Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ajri në Tiranë shumë i ndotur People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ajri në Tiranë shumë i ndotur People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ajri në Tiranë shumë i ndotur

Shko poshtë

Ajri në Tiranë shumë i ndotur Empty Ajri në Tiranë shumë i ndotur

Mesazh nga Vizitor Wed 26 May 2010 - 9:31

Ajri në Tiranë shumë i ndotur Ajrindotur-trNdotja e ajrit në kryeqytet nga grimcat e pluhurit rezulton 2 deri 3 herë më e lartë se parametrat e Bashkimit Europian.


Eksperti i OBSH-së për ajrin në Tirane tregon se edhe me aparaturat e reja të sapo instaluara në dy pika kryesore Tirana ka ndotje shume me teper se parametrat e lejuara.

“Rezultatet e deritanishme tregojne 20% deri ne 30% me shume se limitet e BE-se. Megjithate kerkohet nje monitorim me i zgjatur ne kohe ne menyre qe te percaktojme burimet e kesaj ndotjeje dhe tendencat se si shkon kjo ndotje. Ndotesi me problematik jane grimcat e vogla ne ajer te cilat shkaktohen nga diegiet e ndryshme dhe pluhuri. Si organizate boterore e shendetesise jemi te shqetesuar per keto grimca te cilat ndikojne ne agravimin e semundjeve te zemres ,qarkullimin e gjakut dhe uljen e jetegjatesise se njerezve”, u shpreh eksperti i OBSH-se per ajrin, doktor Michal Krzyzanowski.

OBSH me fonde te qeverise gjermane ka mundesuar vendosjen e dy aparaturave te sofistikuara per monitorimin e ajrit.

Ambasadori gjerman i pranishem ne ceremonine peruruimit te aparatures u shpreh se qellim eshte ndihmimi i Shqiperise te rrise standardet e veta ne kete fushe qe te behet nje vend anetare e BE-se.

Qeveria gjermane vuri ne dispozicion 78 milion euro per bashkepunimin me Shqiperine cka e con shumen e ndihmes tone 1 ne milion euro. Ndersa ne harkun kohor prej tre vitesh qeveria gjermane ka dhene 250 milion euro Shqiperise.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi