Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mendime mbi jeten dhe shoqerine People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mendime mbi jeten dhe shoqerine People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mendime mbi jeten dhe shoqerine

4 posters

Shko poshtë

Mendime mbi jeten dhe shoqerine Empty Mendime mbi jeten dhe shoqerine

Mesazh nga WebMaster Fri 13 May 2011 - 6:42

Pershendetje,...shpresoj qe te jeni mire.

Eshte ora 8:45 e darkes, dhe sapo u ula para tavolines se punes.
Dy vjetet e fundit jeta ime ka ndryshuar rrenjesisht; me dashje apo pa dashje s'ka shume rendesi. Por, duke menduar per te kaluaren dhe duke u munduar te kuptoj kontekstin e se tashmes, kam arritur ne disa konkluzione, qe une besoj jane te rendesishme:

1. Jeta eshte nje lufte e vazhdueshme, qe behet me e ashper duke u rritur. Pavarsisht nese je i pasur apo i varfer, i privilegjuar apo i persekutuar, te gjitheve na jane bere padrejtesira, dhe te gjithe kemi bere padrejtesira. Jeta eshte e padrejte.
2. Paraja, eshte thjesht nje mjet per te mbajtur rezultatin. Nuk ka rendesi sa para ke bere apo ke humbur. Ajo qe ka rendesi, eshte se c'ke bere ate para qe kishe.
3. Miqte e vertete jane ata qe te duan kur s'ta kane nevojen. Shume njerez do hyne e do dalin nga dera e zemres gjate jetes. Mba afer ata qe te kane shtuar vlerat personale dhe kane kontribuar ne zhvillimin tend moral dhe intelektual.
4. Pa pasion, jeta eshte monotone.
5. Dashuria eshte nje vendim intelektual, qe une te trajtoj nje person tjeter ne ate menyre qe une do te doja te trajtohesha. Ndjenjat jane thjesht nje indeks i realitetit te nevojes universale per te dashuruar dhe per tu dashuruar.
6. Dashuria e vertete nuk vdes nga rrethanat, por u pershtatet atyre. Dashuria e vertete kushton
7. Refuzimi, eshte thjesht opinioni i dikujt, nuk eshte fatal.
8. Mos tradhto enderrat e tua; as mos u tall me enderrat e dikujt tjeter. Kur pushon se enderruari, jeta behet monotone.
9. Vdekja eshte universale. te gjithe do te vdesim; por vdekja nuk eshte fundi i asgjeje, thjesht nje faze.
10. Jeta vazhdon, pas varrit.
11. Te gjithe jemi te pergjegjshem ndaj nje Autoriteti me te larte se ne, nje Standarti konstant qe nuk ndryshon. Ajo qe ka rendesi me shume se gjithcka tjeter ne jete, eshte opinioni i Atij Autoriteti te Larte.
12. Per cdo here qe ne ushtrojme vullnetin e lire per te zgjedhur ne krijojme rrethana qe do te ndertojne te ardhmen tone. E ardhmja eshte pasoje e vendimeve qe ne marrim tani.
13. Ne fund te jetes, kur do t'i afrohemi varrit, dy gjera do te kene rendesi: 1.) Cfare zgjedhjeje kam bere une per sa i perket Krishtit, Birit te Perendise, ne baze te te Cilit do te gjykohem nje dite, dhe; 2.) A jam treguar mike e vertete ndaj dikujt qe s'ia kisha nevojen.
14. Miliona vjet nga ky moment, vetem nje gje do te kete rendesi: A e lashe kete jete duke pasur paqe me Zotin, apo e lashe ne armiqesi me Te.
15. Ne kete moment, gjeja me rendesishme eshte qe une te di arsyen e ekzistences time, dhe te perqendrohem ne objektiva qe kane vlera pozitive morale. Pasojat do te ndertojne te ardhmen qe une dua.
16. Nqs arritet te lexoni deri ne kete pike, ju admiroj per durimin tuaj. Jeni me te vertete intelektual.


Edituar për herë të fundit nga Klea@Love në Fri 13 May 2011 - 7:19, edituar 1 herë gjithsej
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mendime mbi jeten dhe shoqerine Empty Re: Mendime mbi jeten dhe shoqerine

Mesazh nga T_o_n_i Fri 13 May 2011 - 7:15

komplimenta per keto pika qe ke rreshtu ...te uroj vetem fat te mire ne jete e qofsh perjet e lumtur Klea se e meriton brava
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mendime mbi jeten dhe shoqerine Empty Re: Mendime mbi jeten dhe shoqerine

Mesazh nga bobi 10 Fri 13 May 2011 - 9:37

Thjesht i pafjale. Nderthurje tejmase i bukur i ketij postimi(madje postimi me i vecante nder muaj) Pergezime!
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mendime mbi jeten dhe shoqerine Empty Re: Mendime mbi jeten dhe shoqerine

Mesazh nga WebMaster Thu 19 May 2011 - 6:32

Eh ato pikat qe jan percaktuar me siper jan mese te vertet si eshte jeta
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mendime mbi jeten dhe shoqerine Empty Re: Mendime mbi jeten dhe shoqerine

Mesazh nga Anakonda Fri 2 Mar 2012 - 20:40

jeta eshte nje loje,ndersa shoqeria te kthen shpinen atehere kur per ta ke nevoje.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mendime mbi jeten dhe shoqerine Empty Re: Mendime mbi jeten dhe shoqerine

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi