Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë

+2
Ariel
WebMaster
6 posters

Shko poshtë

Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Empty Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë

Mesazh nga WebMaster Mon 25 Apr 2011 - 10:45


Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Femije070330-5Politika e lindjes së një fëmije e vënë në zbatim në Kinë qysh në vitet 70-të ka kontrolluar me sukses numrin e lindjeve në vendin më të populluar të botës. Ndër të privilegjuarit e pakët të përjashtuar nga kjo masë janë çiftet të cilët në familjen e prindërve të tyre janë fëmijë të vetëm. Çiftet e kësaj kategorie tani janë të një moshe për të krijuar familje. Kjo ngre për diskutim dy pyetje: a do ta vënë këto çifte në zbatim këtë të drejtë të tyre të ligjshme për të pasur dy fëmijë? Nëse po, a paralajmëron kjo një alarm të rritjes së numrit të lindjeve në Kinë?
Në mbrojtje të lindjes së një fëmije të dytë
Politika e planifikimit familjar lejon lindjen e dy fëmijve për bashkëshortët të cilët janë fëmijë të vetëm në familjen e prindërve. Li Yunli, Zv. Kryetari i Komisionit të Bashkisë së Pekinit për Popullsinë dhe Planifikimin Familjar thotë se: "Ne shpresojmë se këto çifte me të vërtetë do të vendosin për të patur në të ardhmen një fëmijë të dytë." Përsëritja e volitshme e Li-së e këtij aspekti pothuajse të harruar të politikës së planifikimit të familjeve kineze dhe inkurajimi i çifteve të lindin fëmijë është e bazuar në supozimin demografik që krijimi i familjes me katër persona do të zvogëlojë kërcënimin e mundshëm për plakje të popullsisë në kryeqytet.
Në ndryshimet qDyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Femije070330-3ë i janë bërë kësaj politike ofrohet një alternativë e privilegjuar për çiftet e rritura që janë fëmijë të vetëm në familjen e prindërve të tyre. Një prej tyre është edhe Xiao Yang, 28 vjeç, edhe gruaja e tij. "Ne duam të kemi dy fëmijë, një djalë dhe një vajzë," thotë Xiao. Ai dhe gruaja e tij janë të një mendimi se asnjë nga fëmijët e tyre nuk duhet të rritet i vetmuar pa shoqërinë e një vëllai apo motre. Ata e kanë kaluar vetë që të dy një eksperiencë të tillë gjatë fëmijërisë.
Në një sontazh të bërë në internet nga Sina.com të 6,007 fëmijëve të vetëm, të lindur nga 1980 deri 1989-ta, del se 61.3 përqind e tyre ndiejnë keqardhje për mungesën e një vëllai apo motre me të cilin mund të ndanin gëzimet dhe hidhërimet gjatë rritjes. Më shumë se 66.9 përqind e tyre kanë jetuar me shpresën se prindërit do të lindnin fëmijë të tjerë. Vetmia e dhimbshme që ata kanë përjetuar gjatë fëmijërisë së tyre, e cila në shumicën e rasteve ka vazhduar deri gjatë kohës kur janë rritur, ka bërë që 46.1 përqind e të përgjgjurve të jenë të vendosur në vendimin e tyre për lindjen e dy fëmijve.
Por janë edhe arsye të tjera më praktike për dëshirën për të patur një fëmijë të dytë. Cheng Jun nga Pekini ka dy vëllezër dhe një motër më të vogël se vetja. Ajo është e detyruar të ndjeki politikën e një fëmijë e cila është burim i një shqetësimi të madh për të. Ajo shpjegon, "Përgjegjsia e kujdesit për prindërit tanë ndahet midis ne të katërve. Por kur unë të plakem, vajza ime duhet të kujdeset për katër të moshuar, prindërit e bashkëshortit të saj dhe për prindërit e vet. Do të jetë një barrë e rëndë për të dhe burrin e saj." Kjo është një situate e vështirë që në përgjithsi u del përpara për gjithë fëmijëve të vetëm.
Nervoziteti për fëmijë të dytëDyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Femije070330-1
Nga Janari deri në Shkurt të 2006, 7100 persona fëmijë të vetëm në familjet e tyre, të lindur në 1980 ? përkatësisht 6100 gra dhe 1000 burra -- nga 300,000 persona që janë fëmijë të vetëm në Guangzhou, u bashkuan në kategorinë e "çifte të lumtura të sapomartuara" në qarkun e tetë urban të provincës. Midis tyre ndodheshin 900 çifte të reja që janë fëmijë të vetëm në familjet e tyre të cilët plotësojnë kushtet ligjore për të patur dy fëmijë. Nga kjo arsyeshëm mund të parashikohet një rritje e popullsisë qytetare në jug të vendit. Por faktikisht, vetëm një numer i papërfillshëm i këtyre çifteve kanë aplikuar për lejen e lindjes së një fëmije të dytë. Sipas Xie Anguo, zv. Kryetar i Departamentit të Kontrollit të Lindjeve dhe Popullsisë në Bashkinë e Guangzhou-ut, "Nga çiftet që plotësojnë kërkesën për të patur një fëmijë të dytë janë vetëm pak ato që e vënë në jetë këtë privilegj. Shumë prej tyre nuk duan fare fëmijë, shpesh kjo për shkaqe ekonomike." Bazuar në vëzhgimet e tij, Xie ka dyshime nëse ky shans i vënë në dispozicion të çifteve për të zgjeruar familjen e tyre do të sjellë dallime të dukshme tek lindshmëria në provincën Guangzhou apo në gjithë Kinën.
Një fakt i trishtuDyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Femije070330-7eshëm i kësaj çështje është se në ditët e sotme, pasja e një fëmije është një nga lukset më të mëdha të jetës. Qysh nga lindja e djalit të saj nëntë muaj më parë, Lanzhi tani dëshiron të ketë edhe një vajzë. Por derisa të fitoj ndonjë llotari opo ndonjë fat i papritur ti dale përpara, ajo duhet të mbetet e kënaqur me një fëmijë. Periudha e barrës I kushtoi Lanzhi-it 10,000 juan. Ajo paguan çdo muaj rreth 500 juan për qumësht dhe lëndë të tjera ushqyese si dhe 1200 juan për dadon. Duke përfshirë këtu edhe rrobat, pelenat dhe domosdoshmërira të tjera, fatura mujore e vogëlushit të saj shkon 2,000 juan ? pak a shumë sa gjithë rroga e saj mujore. Dhe këto shpenzime do të rriten më shumë kur djali i saj të shkojë në shkollë.
Në një santazh të bërë në internet nga Sina.com të mbi 20,000 çifteve të së njëjtës grup-moshe, del se "presioni financiar" është shkaku kryesor i cituar nga 66.89 perqind e të përgjigjurve për opsionin e të pasurit vetëm një fëmijë. Kërkimet e bëra nga Departamenti i Kontrollit të Lindjeve dhe Popullsisë së Bashkisë së Guangzhou-ut gjithashtu thekson shpenzimet tepër të larta si një arsye kryesore pse shumë çifte nuk duan të lindin një fëmijë të dytë. Kjo është mëse e kuptueshme parë nga rezultati i studimeve të bëra nga sociologu i Academisë së Shkencave shoqërore në Shanghai zoti Xu Anqi. Profesori Xu nxjerr si përfundim se rritja e një fëmijë në qytetet e distriktit Xuhui, kushton mesatarisht 490,000 juan.Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Femije070330-6
Arsye të tjera për mos dëshirën për të lindur fëmijë, nxjerrë nga sontazhi i bërë nga Departamenti i Kontrollit të Lindjeve dhe Popullsisë së Bashkisë së Guangzhou-ut, janë edhe presioni për "të qënë në të njëjtin nivel me të tjerët" si dhe dëshira për të zgjatur romancën martesore dhe lirinë. Zhang Jun ka tre vjet e martuar, dhe nuk ka plan të shpejtë për të lindur fëmijë. "Si mund të rrisim një fëmijë kur mezi plotësojmë edhe nevojat tona?" ky është argumenti bindës i saj dhe i bashkëshortit të saj nxjerrë si përgjigje ndaj ankimeve të prindërve të tyre në dëshirën për të patur një nip apo mbesë. Përveç shpenzimeve të jetës së përditshme, në llogari janë edhe vajtjet në teater, klubet e natës, dhe eskursionet me miqtë në fundjavë. Zhang thotë se: "Sapo të kemi fëmijë, të gjtha qejfet që bëjme tani duhet ti ndërpresim. Prandaj, e kemi me dyshim prespektivën për të lindur një fëmijë."
Ky lloj qëndrimi nuk vjen si një suprizë për Profesor Zhou Changhong i Qëndrës së Nanjing-ut për Menazhimin e Programit të Popullsisë. Ai ndërmorri një sontazh në Shanghai midis njerëzve të së njëjtës grup moshe. Edhe pse 40 përqind e tyre thanë se do të lindin një fëmijë të dytë, por në realitet vetëm 20 deri në 30 përqind e tyre linden një fëmijë të dytë. Prof. Zhou nxjerr si përfundim se, "Duke folur nga experienca, nuk mendoj se e drejta e veçantë per të patur një fëmijë të dytë do të ketë një efekt të kundërt me pDyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Femije070330-2olitikën e planifikimit familjar. Në përgjithësi, sa më e lartë niveli i edukimit dhe i të ardhurave të çiftit aq më e vogël dëshira për të patur më shumë se një fëmijë. Ky fenomen është vërtetuar gjithandej botës."
Kontrolli i lindjeve mbetet vigjilent
Vendimi për ta bërë apo jo më liberale politikën e kontrollit të lindjeve është në nivelin e qeverisë provinciale. Prepektiva e errët në një moshë më të vjetër të kësaj pjese të re të popullsisë ka përshpejtuar shumë qytete të heqin pengesat që shqetësojnë këto çifte për të pasur dy fëmijë. Çifteve në Shanghai, për shembull, nuk u kërkohet që të presin 4 vjet nga lindja e fëmijës së parë për të pasur një fëmijë të dytë. Megjithatë, provinca të tjera, kanë marrë drejtim të kundërt. Provinca Henan ka një popullsi prej 100 million banorësh ? më i madh nga të gjitha provincat e tjera. Kjo province ka shkuar deri në ekstremin ku përjashton çiftet e rritura që janë fëmijë të vetëm nga kriteri për të pasur dy fëmijë.
Çiftet që punojnë në sektorët më të pasur të shoqërisë, kuptohet që janë në mbrojtje të politikës për lindjen e një fëmije të dytë. Argumenti i tyre është se fëmija i tyre i dytë do të përfitojë nga mungesa e presionit financiar në familje. Janë gjithashtu edhe disa anëtarë të Kongresit Kombëtar Popullor -- organi ligjvënës në Kinë -- që kanë ngritur propozimin shuDyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Femije070330-4më të diskutuar për lejimin e çifteve në lindjen e një fëmije të dytë. Li Yunli, i përmendur më lartë, në mënyrë publike ka hedhur poshtë nënkuptimin e këtij propozimi se vetëm çiftet me edukim të lartë lindin fëmijë më inteligjent. Qeveria nuk ka bërë asnjë reagim ndaj këtyre dy argumentave.
Janë disa shkollarë që përjashtojnë politikën e lindjes së dy fëmijve si rregullim i problemit të plakjes së popullsisë. Yu Xuejun, Kryetar i Komisionit Shtetëror për Planifikimin Familjar dhe Popullsisë, është veçanërisht skeptik se familjet me dy fëmijë janë zgjidhja e kësaj çështje. Sipas pikëpamjes së tij: "Problemi i plakjes së popullsisë nuk mund të zgjidhet nga lindja e më shumë e fëmijve. Në rradhë të parë rritja e lartë e ekonomisë dhe sistemi i sigurimit shoqëror efektiv janë përgjigja."
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Empty Re: Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë

Mesazh nga Ariel Tue 10 May 2011 - 11:28

Tani muhabeti eshte per Kinen apo ne pergjithesi qesh
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Empty Re: Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë

Mesazh nga Docteur Tue 10 May 2011 - 22:53

disa vende te europes sbejne femi edhe pse i pagun shteti e disa vende te tjera aman sdi mu ndal me sa duket skan qese :D apo sdi terheqje mbrapa

sigursht me sa di une ne kine nuk lejohet femija i dyte
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Empty Re: Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë

Mesazh nga Ariel Wed 11 May 2011 - 1:25

Me nje femije nuk rrihet, sepse prinderit nuk jane te perjetshem... Dhe femija ka nevoje per nje vella apo moter...dmth me e pakta dy femije...
Tani per mendimin tim perfekte do ishte qe te jene tre femije....
Sidomos ...nje djal e dy vajza...sic i kam vete... Jam e bekuar per kete...
Dhe ashtu sic duhet...djalin te parin.... 724516




Per ne Kine mire e kane se jan bo me shume njerez sesa milingona qesh
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Empty Re: Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë

Mesazh nga bobi 10 Wed 11 May 2011 - 1:36

Tre tre them e une Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 106675 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 106675 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 617475
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Empty Re: Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë

Mesazh nga Єямєℓiиdå Wed 11 May 2011 - 10:17

Une 4 then...2 me 2..lezet se keshtu jam dhe vete.. celebrate005
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Empty Re: Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë

Mesazh nga bobi 10 Fri 2 Sep 2011 - 8:35

bobi 10 shkruajti:Tre tre them e une Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 106675 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 106675 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 617475
UNE INSISTOJDyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 51319 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 3189159776 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 3189159776 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 3189159776
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Empty Re: Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë

Mesazh nga Єямєℓiиdå Fri 2 Sep 2011 - 8:51

Pse te kesh dyshim per dicka qe te zgjat/zbukuron jeten?!...
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Empty Re: Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë

Mesazh nga bobi 10 Fri 2 Sep 2011 - 8:56

Eямєℓiиdå shkruajti:Une 4 then...2 me 2..lezet se keshtu jam dhe vete.. Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 51319
Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 94251 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 94251 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 94251 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 94251 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 94251 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 94251



ka qe mendojne si ti bob ka!!!
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Empty Re: Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë

Mesazh nga Єямєℓiиdå Fri 2 Sep 2011 - 9:56

bobi 10 shkruajti:
Eямєℓiиdå shkruajti:Une 4 then...2 me 2..lezet se keshtu jam dhe vete.. Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 51319
Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 94251 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 94251 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 94251 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 94251 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 94251 Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë 94251



ka qe mendojne si ti bob ka!!!

Ka sa te duash.......deshire/enderr...realizimi??...
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Empty Re: Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë

Mesazh nga WebMaster Thu 22 Sep 2011 - 11:01

Une them dy eshte gje e bukur qe ti kesh cun edhe goce geeegge
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Empty Re: Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë

Mesazh nga Anakonda Tue 21 Feb 2012 - 3:12

Un them dy,djem passi vajzat e shkreta heqin keq.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë Empty Re: Dyshimi për të lindur apo jo një fëmijë të dytë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi