Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome

Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.

Proza - Ënderra per vendlindjen

Shko poshtë

Proza - Ënderra per vendlindjen

Mesazh nga Gjakush Tana prej Sat 16 May 2009 - 4:48

I ka renë secilit qe te jetoje i ndare nga vendlindja. Po ! Dhe ne ate ndarje kohe, gjithmone me mallin ne shpirt e me me vuajtjen ne zemer ka kthyer mendimet per te medituar ecejaket rrugicave te saj. Bile ka pare enderra dhe eshte zgjuar te fshije lotet. Sepse, eshte vendlindja ajo qe na lidh me kujtimet ma te mira te femijerise, dhe me te dashurit tane, qe shpesh edhe na mungojne. Shkuani te krijojme nje margaritar kujtimesh e vlerash te dashurise dhe mallit !
avatar
Gjakush Tana
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Gjithë jeten me libra
Postime Postime : 3461
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/04/2009
Hobi Hobi : poezia, proza, drama

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Proza - Ënderra per vendlindjen

Mesazh nga Gjakush Tana prej Sun 17 May 2009 - 0:32

Ben Blushi-Të jetosh ne ishull
fragmentJu jetoni ne një ishull pa e ditur filloi të fliste Isaku .Ishulltaret janë njerëz te vetmuar dhe vetmija i ka bërë te mendojne.Ato kanë vetëm një qëllim qe te shpetojne ishullin e tyre nga stuhite dhe pushtuesit..Për tja arritur kësaj ato perdornin c’do dredhie dhe kur derdhite nuk pinin ujë ato perdornin luftën.Por lufta është arma e fundit qe perdornin pasi i kane afruar te huajve paqen,qetesine,strehim dhe mënyrën e tyre te jetësës.Ka shumë udhetare qe thonë se njerzit e ishujve janë mikprites.Ne fakt kjo është një dredhi qe ato e kanë përsosur me mijra vjet,për te shpetuar atë pak toke qe kanë nga piratet dhe deti..Ishulltaret kanë një rregull.Ato ti pranojnë te huajt dhe njerëzitë qe vijnë nga deti ,vetëm nëse këto mesojne notin.Pas notit ato u mesojne te huajve peshkimin,pastaj u mesojne site ndertojne varka me vela dhe anije,pastaj si te gatuajne peshkun,pastaj site ngrënë një dige për te zbutur egrsine e detit qe kafshon ishullin dhe pastaj se si te ushqehen ne dimer me durim dhe pastaj sesi gjete veres te ruajnë ushqim për dimrin tjetër..kur ihuaji i ka mësuar tegjitha këto ai e pa e kuptuar është bërë një ishulltar iri qe si te tjerët dhe ky mendon si te ruaj ishullin e vet duke perdorur mjeshterine qe i mesuan te parete vet..Voskopoja është një ishull i krishtere,i cili i ka shpetura deri sot pushtimit duke perdorur këto dredhi.Muslimanet këtu janë si te huajt .Ne qoftëse i sulmon ,ato do të sulmojne sepse deti i ka hedhur ne këtë ishull dhe ato skane se si te kthehen me prapa.Luften e fiton me kollaj ai qe don te shkaterroje sesa ai qe do të mbroje..Të shkaterrosh është me lehtë dhe prandaj Turqit kanë pase vetëm fitore ne tokat tona. Njeriu qe mbron është i kujdesshem si ne ,sepse ai nuk do qe duke luftuar kalldermet te prishen,te digjen shtepite,kishat te zbrazen,te vishen pasurite.Ai qe shkaterron nuk mendon këto pasi ai s'ka asnjë ndjenjë për tokën qe ka vendosur te pushtoje.E do me çdo kusht atë toke me shtepi pa shtepi me kisha e pa kisha me njerëz dhe pa to.Ne qoftë se do të vazdojme luftën dashurija qe kmi për qytetin ,për c’do gurë e sokak,ku jemirritur dhe jemi bërë burra,do të na beje me te dobët. Muslimanet nuk kanë akoma dashuri për Voskopojen dhe janë gati te shkaterrojne c’do gjë vetëm te mbeten këtu .Ata e dinë se një qytet i djegur dhe i shkaterruar ehte me mimire se një mal apo fushe nga kanë ardhur,e qe i duhet te kthehen nëse humbasin luftën.Për te shpetuar ishullin duhet timesojme te huajve te sillen si ne..duht ti bindim ato se do tindajme pasurite dhe artin tonë me to.Ne ket mënyrë fëmijët e tyre do të rriten duke shkuar neshkolla ,do të mësojnë se toka është ushqim i trupit,dhe perendija burim i shpirtit,do të mësojnë zanatet tona... E kur ti kenë mësuar të gjitha këto ,ato nuk dote kenë me interes te shkaterrojne qytetin e tyre ,përkundrazi do luftojne bashke me ne për ta mbrojte se kështu do të ruajnë shtepite e pasurite e tyr.E shoh qe do tju dukete pa denjë por unë i shofqe tani ditën kur muslimanet do të mbrojne kishat tona.. Femijet e tyre qe do të jenë ngrohur si zogjte nën levozhgen e vezes se pashkes dhënë vere kryqet e kishave do tu bëjnë hije ,pleqeve te perveluar nga vapa.
Muslimanet e voskopojes janë akoma si të huaj ne ishull.Janë te eger te hutuar dhe te uritur.Vetëm një gjë nuk mund te pranojnë ata te kthehen mbrapa duke rrezikuar te zhyten ne thellesine e detit.Ne qoftëse i japim për te ngrënë ,i jep një strehe,dhe i meson notin,ato do të zbuten dhe dote punojnë për te pasur ato qe i kemi dhe ato nuk i kanë, sepse nuk mund ti sillnin nga deti. nuk mund ti sillnin nga deti.
Por ka dhe diçka tjetër .Muslimanet e voskopojes janë shqipetare siç jemi dhe ne.Gjysherit e tyre kanë qenë te krishtere,por fashatrat e tyre ku kanë jetuar nuk kanë pasur pasurinë e Voskopojes dhe prandaj u bene musklimane duke besuar se islami do tu sillte at qe u mungonte..Sot janë me te varfer por nuk mund te kthehen me mbrapa sepse islami esht shteti dhe shteti është ushtria dhe ushtria është forca dhe forca është trupi dhe trupi është shpirti dhe shpirti është islami.Ata janë muslimane por akoma nuk janë turq.Ne qoftëse ishulltaret do ti zbonin te huajt ,ata e dininse piratet do ti merrnin ata dhe bashke me to do të vinin te pushtonin ishullin..........Kështu kanë gabuar shumë burra te mencur para nesh,pa e kuptuar se duke i quajtur turq shqipetaret muslimane ,ne fakt i kanë hedhur ato si arme ne duart e turqeve.Me këto duar turqit kanë pushtuar fshatrat dhe qytetet tona..Ne te vërtetë shqipetaret luftuan kundër shqipetareve,dhe njera pale besontese lufteonte kunder turqeve dhe pala tjetër ngushellohej se luftonte kundër grekeve.Kesisoj nuk ka mbetur asnjë pellembe Shqipëri ,kujdo qe fitonte i thohej se fitoi si turk dhe kujdo qe humbete i thohej qe humbi ngaqë ishte grek.
avatar
Gjakush Tana
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Gjithë jeten me libra
Postime Postime : 3461
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/04/2009
Hobi Hobi : poezia, proza, drama

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Proza - Ënderra per vendlindjen

Mesazh nga WebMaster prej Sun 6 Dec 2009 - 3:43

Dashuria nuk eshte uje qe tretet mbi dhe, por ajo eshte nje zjarr qe te djeg kudo qe je... -Ruaje dashurine e vertete se ajo te vjen njehere ne jete... -Dashuria eshte det gjithkush mund te zhytet por ai (ajo) qe nuk di not mund edhe te mbytet... -Dashuria e pare ka me shume nektare... -Dashuria eshte nje arme qe te vret pa krisme... -Jeta eshte nje lule, prej saj kurre mos u ndaj se dashuria eshte mjalti i saj... -Ngadhnjeni dhimbjen,sundoni jeten dhe besoni ne enderrat tuaja se ato nuk ju genjejne... -Mos u dorezo,cdo gje vdes,vdes jeta e jeton vdekja,vdekja e pret vdekjen,jeto jeten -Mos ndalo duke kerkuar ate qe do...mund te perfundosh duke dashur ate qe gjen. -Nese per tan boten ti je nje person, dije se per nje person ti je bota! -Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende! -Nese do ta dije sa shumm te dua do te ulje syte qe te mos shihje sa me ben te vuaj. -Shpirt, cdo minute me ty eshte jete e vertete, cdo minute pa ty eshte shprese per te jetuar. -Nese do te me gjuash ne zemer..shikoje mire shenjestren, aty je ti! -Leri buzet e mira te takojne te tuat, syte tane sapo u takuan. -Do doja te isha nje pike loti qe te lindja ne syte e tu... te jetoja ne faqet e tua dhe te vdisja ne buzet e tua. -Kur dikush te do mos shiko se sa, por shiko se si.. -Me dashuro, me nje dashuri te zjarrte si deshira per te jetuar e per te vdekur; me dashuro me nje dashuri te embel si lenda qe nderton endrrat: eshte gjithcka qe kerkoj ti! -E shkruajta te dua ne rere, e fshine dallget, e shkruajta ne qiell, e fshine rete, e shkruajta ne zemer, do mbetet perjete. -Te dua, pa ditur si, kur dhe nga! Te dua pa paragjykime dhe mendjemadhesi. Keshtu te dua, sepse nuk mundem te te dua ndryshe! -Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar -Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende! -Nese cdo here qe mendoj per ty, do te binte nje yll, qielli do te vdiste nga vetmia. -Te dua..nuk e di si, as prej sa, as prej nga...Te dua pa probleme dhe krenari; te dua ne nje menyre qe vetem une mund ta konceptoj. -Largesia eshte armiku i vertete i te dashuruarve...por eshte dhe ajo qe me shume nga te gjithe na ben te ditur se sa duhemi... -Pash ne qiell qe mungonte nje yll, u ktheva rastesisht mbrapa dhe te pash ty. -Ndonjehere endrrat behen realitet, por me ty, realiteti u be nje enderr. -Nese ti nuk do te kishe emer, do te te therrisja Dashuri, dhe nese dashuria nuk do te kishte emer do ta therrisja me emrin tend. -Nese do te zbuloja rrugen per tek zemra jote, do te fshija cdo gjurme per te shmangur kedo qe mund te me ndiqte pas. -Kam besuar se kam dashur shume persona...por vetem tani qe te humba kuptova qe je njeriu qe vertet dua .....je ti..... Te dua! -Nese do te me duhet te zgjidhja mes teje dhe jetes time do te te zgjidhja ty, sepse je ti jeta ime. -Gjeja e fundit qe kujtoj eshte imazhi yt me ate te kapur prej dore qe dilnit nga jeta ime....pas kesaj...asgje... -Mos e fshij embelsine tende, sepse te jesh e ndjeshme nuk do te thote te jesh e 'dobet' por te kesh nje zemer qe rreh me fort se te tjeret. -Dashuria eshte si nje zjarr qe te djeg brenda. KUJDES!!! Mos e shuaj kurre! -I tha dashuria miqesise: pse ekziston ti kur jam une? Miqesia u pergjigj: Per te mbushur me nje buzeqeshje atje ku ti le lot. -Kur linde ti binte shi...nuk ishte uje, ishin engjejt qe qanin sepse kishin humbur yllin e tyre me te bukur. -Largesi eshte per dashurine ashtu si era eshte per zjarrin. Shuan ate te voglin por ushqen ate te madhin. -Nqs enderron vetem, eshte thjesht nje enderr, nqs enderron cift, eshte realitet qe fillon. -Dashuria ime per ty do te mbaroje atehere kur nje piktor i verber do te arrije te pikturoje zhurmen e nje petali trendafili qe bie mbi toke ngadale. -E dua dashurine, sepse eshte lumturi, ndonese te jep ndonjehere trishtim, por prape eshte e bukur, sepse eshte DASHURI. Nje puthje krijon nje histori te bukur dashurie, por poezia e ben te pafund! -Puthje te njejta nuk ekzistojne, cdo puthje ka shijen e vet! -Jane te embla fjalet e tua por jane me te embla puthjet qe i vodha buzeve te tua! -E cfare eshte nje puthje? Nje sekret i thene ne goje, nje cast te pafund qe ka feshferimen e nje blete midis luleve. Oh Baby kur te Pash, As e holl as e Trash, Menjeher jam Nal, A jam anderr a jam Gjall, Zemra mu ka Mush, Dashuri sa te Dush, Ti je ajo se me prek ne Tel, Ti je Bonbon ti je Karamel, Veq po rri tu je lpi Gishtin, TŽkisha hanger si Tigri Mishin, Je si Molla nŽrrem, Met Puth iher a mŽlen, Dridhu dridhu e banma me Sy, A e din se veq un jam per Ty Po vdes nga deshira per ti thene TE DUA? Zgjidh nje nga sms-te tona te dashurise.__
Emri  i Forumit do të ndryshoj   Pytje & Përgjigje 
avatar
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

Shiko profilin e anëtarit http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Proza - Ënderra per vendlindjen

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi