Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet peshku “jashtëtokësor” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet peshku “jashtëtokësor” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet peshku “jashtëtokësor”

2 posters

Shko poshtë

Zbulohet peshku “jashtëtokësor” Empty Zbulohet peshku “jashtëtokësor”

Mesazh nga Alberti Fri 12 Feb 2010 - 0:43

Zbulohet peshku “jashtëtokësor”

Banorët e fshatit Daluo në Kinë, zbuluan në një liqe të një shpelle, një kilometër nën sipërfaqe të tokës, një peshk me pamje jashtëtokësori.
Ekspertët nuk mundën të vërtetojnë se çfarë lloj peshku është ai i zbuluar në shpellën e fshatit Daluo, në rajonin Bama të provincës Guangxi, në jug të Kinës.
Peshku ka formën e buzëve të sqepit të zogjve buzë të kuqe dhe “mustaqe” të holla. Sytë e peshkut janë shumë afër buzëve.
Njëri nga udhëheqësit e fshatit Li Zuneng tha se popullsia lokale ka dëgjuar prej pleqve për peshkun e çuditshëm, por kjo është menduar vetëm si trillim, pasi askush prej gjeneratave të reja nuk e ka parë këtë gjallesë.
Mirëpo, në thellësi të shpellës, e njohur me emrin “Fu Jang Dong” ose “Shpella e fatit”, janë kapur disa specie të këtij peshku.
Mostrat janë dërguar për hulumtim në rajonin Bama të institutit Guansi, por askush prej ekspertëve nuk e dinte se për çfarë lloji peshku bëhet fjalë.
Uji nga ky liqe thuhet se zgjat jetën pasi në këtë rajon ka një numër të madh të njerëzve që kanë jetuar më shumë se 100 vjet.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulohet peshku “jashtëtokësor” Empty Re: Zbulohet peshku “jashtëtokësor”

Mesazh nga Anakonda Wed 11 Apr 2012 - 18:14

ou e habitshme;edhe te tille peshku paska
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi