Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Vrasësi i Brazilit” nderohet në “Maracana” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Vrasësi i Brazilit” nderohet në “Maracana” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“Vrasësi i Brazilit” nderohet në “Maracana”

Shko poshtë

“Vrasësi i Brazilit” nderohet në “Maracana” Empty “Vrasësi i Brazilit” nderohet në “Maracana”

Mesazh nga BLERTA Wed 30 Dec 2009 - 5:50

San Paolo, 30 dhjetor - Ka qenë një nga ndeshjet më tragjike të historisë së futbollit, pasi një këmbë e shtrirë që drejtoi topin në rrjetë, ngriu zemrat e një populli të tërë, duke bërë që në Brazil të pllakosë heshtja e vajit për shumë kohë.
Ai quhet Alcides Ghiggia dhe ka qene pjese e kombëtares se Uruguait në finalen historike të vitit 1950 në stadiumin “Maracana”. Mund të cilësohet edhe si “makthi” i një populli të tërë pasi goli i tij fiksoi rezultatin e finales në 2-1 për miqtë e Uruguait, duke e kthyer në tragjedi atë natë që ishte planifikuar për festë.
“Tre persona kanë bere që Maracana të heshte, Frank Sinatra, Papa dhe unë”, tha disa kohë më parë Ghiggia. Por tashmë kanë kaluar 60 vjet dhe Brazili nuk ka ndërmend të jetojë me këtë meritë të vjetër. “Vrasësi i Brazilit”, siç e ka cilësuar “Globoesporte”, do të lërë shenjen e tij të këmbës në trotuarin e yjeve pranë stadiumit “Maracana” përkrah legjendave si, Figueroa, Eusebio e Beckenbauer.
“Duke parë atë që ndodhi, nuk mendoja se do të më kishin nderuar në Maracana. Jam i emocionuar dhe i falënderoj për këtë”, u shpreh 83 vjeçari.
BLERTA
BLERTA
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : DRENIC
Postime Postime : 1116
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/12/2009
Hobi Hobi : ME NEJT.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi