Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Statistikat: 28.5% e degëve bankare në Shqipëri, filiale të bankave greke People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Statistikat: 28.5% e degëve bankare në Shqipëri, filiale të bankave greke People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Statistikat: 28.5% e degëve bankare në Shqipëri, filiale të bankave greke

Shko poshtë

Statistikat: 28.5% e degëve bankare në Shqipëri, filiale të bankave greke Empty Statistikat: 28.5% e degëve bankare në Shqipëri, filiale të bankave greke

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 26 Oct 2011 - 3:40

Statistikat: 28.5% e degëve bankare në Shqipëri, filiale të bankave greke Banka-paraAthinë, 25 tetor, NOA - 28.5% e degëve bankare që funksionojnë në Shqipëri aktualisht, u takojnë filialeve të bankave greke. Ndërkaq, 21.6% e kuadrit bankar është i punësuar në bankat greke. Këto janë të dhënat më të fundit të komunikuara nga Unioni i Bankave Shqiptare, cituar edhe nga mediat greke, si përshembull agjencia e lajmeve ANA. Ato tregojnë më tej se filialet e bankave greke që veprojnë në Shqipëri në vitin 2010, kontrollonin 24.4% të vlerës së totalit të elementeve aktive të tregut bankar në Shqipëri. Bëhet fjalë për një vlerë prej 1.7 miliardë eurosh si edhe 20.6% të totalit të vlerës së depozitave.



“Bankat greke që kanë filiale bankare dhe degë në Shqipëri janë:



Alpha Bank (48 degë), filiali i Bankës së Pireut; Tirana Bank, (49 degë). Gjatë vitit 2010 kjo bankë vuri ne funksionim edhe tre agjenci të reja, Banka Kombëtare Greke (5 degë). Rrjeti i kësaj banke përbëhet nga 25 agjenci dhe Banka Emporiki (që i përket francezes Credit Agricole), ka 13 degë dhe 11 agjenci.



Gjatë vitit 2010, kjo bankë e shtoi aktivitetin e saj me 3 degë dhe 1 agjenci”, citon më pas ANA. Duke përfunduar se sektori bankar në Shqipëri mori zhvillim në tre vitet e fundit.



“Një faktor për përmirësimin e autoritetit të tij, përbën vendimi i Bankës Qendrore Shqiptare për të rivendosur nivelin e normës së interesit bazë në kufijtë e marsit të 2011, domethënë në 5% nga 5.25% që ishte në fuqi me 4 tetor të këtij viti”, citon artikulli në fjalë.



Duke përfunduar se nga të dhënat e Unionit Bankar Shqiptar, të cilave u referohet në buletinin e tij zyra e Çështjeve Ekonomike e Tregtare e ambasadës së Greqisë në Tiranë, rezulton se në vitin 2010, tregu bankar në Shqipëri vazhdoi shtrirjen e tij edhe pse me ritme vjetore më të ulëta, krahasuar me vitet e tjera.



Zhvillimi i shërbimeve bankare kap vlerën 5% për bankat e mëdha dhe 18% për ato më të vogla.



n.e/NOA
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi