Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vijat në trupin e zebrave, mbajnë larg mizat dhe mushkonjat People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vijat në trupin e zebrave, mbajnë larg mizat dhe mushkonjat People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vijat në trupin e zebrave, mbajnë larg mizat dhe mushkonjat

2 posters

Shko poshtë

Vijat në trupin e zebrave, mbajnë larg mizat dhe mushkonjat Empty Vijat në trupin e zebrave, mbajnë larg mizat dhe mushkonjat

Mesazh nga Aяtємιѕα Mon 20 Feb 2012 - 6:54

Vijat në trupin e zebrave, mbajnë larg mizat dhe mushkonjat 1234Vijat në trupin e zebrave, tashmë nuk janë më një mister. Për ta zgjidhur atë, ka mjaftuar një studim hungarez, i botuar në Gazetën e Biologjisë Eksperimentale, i cili shpjegoi se si shenjat e zeza dhe të bardha në trupin e këtyre kafshëve afrikane, kanë funksionin për t’i mbrojtur ato nga insektet dhe parazitët e savanës.

Gjatë viteve, hipotezat rreth tyre kanë qenë më të avancuara. Disa mendonin se shenjat bardhë e zi, ishin të dobishme për t’i maskuar zebrat, ndërsa të tjerë mendonin se ato shërbenin për t’i dalluar mes tyre.

Por me asnjërën prej këtyre teorive nuk ishin plotësisht të kënaqur dijetarët. Derisa, një grup ndërkombëtar studiuesish suedezë dhe hungarezë kanë zbuluar se si harta e trupit, i mbron zebrat nga mizat dhe mushkonjat.

e.t/NOA
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vijat në trupin e zebrave, mbajnë larg mizat dhe mushkonjat Empty Re: Vijat në trupin e zebrave, mbajnë larg mizat dhe mushkonjat

Mesazh nga Anakonda Thu 23 Feb 2012 - 4:36

Sikur ti kemi edhe ne disa veres.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi