Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Përfundon Festivali Ndërkombëtar i Teatrit, “Përtej Kufijve” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Përfundon Festivali Ndërkombëtar i Teatrit, “Përtej Kufijve” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Përfundon Festivali Ndërkombëtar i Teatrit, “Përtej Kufijve”

Shko poshtë

Përfundon Festivali Ndërkombëtar i Teatrit, “Përtej Kufijve” Empty Përfundon Festivali Ndërkombëtar i Teatrit, “Përtej Kufijve”

Mesazh nga Emona Mon 12 Dec 2011 - 0:25

Elbasan, 11 dhjetor - Në Elbasan u zhvillua për të trembëdhjetin vjet radhazi Festivali Ndërkombëtar i Teatrit Bashkëkohor “Përtej kufijve”. Mbylljen e këtij Festivali e bëri të shtunën, trupa e ardhur nga Sardenja e Italisë, shfaqja e të cilës u realizua në Kishën Shën Maria në Kalanë e qytetit të Elbasanit. Ndryshe nga edicionet e tjera, ky i sivjetmi u zhvillua në një formë krejt të pazakontë, në lëvizje, dhe gjithmonë në skena të ndryshme të improvizuara nga vetë organizuesit, raporton Gazeta Shqiptare. Ndërsa në vitin 2012 Festivali i radhës do të zhvillohet sërish në Teatrin “Skampa”,dhe kjo përkon edhe me dy ngjarje të mëdha, 95-vjetorin e krijimit të teatrit elbasanas, dhe me 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë.
Festivali Ndërkombëtar i Teatrit Bashkëkohor nisi në fillim javë me performancën e teatrit “Koreja” të Leçes, Itali, me “Gestures and Zoom”, interpretuar nga artistët Admir Shkurtaj, Giorgo Distante dhe Redi Hasa. Në natën e parë të këtij eventi tre instrumentistë profesionistë sollën para artdashësve muzikë bashkëkohore, teatri dhe ballkanike. Më pas, skena e improvizuar u zhvendos në ambientet e Teatrit të Kukullave në teatrin “Skampa”, ku trupa e Teatrit të Manastirit, Maqedoni, interpretoi shfaqjen “Më në fund” me regji të Blagoj Micevsk. Në mbyllje të këtij Festivali, drejtori artistik, Adonis Filipi, e cilësoi atë, si më të rëndësishmin e qytetarisë dhe kulturës së qytetit të Elbasanit. “Festivali i titulluar “Përtej kufijve” sivjet u mbajt në kushte të vështira,pasi në gusht u dogj aksidentalisht godina e Teatrit “SKAMPA”. Megjithatë Drejtori Artistik i tij Adonis Filipi i vlerësoi maksimalisht arritjet e këtij festivali në të gjitha aspektet.
Ndërsa nga ana tjetër aktori Alfred Trebicka vlerësoi inisiativën e organizatorëve për zhvillimin e këtij eventi në një periudhë mjaft të vështirë financiare. Ndërkaq Trebicka ishte mjaft kritik ndaj institucioneve të fushës së kulturës sikurse është edhe Ministria e Kulturës që nuk e financoi këtë veprimtari. Sidoqoftë për vet kushtet në të cilat u zhvillua, ky festival eksperimentoi shfaqje që treguan qartë se ato mund të jepen edhe larg skenës. Në edicionin e 13-të të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit Bashkëkohor morën pjesë nëntë trupa nga të cilat tre nga Shqipëria/koha.net/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi