Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ja si plaket njeriu! (VIDEO) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ja si plaket njeriu! (VIDEO) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ja si plaket njeriu! (VIDEO)

Shko poshtë

Ja si plaket njeriu! (VIDEO) Empty Ja si plaket njeriu! (VIDEO)

Mesazh nga Vizitor Mon 8 Mar 2010 - 13:12

Ja si plaket njeriu! (VIDEO) Siplakemi Plakja, nuk është gjë tjetër veçse një proces normal në jetën e njeriut. Me harresën e çelësave, fluturimin e mendimeve, harresën e fjalëve të caktuara - zakonisht përshkruhet pleqëria.
Por, me një studim të ri të shkencëtarëve amerikanë, vërtetohet se plakja në realitet fillon relativisht herët, që në moshën 20 vjeçare.

Sipas të dhënave të fituara nga kërkimi, aftësitë tona mentale fillojnë të dobësohen në moshën 27 vjeçe. Në kërkim kanë marrë pjesë 2000 burra dhe gra, të moshës 18-60 vjet.

Nga ana biologjike, me rritjen në moshë ndodh mosfunskionimi mitokondral, çka sjell dobësimin e muskujve apo humbjen e elasticitetit të tyre dhe si rrjedhim uljen e aftësive fizike pasi Mitokondria furnizon qelizat me energji.

Plakja e organeve të të shikuarit dhe të dëgjimit fillon shumë herët, që në moshën 10 vjeçare. Dhe ky proces e tregon veten dukshëm në moshën 40 vjeçare.

"Rezultatet që morrëm nga ky kërkim do t'i shërbejnë publikut që të mësoj se pleqëria nuk fillon kur shkojmë në pension, por shumë më herët", shpjegojnë protagonistët e kërkimit.

Shikoni se si plaket njeriu per 15 sekonda:

http://www.izlesene.com/video/amator-nasil-yaslaniyoruz/809130
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi