Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Durrës, përkujtohet 7 prilli People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Durrës, përkujtohet 7 prilli People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Durrës, përkujtohet 7 prilli

Shko poshtë

Durrës, përkujtohet 7 prilli Empty Durrës, përkujtohet 7 prilli

Mesazh nga Vizitor Thu 8 Apr 2010 - 2:48

Durrës, përkujtohet 7 prilli 7-prilli-07_tn_0Është përkujtuar në qytetin e Durrësit 71 vjetori i rezistencës ndaj pushtimit italian. Në ceremoninë e përvitshme kanë marrë pjesë të gjithë drejtuesit e lartë të pushtetit vendor dhe qëndror në Durrës, përfaqësues të partive politike të majta e të djathta, veteranë dhe qytetarë durrsakë.


Ata kanë bërë homazhe pranë bustit të Mujo Ulqinakut, ku kanë vendosur edhe kurora me lule, si dhe kanë vlerësuar sakrificat e atyre që i bënë qëndresë ditën e 7 prillit të 1939 fashizmit, duke dhënë jetën e tyre për këtë vend. Në fjalën e rastit, kryebashkiaku Vangjush Dako revokoi historinë e 71 viteve të shkuara dhe më pas kur vendi u bë pjesë e aleancës antifashiste, ndërsa sot është antar i NATO-s, aleancës së lirisë.

Në prill të vitit 1939 qytetarët durrsakë u detyruan të braktisin qytetin, ndërsa të rinjtë dhe aktivistët e lëvizjes antifashiste u dërguan në kampet e përqëndrimit, mes tyre në kampin famëkeq të Mathauzenit ku shumë durrsakë humbën edhe jetën.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi