Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohen fosilet e pterosaurve  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohen fosilet e pterosaurve  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohen fosilet e pterosaurve

2 posters

Shko poshtë

Zbulohen fosilet e pterosaurve  Empty Zbulohen fosilet e pterosaurve

Mesazh nga Vizitor Sun 23 Jan 2011 - 14:01

Zbulohen fosilet e pterosaurve  Pterozauret
Shkencëtarët dhe paleontologët zbuluan fosilet e pterosaurve në Kinë. Fosilet mendohet se datojnë mbi 160 milionë vjet më parë.

Zbulimi u publikua në revistën “Science” ku thuhet se fosilja e një pterosauri (reptil fluturues) përmban edhe një vezë, cka u mundësoi shkencëtarëve për të përcaktuar për herë të parë gjininë e tyre e për të vënë re ndryshimin se vetëm meshkujt kishin kurorë në kokë.

Pterosaurët, të njohur ndryshe edhe me emrin pterodaktilët e të ngatërruar shpesh me klasën e dinozaurve, dominuan qiejt e tokës 220-65 milion vjet më parë, ndërkohë që në tokë, nën këmbët e tyre qarkullonin dinosaurët.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulohen fosilet e pterosaurve  Empty Re: Zbulohen fosilet e pterosaurve

Mesazh nga Anakonda Thu 5 Apr 2012 - 18:35

keto shkencetaret cfare nuk po zbulojn me then te drejten
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulohen fosilet e pterosaurve  Empty Re: Zbulohen fosilet e pterosaurve

Mesazh nga era85 Fri 6 Apr 2012 - 0:55

auejjjjjjjjjjjj sa shkenca zbuloen por kot te ter vdesim ne fund akoma se kan zbuluer ate qe dueht agagaggaggagaa

era85
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Zürich
Postime Postime : 594
Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/02/2012
Hobi Hobi : Me Pelqen ta Jetoj Jeten ashtu si me vin, Kam Luftu per GJerat qe i kam dash Nderi Dhe Respekti , Dy Nga Vlerat Kryesore Ne Jete , Asgje me SHum Ja Lem Kohe GJerat Tjera

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbulohen fosilet e pterosaurve  Empty Re: Zbulohen fosilet e pterosaurve

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi