Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
25 fjalët që duhet të dijë një fëmijë 2-vjeçar People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
25 fjalët që duhet të dijë një fëmijë 2-vjeçar People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

25 fjalët që duhet të dijë një fëmijë 2-vjeçar

2 posters

Shko poshtë

25 fjalët që duhet të dijë një fëmijë 2-vjeçar Empty 25 fjalët që duhet të dijë një fëmijë 2-vjeçar

Mesazh nga Aяtємιѕα Tue 21 Feb 2012 - 8:34

25 fjalët që duhet të dijë një fëmijë 2-vjeçar 50758_1TIRANE - Ekspertët e “Bryn Mawr College” në Pennsylvania kanë publikuar një listë prej 25 fjalësh, që sipas tyre duhet të mësojë një fëmijë 2-vjeçar për të mos patur probleme në të ardhmen me artikulimin e gërmave.

25 fjalët kyçe janë: mami, babi, përshëndetje, lodra, qen, mace, fëmijë, qumësht, fruta, top, po, jo, hundë, sy, banane, biskotë, makinë, nxehtë, faleminderit, dush, këpucë, flokë, më shumë dhe libër.

Sipas studiuesve, nëse një fëmijë 2-vjeçar nuk di të shqiptojë këto fjalë rrezikon të ketë probleme të mëdha linguistike në të ardhmen, pasi nuk do të arrijë të shqiptojë mirë shkronjat dhe rrokjet.

“Fëmijët që nuk dinë fjalët bazë kanë shpesh një “vonesë linguistike” e cila mund të rikuperohet në moshën e adoleshencës ose jo. Gjithçka që nevojitet për të shmangur këtë problem është një prind i vëmendshëm dhe një laps për të shënuar të gjitha fjalët.”- shpjegon Prof.Rescorla al Guardian.

(er.nu/BalkanWeb)
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

25 fjalët që duhet të dijë një fëmijë 2-vjeçar Empty Re: 25 fjalët që duhet të dijë një fëmijë 2-vjeçar

Mesazh nga Anakonda Tue 21 Feb 2012 - 9:05

Me keto fjale behet gjoja i zgjuar.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi