
E keqja” e librit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
E keqja” e librit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

E keqja” e librit

4 posters

Shko poshtë

E keqja” e librit Empty E keqja” e librit

Mesazh nga WebMaster Sun 13 Dec 2009 - 5:47

E keqja” e librit Socrates
Cfarë dëmesh mund të sjellë një libër? Do të ishte qesharake të pretendohej se 80 “veprat” e Enver Hoxhës të përkthyera e shpërndara nëpër botë i sollën asaj ndonjë tronditje, ashtu si miliona libra a shkrime, në përkrahje të një regjimi nuk mundën t’a shpëtonin atë. E njëjta gjë mund të thuhet për Main Kampf-in e Hitlerit, libër që vazhdon të shitet. Librat e njerëzve të tille nuk ka pse të digjen, grisen e as të hidhen poshtë. Ato janë dëshmi e kotësisë së atyre që në fund humbën, por jo nga librat.
Duket se librat janë si trumptetat. Ato kurrë nuk vrasin, kurrë nuk fitojnë beteja, as nuk shkaktojnë rrezimin e mureve, me përjashtim të Xherikos. Përse atëherë kjo frikë nga librat? Kur në to shtypet ndonjë mendim i ri a paradoks, nuk mungon as zemërimi se “vlerat po shkatërrohen”, që ringjallin kujtime e së kaluarës kur thirrjet e vrazhdta ”Mbylle gojën!”, jehonin ”Mos mendo!”.
Po Homeri, Platoni, Plini a Virgjili, kujt i morën leje? Po shumë popuj cfarë e keqe i gjeti nga liria e shprehjes dhe mendimit? Po historia e tyre përse është aq e pasur? Ka ardhur kjo nga vuajtjet a bëmat e tyre apo kanë qenë të lirë të shkruanin e mendonin? Të botosh shkrime e libra me ide që sfidojnë ato ekzistuese, do të thotë t’a kesh kuptuar lirinë. Dhe kjo duket se dëmton vetëm mendjet e mbyllura, ashtu si drita e ndezur natën, sfidon vetem erresirën.
Shkalla e lirisë së mendimit matet nga mënyra se si pritet ai mendim, njësoj si njeriut në prag; mënyra se si i hapet dera tregon se sa i mirëpritur është. Para dy dekadave ishte shteti, diktatura që censuronte cdo ide. Sot duket se është një pjesë e publikut që ka marë përsipër këtë rol, sepse kritika denigruese është edhe censurë. Kur del një libër i ri, që shpreh ide ndryshe, apo kur autori i përket një krahu tjeter ose edhe më keq, kur nuk i përket ndonjë partie, tronditja ndodh, zërat thërrasin,“Skandal!” dhe sharjet pasojnë. ”Nuk të pëlqen? mos e përfill. Të lodh? mos e lexo”, do të thoshte Volteri. Të zemëron? shkruaj një të kundërt.
I njohur si poet por edhe opinionist, në pamfletin e tij “Areopagitica” më 1644, Xhon Milton, argumentonte përse është e nevojëshme liria e fjalës të cilën ai e lidhte me lirinë e botimeve. Sipas tij, atje ku ka dëshirë për të mësuar, ekziston edhe nevoja per më shume debat, më shumë shkrime e më shumë mendime të ndryshme. Ndërsa opinionin e njeriut të mirë, Milton e shihte si njohuri në përftim.
E mira dhe e keqja janë anët e së njejtës medalje. Ndoshta nisur nga kjo, Milton mendonte se “e keqja nuk duhej trajtuar duke eleminuar burimin e saj, sepse kjo do të sillte një zbrastësirë të madhe që nuk dihej se me cfarë do të mbushej”. Po ashtu, medalja mëdysh nuk mund të ndahet, sepse dyfaqëshe të tjera do të krijoheshin. Dhe nuk do të ishte aspak veprim i urtë që për të shpëtuar nga e keqja medalja të hidhej tej. Kjo do të ishte njësoj si për të eleminuar të keqën të shkatërrohej “molla”, burim i mëkatit por njëkohësisht edhe i dijes njerëzore, sipas Biblës. Prandaj edhe mendimet e kundërta, si e mira me të keqen, me dashje a jo, duket se lindin për të bashkëjetuar.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E keqja” e librit Empty Re: E keqja” e librit

Mesazh nga 007 Sun 13 Dec 2009 - 5:50

as nji liber nuk eshte i keq
e mira eshte ta lexojme se dicka per te mesuar ka ne cdo liber
007
007
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : teater
Postime Postime : 113
Anëtarësuar Anëtarësuar : 10/12/2009
Hobi Hobi : valltar

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E keqja” e librit Empty Re: E keqja” e librit

Mesazh nga koli852 Sun 13 Dec 2009 - 6:16

e keqja e librit??? shaka eshte kjo??? provoni te lexoni nje liber deri ne fund dhe ne fund te saj d te kuptoni ate qe keni fituar. cdo liber i lexuar eshte nje pasri me shume per ty.
a mos valle Homerin e pengoi verberia te shkruante Iliaden dhe Odisene???
Shekspirin e pengoi valle mbreteresha Elisabeth te vinte ne skene dramat e tij, Makbeth, Hamlet, Mbreti Lir, Nata e 12, Romeo dhe Zhuljeta, Shume zhurme por asgje, Jul Qezarin e shum te tjere???
a mos valle budallalleku i Honore de Balzak do ta pengonte te shkruante 60 faqe ne dite dhe te pinte mbi 40 kafe do ta bente te behej babai i romazierve???
apo mania e seksit e Molierit do ta pengonte te behej komediani me i shquar i te gjitha koherave??
apo incesti i Friedrich Nietzche do ta pengonte te behej nje nga mendimtaret me te medhenj te kohes sone???
apo diktatura Kadarene te behej romanzier shqiptar me fame boterore.......

epra edhe pse me kunndershtime keta kolloz te letersise boterore kan arritur te shprehin ate qe kan brenda nepermjet librit, per te na e percjelle neve....
e kush jemi ne???
e thjeshte. ne jmi ata te cilet perpara nje libri shmangemi kur e shohim, i qeshim siper, e shperillim, e grisim..... por ai nuk merzitet. pret perhere ne mes te pluhurit t biblotekes nje lexues ta shfletoje, ti perkedhele germat e qendisura me mjeshteri.

nje bibloteke e pasur eshte e barabarte me nje shpirt te pasur i cili di te doje

te preferuarit e mi

Erich Maria Remark - 3 Shoke
Teodor Drajzer - Gjeniu
Friedrich Nietzche - Keshtu foli Zarathustra
Zigmund Frojd - Psikoanaliza
ismail Kadare - Daullet e Shiut, Gjenberali i ushtrise se vdekur
Dante Alighieri - Komedia Hyjnore
Honore de Balzak - Xha Gorioi
Franz Kafka - Metamorfoza............... e shum te tjere

koli852
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : katunet e milanos
Postime Postime : 731
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 21/11/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E keqja” e librit Empty Re: E keqja” e librit

Mesazh nga Erika Sun 13 Dec 2009 - 6:32

uee se dija qe libri paska nje te keqe une preferoj per vete ekzistencalistet dhe
I HUAJI i alber kamys me cmend fare sa shume qe e dua

GJITHASHTU DHE METAMORFOZA DHE KRIM DHE DENIM
Erika
Erika
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : diku neper bote
Postime Postime : 6656
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/09/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : studente

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E keqja” e librit Empty Re: E keqja” e librit

Mesazh nga koli852 Sun 13 Dec 2009 - 6:40

kurse un erik brezin e shkrimtareve te humbur , si remark e drajzer

koli852
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : katunet e milanos
Postime Postime : 731
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 21/11/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E keqja” e librit Empty Re: E keqja” e librit

Mesazh nga Erika Sun 13 Dec 2009 - 6:41

kam lexuar se dhe ernest heminguej hyn ne ate brez
Erika
Erika
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : diku neper bote
Postime Postime : 6656
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/09/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : studente

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E keqja” e librit Empty Re: E keqja” e librit

Mesazh nga koli852 Sun 13 Dec 2009 - 6:45

Lamtumir arme????

koli852
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : katunet e milanos
Postime Postime : 731
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 21/11/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E keqja” e librit Empty Re: E keqja” e librit

Mesazh nga Erika Sun 13 Dec 2009 - 6:50

jo po per ke bie kembana E keqja” e librit Affraid

thashe vetem qe e kam lexuar qe dhe ai ben pjese ne kete brez por se di nese eshte e sakt E keqja” e librit Icon_biggrin
Erika
Erika
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : diku neper bote
Postime Postime : 6656
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/09/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : studente

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E keqja” e librit Empty Re: E keqja” e librit

Mesazh nga koli852 Sun 13 Dec 2009 - 6:55

je plotesisht e sakt.... ulu 10

koli852
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : katunet e milanos
Postime Postime : 731
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 21/11/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E keqja” e librit Empty Re: E keqja” e librit

Mesazh nga Erika Sun 13 Dec 2009 - 6:57

o zhottt flm zhoti profesor pyetjet tjeter E keqja” e librit Lol
Erika
Erika
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : diku neper bote
Postime Postime : 6656
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/09/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : studente

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E keqja” e librit Empty Re: E keqja” e librit

Mesazh nga koli852 Sun 13 Dec 2009 - 7:02

bija ime sipas teje tek engjej dhe djaj te dan brown.. te duket bindse fakti qe brenda dites zoti langdon te shkoje nga bostoni ne zvicer dhe nga ketu ne rome???
dhe brena 4 oreve te rrezikoje plot 4 here te vdese dhe te shpetoje perhere duke pasur nje fizik profesori?? dhe qe ne skenen e fundit te shpetoje nga renia e lire me helikopter kur ne 4 oret e fundit kishte vrapuar me shum se nje maratonomak, ku i gjeti fuqit per te perballuar kete renie????

ska burr nne me u pergjigj ksaj pytjeje

koli852
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : katunet e milanos
Postime Postime : 731
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 21/11/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E keqja” e librit Empty Re: E keqja” e librit

Mesazh nga Erika Sun 13 Dec 2009 - 7:04

ehe dy here e kam lexuar kete liber por qe se kap dot dmethenien se kap fare zoti profesor E keqja” e librit Icon_scratch

e cdo me besh ta lexoj perseri
Erika
Erika
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : diku neper bote
Postime Postime : 6656
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/09/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : studente

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E keqja” e librit Empty Re: E keqja” e librit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi