Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ja vendet me ushqimet më të mira People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ja vendet me ushqimet më të mira People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ja vendet me ushqimet më të mira

3 posters

Shko poshtë

Ja vendet me ushqimet më të mira Empty Ja vendet me ushqimet më të mira

Mesazh nga Єямєℓiиdå Fri 20 May 2011 - 23:56

Një prej gjërave më të bukura në udhëtimet e shumta është shijimi i ushqimeve tradicionale. Në cdo vend të botës ka një pjatë që tregon dhe shfaq elemente të kulturës lokale.
Jo të gjithë popujt janë njësoj, pasi disa tregojnë vemendje ndaj asaj që duan t'i ofrojnë turistëve. Ja një klasifim i bërë prej "Lonely Planet", për vendet që kanë ushqimin më të mirë.

Tajlanda- Kuzhina tajlandeze bashkon më së miri elementë dhe detaje të kuzhinës Indiane, Kineze. Ushqimet janë shumë pikante e me erëza me bazë agrumesh.

Greqi- Vaji i ullirit është i shkëlqyeshëm dhe po ashtu agrumet atje janë tepër të freskëta e që i japin një shije fantastike pjatave me ushqime tradicionale. E vecantë është edhe buka e sapodalë nga furra, domatet e kuqe e peshku i freskët.

Kina- është një prej vendeve me kuzhinën më interesante. Ushqimet atje janë të pasura me zarzavate dhe fruta të përgatitura në forma nga më të ndryshme. Po ashtu nuk mungojnë edhe gatimet e insekteve dhe mishrave të llojeve të ndryshëm, të cilat një turist nuk duhet të hezitojë për t'i ngrënë.

Francë- Djathi dhe shampanja nuk kanë të sharë. Kuzhina franceze njihet për përgatitjen e ushqimeve të larmishme, të cilat të vendosura së bashku krijojnë një harmoni dhe lënë një shije të paharrueshme.

Spanjë- Sidomos në Barcelonë, kuzhina katalanase njihet për përdorimin e erëzës së xaferanos, që i jep një shije tepër të vecantë. Po ashtu mjalti në Barcelonë vështirë se gjendet në ndonjë vend tjetër të botës.


Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vendet me ushqimet më të mira Empty Re: Ja vendet me ushqimet më të mira

Mesazh nga EpiKada Sun 3 Jul 2011 - 1:38

po italia ?????

EpiKada
EpiKada
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Cteduhetty
Postime Postime : 5045
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/10/2010
Hobi Hobi : Kelion

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vendet me ushqimet më të mira Empty Re: Ja vendet me ushqimet më të mira

Mesazh nga Anakonda Wed 29 Feb 2012 - 19:12

Italia shquhet per ushqime,si ka mundesi qe nuk eshte shenuar.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja vendet me ushqimet më të mira Empty Re: Ja vendet me ushqimet më të mira

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi