Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Studimi, shqiptarët 9 orë gjumë dhe 5 orë në kafene..  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Studimi, shqiptarët 9 orë gjumë dhe 5 orë në kafene..  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Studimi, shqiptarët 9 orë gjumë dhe 5 orë në kafene..

2 posters

Shko poshtë

Studimi, shqiptarët 9 orë gjumë dhe 5 orë në kafene..  Empty Studimi, shqiptarët 9 orë gjumë dhe 5 orë në kafene..

Mesazh nga Aяtємιѕα Mon 19 Dec 2011 - 8:53

Studimi, shqiptarët 9 orë gjumë dhe 5 orë në kafene..  Tirane1-300x225Shqiptarët janë një popull gjumash.
Nuk është thjeshtë një batutë, por një realitet me statistika, ku rezulton se në 24 orë, shqiptarët ia kushtojnë plot 38% të kohë, ose 9 orë gjumit.

Dhe, nga pjesa tjetër e ditës 20%, pra rreth 5 orë në ditë, e kalojnë në kafe. Sa për punën, në gjithë hapësirën kohore vetëm 13% e zë aktiviteti që sjell të ardhura, pra punë e paguar.
Përsa i përket ndarjes mes femrave dhe meshkujve, burrat janë ata që punojnë më pak, por janë më të paguar.

Pavarësisht përpjekjeve, burrat vazhdojnë të jenë pakicë kur bie fjala për punët e shtëpisë, pasi ajo që ndodh brenda 4 mureve vazhdon të mbetet detyrë e grave.
Në këtë pikë, 95% e fermave të moshës 15-64 vjeç dhe vetëm 37% e meshkujve 15-64 vjeç janë të përfshirë në punët e shtëpisë, kujdesi për fëmijët, përgatitjen e ushimit etj.

Këto janë të dhënat e para statistikore të bëra në Shqipëri se si shfrytëzohet koha.
Studimi është shtrirë në të gjithë Shqipërinë dhe në studim janë përfshirë 93% e njerëzve që u janë përgjigjur anketave.
Burimi: G.Tema

Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Studimi, shqiptarët 9 orë gjumë dhe 5 orë në kafene..  Empty Re: Studimi, shqiptarët 9 orë gjumë dhe 5 orë në kafene..

Mesazh nga Anakonda Tue 13 Nov 2012 - 18:59

un rri 7 or gjum e pjesen tjeter zgjut
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi