Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Toleranca dhe martesat shqiptare. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Toleranca dhe martesat shqiptare. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Toleranca dhe martesat shqiptare.

4 posters

Shko poshtë

 Toleranca dhe martesat shqiptare. Empty Toleranca dhe martesat shqiptare.

Mesazh nga WebMaster Tue 22 Mar 2011 - 6:09


Martesat shqiptare me fe të ndryshme nuk duhet të pengohen. Mbi të gjitha duhet të respektohet dashuria e tyre reciproke. Familjet shqiptare duhet të kultivojnë traditën e miqësisë shqiptare, qoftë myslimane, katolike, apo ortodokse. Nëse neve nuk na pengon martesa e disa të rinjëve shqiptarë me suedeze dhe gjermane, por edhe martesa në Kanadanë e largët, sidomos të veja etj, atëherë pse të mos pranojmë martesën mbrenda shqiptare me fe të ndryshme - martesë që ka mbështetje autoktone dhe flitet vetëm shqip; kur dihet se në historikun tonë shqiptarët janë tolerantë ndaj fesë. Ka raste kur fundamentalizmi i disa prindërve vie në atë shkallë që ta mohojë - anatemojë bijën po qe se martohet me djaloshin shqiptar të fesë katolike - myslimane. Përkundrazi që për ato familje me qëndrime ekstreme ku pärësore është feja, pastaj kombi. “Historikisht - shkruan shkrimtari ynë Petro Marko - identitetin e vet shqiptari nuk e ka mbështetur edhe aq te feja se sa te gjuha, historia, origjina dhe humusi kulturor i përbashkët. Ndaj edhe mes bashkësive fetare s´ka pasur probleme madhore. Prandaj edhe Shqiperia nuk mund të quhet vend musliman, as ortodoks, as katolik. Eshtë Shqiperi”
Gjatë aksionit të Pajtimit Kombëtar në Kosovë që i printe plaku dhe intelektuali kombëtar prof. Anton Çetta, populli shqiptar fare nuk ka dyshuar në bindjen fetare të Anton Çettës, por ka treguar respekt. ashtu siç ka treguar respekt edhe ndaj Plakut të Maleve - Bajram Currit. Ç´prej kohës së Bajram Currit dhe gjer më sot askush nuk ka pasur respekt dhe nderim më të madh nga populli shqiptar sikur prof. Anton Çetta.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Toleranca dhe martesat shqiptare. Empty Re: Toleranca dhe martesat shqiptare.

Mesazh nga Daku Tue 22 Mar 2011 - 6:46

Personalisht jam i fejua rme nje vajze te nje feje tjeter , po qe une timen ( fene) as e praktikoj as shkoj as bej,dhe se shof si pengese fare per lidhjen time.Feja nuk duhet te futet kaq thelle ne jeten e njeriut, nevoja per te dominuar ne cdo gje tek njeriu , ka bere qe nder shekuj te kete ndikim te madh tek ta dhe te krijoje hendeqe ndermjet besimeve fetare.
Feja per mua duhet te ngeli deri ne nivelin e preferences si me thene
TI me Milanin une me Juventusin , Ti do Hardrock une dua popullore , pra thjesht nje preference jo nje faktor percares dhe nxites te urrejtjes.

Ne Kosove dhe Maqedoni jane me fanatike ne kete drejtim kam njohur njerez qe feja qe kishin nuk i lejonte te martoheshin e te prezantoheshin ne shtepine e njeri-tjetrit.
E theksuar ka qene dhe ne Mirdite kjo gje , mbase dhe eshte sot e kesaj dite, por ne Pergjithsi Feja nuk ka asnje lloj rendesie ne mardheniet njerezore.

MQNS ra fjala ke feja : Gezuar Sulltan Novruzin besimtareve Bektashinj :)
Daku
Daku
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : N'metropolt
Postime Postime : 1998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/02/2011
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Japraku

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Toleranca dhe martesat shqiptare. Empty Re: Toleranca dhe martesat shqiptare.

Mesazh nga Aяtємιѕα Sat 7 Jan 2012 - 11:29

Tema nga traditat dhe zakonet zhvendoset tek forumi perkates Tema Shoqerore pasi eshte me shume per diskutime

Persa i perket temes tani fatkeqesisht edhe pse s'duam ta pranojme e themi qe feja nuk na prish pune dhe qe sjemi besimtare fanatike sa ta lejojme te ndikoje feja ne nje lidhje martesore prap se prap i jepet nje rendesi e madhe ne mos rolin kryesor..Megjithate jane shume ato cifte qe kane fe te ndryshme e jane marre...

Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Toleranca dhe martesat shqiptare. Empty Re: Toleranca dhe martesat shqiptare.

Mesazh nga Anakonda Mon 30 Jan 2012 - 19:24

Nuk prish pune feja,pasi kur dy njerez jane te dashuruar perpiqen me cdokusht qe ta mbajne lidhjen e tyre,pavaresisht fese.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Toleranca dhe martesat shqiptare. Empty Re: Toleranca dhe martesat shqiptare.

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi