Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Greqi, emigrantët në grevë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Greqi, emigrantët në grevë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Greqi, emigrantët në grevë

Shko poshtë

Greqi, emigrantët në grevë Empty Greqi, emigrantët në grevë

Mesazh nga Vizitor Mon 1 Mar 2010 - 7:18

“Nuk shpenzojmë asnjë euro për 24 orë. Nuk blejmë asgjë në datën 1 mars”. Kjo është motoja e lëvizjes paqësore “24 orë pa ne” e cila u bën thirrje gjithë emigrantëve në Greqi të mos shpenzojnë asgjë ditën e sotme, në shenjë proteste dhe rezistence ndaj racizmit dhe ksenofobisë, si dhe ndaj izolimit të emigrantëve që jetojnë dhe punojnë në mënyrë paqësore në shtetin grek.
Krijuesit e lëvizjes, midis tyre edhe emigrantë shqiptarë kanë mbledhur brenda pak ditësh mbi 6000 anëtarë në një faqe të rrjeteve sociale.
"Është një lëvizje që ka filluar për herë të parë në Amerikë", deklaron një prej iniciatorëve, gazetari shqiptar Niko Ago, kur mijëra protestues dolën në rrugë, nxënësit munguan në shkolla, punëtorët nuk shkuan në fabrika. Amerika përjetoi një çast pa emigrantët e saj.
Përderisa në Greqi emigrantët nuk mund të mos shkojnë në pune, sepse ka rrezik ta humbin atë, atëherë lëvizja “24 orë pa ne” u bën thirrje që ata të mos shpenzojnë për një dite, asnjë euro.
"Duhet të kuptojnë grekët dhe gjithë evropianët - deklarojnë iniciatorët e lëvizjes - se çfarë do të thotë të jetojnë qoftë edhe një ditë pa emigrantët e tyre, se pa ta nuk do të ishte i mundur asnjë proces i ndërtimit të civilizimit, se shtypja e të drejtave të tyre dëmton dhe fyen shoqëritë perëndimore, në terësinë e tyre".
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi