Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zejtarët pejanë kërkojnë stimulime dhe ulje të taksave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zejtarët pejanë kërkojnë stimulime dhe ulje të taksave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zejtarët pejanë kërkojnë stimulime dhe ulje të taksave

Shko poshtë

Zejtarët pejanë kërkojnë stimulime dhe ulje të taksave Empty Zejtarët pejanë kërkojnë stimulime dhe ulje të taksave

Mesazh nga Li12i-GG ARMY Sat 27 Feb 2010 - 9:30

Zejtarët pejanë kërkojnë stimulime dhe ulje të taksave 24vqsmh


Pejë, 27 shkurt - Kushtet e vështira ekonomike, konkurrenca e krijuar nga tregu i lirë në vend dhe mungesa e stimulimeve, ia ka ndryshuar tërësisht pamjen Çarshisë së Gjatë të Pejës, nga e cila çdo vit zhdukën njëra pas tjetrës zeje të ndryshme me traditë qindra vjeçare.
Në programin e zhvillimit ekonomik të qytetit, ngjallja e turizmit zë vend primar në listën e prioriteteve më rëndësi të veçantë, por përveç bjeshkëve të dëmtuara nga prerjet ilegale, Peja aktualisht nuk ka gjë tjetër që mund t’u ofrojë turistëve, sidomos atyre të huajve, syri i të cilëve gjithnjë është në kërkim të punimeve artizanale, që e identifikojnë edhe kulturën autoktone.
Për zhgunaxhinjtë, kazanxhinjtë, briskëtarët, qilimpunuesit, samarxhinjtë, saraçët.., vetëm flitet se kanë ekzistuar si zanate të vjetra në Pejë, e rrugës së tyre po ecin edhe zejet e tjera, në mungesë të përkujdesjes institucionale, ka raportuar të shtunën KosovaLive.
“Nëse komuna nuk fillon të kthejë kokën kah zejtarët, atëherë në Pejë nuk do të ketë më zeje. E pa zeje në Pejë as turizmi nuk ka logjikë”, thotë rrobaqepësi Zeqiria Imami, rëndësinë që ka zejtaria për qytetin e Pejës.
Për mbajtjen në jetë të zejeve që ende nuk kanë dhënë shpirt dhe ringjalljen e zejeve “të varrosura”, shoqata e zejtarëve pejanë ka drejtuar kërkesa të qarta në adresë të komunës, për stimulimin financiar dhe uljen apo edhe heqjen e taksave.
Edhe kryetari i komunës së Pejës, Ali Berisha e ka të qartë rëndësinë e zejtarisë për turizmin pejan, dhe “xhepat” e tij janë të mbushura me përplot premtime se do të angazhohet pa rezervë për përkrahjen e zejtarëve.
“Unë si kryetar i komunës do të marr iniciativën për ndryshimin e rregullores për taksa tarifa dhe gjoba. Dhe propozimi im ka me qenë qe disa zeje të mos tatohen fare dhe të gjinden forma për stimulimin dhe ruajtjen e tyre”, iu premton Berisha zejtarëve përkrahjen e komunës.
Li12i-GG ARMY
Li12i-GG ARMY
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : iTaLY
Postime Postime : 295
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 22/02/2010
Hobi Hobi : RRuGeN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi