Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
KFOR-i rifillon marrëdhëniet me FSK People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
KFOR-i rifillon marrëdhëniet me FSK People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KFOR-i rifillon marrëdhëniet me FSK

Shko poshtë

KFOR-i rifillon marrëdhëniet me FSK Empty KFOR-i rifillon marrëdhëniet me FSK

Mesazh nga Alberti Wed 10 Mar 2010 - 5:20

KFOR-i rifillon marrëdhëniet me FSK

Presidenti Fatmir Sejdiu bashkë me kryeministrin Hashim Thaçi, zhvilluan të mërkurën një takim të përbashkët me komandantin e KFOR-it, gjeneralin Markus Bentler. Pas një bisede përmbajtjesore, siç thuhet në një komunikatë të Presidencës, u dakorduan në plotëni për vazhdimin e bashkëpunimit midis KFOR-it dhe FSK-së.
Ndërkaq, në një komunikatë të lëshuar nga KFOR-i thuhet se presidenti dhe kryeministri kanë punuar me komandantin e KFOR-it që ta zgjidhin në mënyrë të kënaqshme këtë çështje. KFOR-i, siç thuhet në komunikatë, ka tërhequr masën e pezullimit të mbështetjes për Forcën e Sigurisë së Kosovës, e cila ishte ndërmarrë më 5 mars pas pjesëmarrjes së kësaj të fundit me armë në një ceremoni me rastin e një përvjetori të UÇK-së.
Në komunikatë thuhet se kjo ka rezultuar në një marrëveshje të re e cila përcakton mënyrën e përdorimit të njësisë ceremoniale të Forcës së Sigurisë së Kosovës që mund të vazhdojë t’i përdorë armët e demilitarizuara, me pajtimin e komandantit të KFOR-it dhe rikonfirmon se Forca e Sigurisë së Kosovës nuk do të ketë rol mbrojtës apo ushtarak, meqë kjo detyrë i përket KFOR-it.
Pas kësaj marrëveshjeje, KFOR-i ka konfirmuar se do ta pezullojë masën e mëparshme dhe do të vazhdojë rolin e tij trajnues dhe mentorues.
Nga ky takim Zyra e presidentit të Kosovës ka lëshuar një komunikatë, ku ndër të tjera thuhet se, “institucionet e Republikës së Kosovës theksojnë nevojën e bashkërendimit me KFOR-in, në rastet e paraqitjes publike të Gardës Ceremoniale. “Institucionet e Republikë së Kosovës mirëpresin mbështetjen e KFOR-it për FSK-në ndërsa ato ruajnë dhe aplikojnë parimet e respektit të ndërsjellët, bashkëpunimit të afërt dhe transparencës së plotë”.
“Ne jemi të bindur se zotimet e lartpërmendura janë një bazë e qëndrueshme për KFOR-in për të vazhduar bashkëpunimin dhe përkrahjen e tij për FSK-në”, përfundon komunikata.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi