Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Optimistët injorojnë gjërat negative People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Optimistët injorojnë gjërat negative People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Optimistët injorojnë gjërat negative

5 posters

Shko poshtë

Optimistët injorojnë gjërat negative Empty Optimistët injorojnë gjërat negative

Mesazh nga Emona Mon 17 Oct 2011 - 1:59

Për shkak të aktivitetit të reduktuar në regjionin frontal të trurit, njerëzit e prirë për optimizëm injorojnë informatat negative. Edhe pse janë më pak nën stres, janë më shpesh të papërgjegjshëm. Kërkimi i përjetshëm për gjëra pozitive në jetë mund ta ketë anën e vet negative, pohojnë shkencëtarët e Universitetit në Londër. Sipas tyre, optimizmi i verbër është simptomë e funksionimit më të dobët të regjionit frontal të trurit.

Shkencëtarët kanë skanuar trurin e vullnetarëve të cilëve u kanë treguar shumë ngjarje të këqija, si fatkeqësitë automobilistike, sëmundjet e rënda ose vdekja e ndonjë anëtari të familjes.

Pastaj ata është dashur të vlerësojnë se sa është probabiliteti që kjo t’u ndodhë atyre, ndërsa shkencëtarët kanë vënë re mospërputhje të madhe në përgjigjet e atyre të cilët psikologjikisht janë vlerësuar si tejet optimistë.

Edhe pse kanë pranuar që ekzistojnë shanse të mëdha që diçka e tillë t’i ndodhë çdokujt, ata kanë vlerësuar se shanset janë të vogla që gjërat e këqija t’u ndodhin atyre, sepse kanë injoruar të dhënat reale.

“Kemi dëshmuar që optimistët vetëm zgjedhin informatat për të cilat dëshirojnë të mendojnë, ndërsa i neglizhojnë ato negativet. Derisa mendojnë për gjërat negative kanë më pak aktivitete në korteksin frontal të trurit, çka me siguri është kushtëzuar biologjikikisht”, tha dr. Tali Sharot, autore e studimit.

Ajo konsideron që optimizmi ka shumë anë pozitive si më pak stres dhe brengosje në jetën e përditshme, por mund të shkaktojë edhe sjellje të papërgjegjshme pa u brengosur për pasoja

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Optimistët injorojnë gjërat negative Empty Re: Optimistët injorojnë gjërat negative

Mesazh nga Anakonda Sat 18 Feb 2012 - 3:51

E kush eshte ai person qe nuk i urren gjerat negative.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Optimistët injorojnë gjërat negative Empty Re: Optimistët injorojnë gjërat negative

Mesazh nga Lonisa Tue 3 Apr 2012 - 7:47

Asnje ska deshire te kete gjera negative
Lonisa
Lonisa
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 15
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/04/2012
Mosha Mosha : 33

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Optimistët injorojnë gjërat negative Empty Re: Optimistët injorojnë gjërat negative

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 3 Apr 2012 - 9:34

Nuk eshte se i injorojne..thjeshte i shikojne me nje sy tjeter nga cmund ti shikojne pjesa tjeter ...e per kete ju duket e lehte cdo gje.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Optimistët injorojnë gjërat negative Empty Re: Optimistët injorojnë gjërat negative

Mesazh nga Arabela Tue 3 Apr 2012 - 9:36

une i shtie ne thesin e harreses gjerat negative ,,se me duket pa kuptim te merrem me to,,,
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 30

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Optimistët injorojnë gjërat negative Empty Re: Optimistët injorojnë gjërat negative

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi