Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sejdiu shtyn për 11 prill zgjedhjet në Istog People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sejdiu shtyn për 11 prill zgjedhjet në Istog People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sejdiu shtyn për 11 prill zgjedhjet në Istog

Shko poshtë

Sejdiu shtyn për 11 prill zgjedhjet në Istog Empty Sejdiu shtyn për 11 prill zgjedhjet në Istog

Mesazh nga Li12i-GG ARMY Thu 25 Feb 2010 - 0:05

Sejdiu shtyn për 11 prill zgjedhjet në Istog Bgursm


Prishtinë, 25 shkurt – Presidenti i vendit, Fatmir Sejdiu, ka vendosur që të ndryshojë vendimin e tij lidhur me datën e caktuar për mbajtjen e zgjedhjeve në Komunën e Istogut, për të cilën vetëm disa ditë më parë mori vendim që zgjedhjet atje të mbahen më 4 prill. Kjo datë është kundërshtuar nga Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovës, si dhe nga PLK-ja, të cilat i kanë kujtuar presidentit Sejdiu se 4 prilli është festë zyrtare në Republikën e Kosovës, më saktësisht Dita e Pashkëve.
Dhe vetëm një ditë pas ankesës së partive të lartpërmendura presidenti Sejdiu së bashku me partitë të cilat do të garojnë në Komunën e Istogut janë pajtuar që zgjedhjet në Istog të mbahen më 11 prill.
“Presidenti është takuar me përfaqësuesit e katër partive që do të konkurrojnë në Komunën e Istogut si me atë të LDK-së, PDK-së, LDD-së dhe AAK-së, si dhe me përfaqësues të KQZ-së dhe është arritur pajtimi që mbajtja e zgjedhjeve në Istog të shtyhet për një javë ditë që i bie më 11 prill”, ka treguar për “Kohën Ditore”, Xhavit Beqiri, zëdhënës i presidentit Sejdiu. Vendimi i presidentit për të ndryshuar datën është marrë pasi që dy subjektet politike PSHDK-ja dhe PLK-ja kishin konsideruar se mbajtja e zgjedhjeve në Ditën e Festës së Pashkëve është lëshim ndoshta i padashur, apo i rastit, i cili duhet të korrigjohet nga presidenti Sejdiu. “Siç dihet, zgjedhjet në Istog duhet të përsëriten, pas vdekjes së ish-kryetarit të zgjedhur të kësaj komune Fadil Ferati dhe duhet dhënë mundësi të gjithë qytetarëve dhe subjekteve garuese të votojnë në kushte normale dhe atmosfere elektorale e cila nuk mund të jetë e tillë dhe të korrespondon me të Dielën e Pashkëve”, ka qenë kërkesa e dy partive të lartpërmendura. Mirëpo, zëdhënësi Beqiri ka thënë se caktimi i datës katër prill për mbajtjen e zgjedhjeve është një lëshim i vogël, pasi që, sipas tij, kjo festë jo gjithherë bie në datë të njëjtë.
“Kjo është festë që në të shumtën e rasteve nuk bie në datën e njëjtë, kështu që na ka shpëtuar kjo datë dhe është marrë vendimi për katër prill, mirëpo pas konsultave që presidenti ka pasur është ndryshuar data e cila do t’i përshtatet edhe KQZ-së që të ketë edhe më shumë kohë për organizimin e zgjedhjeve në Istog”, ka deklaruar Beqiri. Se 11 prilli do të jetë data për mbajtjen e zgjedhjeve në Istog e kanë konfirmuar edhe burime të gazetës brenda KQZ-së, sipas të cilave pritet që presidenti Sejdiu ta bëjë publik vendimin e ri e enjte (sot).
“Pasi që katër prilli është festë zyrtare definitivisht jemi marrë vesh që zgjedhjet në Komunën e Istogut të mbahen më 11 prill dhe këtë vendim presidenti Sejdiu ka shumë gjasa që ta bëjë publik të enjten”, ka treguar burimi i gazetës në KQZ. Nga ana tjetër, kryetarja e këtij institucioni, Nesrin Lushta, ka bërë me dije, të enjten, pas mbledhjes së rregullt të KQZ-së, se presidenti ka thënë se organizimi i zgjedhjeve në Istog është një proces i ri nga fillimi për të cilin i duhet kohë KQZ-së.
“Presidenti ka marrë një vendim, mirëpo është mundshme që të rishqyrtohet. Aty është afati 30 deri në 45 ditë dhe KQZ-ja konsideron se i nevojiten 45 ditë për përgatitje për arsye sepse janë zgjedhje nga fillimi, d.m.th me regjistrimin e partive politike aplikim për regjistrim votimin përmes postës dhe të gjitha operacionet e tjera dhe për këto arsye na nevojitet ky afat kohor”, ka theksuar Lushta.
Li12i-GG ARMY
Li12i-GG ARMY
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : iTaLY
Postime Postime : 295
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 22/02/2010
Hobi Hobi : RRuGeN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi