Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Studimi: 50-vjeçarët, më adaptë se të rinjtë për punë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Studimi: 50-vjeçarët, më adaptë se të rinjtë për punë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Studimi: 50-vjeçarët, më adaptë se të rinjtë për punë

2 posters

Shko poshtë

Studimi: 50-vjeçarët, më adaptë se të rinjtë për punë Empty Studimi: 50-vjeçarët, më adaptë se të rinjtë për punë

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 16 Mar 2012 - 3:58

Studimi: 50-vjeçarët, më adaptë se të rinjtë për punë 1147-300x118E kush tha se të rinjtë duhen marrë patjetër në punë, pikërisht për faktin se janë të tillë? Në Gjermani për shembull, një studim i fundit i kryer nga ministria e Punës, ka treguar se personat 50-vjeçarë janë më të përshtatshëm për punën se sa të rinjtë.

Madje ata këshillohet që të merren patjetër në punë dhe të mos mendohet asnjëherë heqja e tyre, kundrejt zëvendësimit me personel të ri në moshë.

Kjo pasi rezultatet e studimit në fjalë, treguan se rritja e produktivitetit të kompanisë, të paktën në nivel 2 për qind, shkaktohet nga rritja e numrit të punëtorëve që janë mes moshës 45 dhe 50 vjeç.
Një fakt i tillë argumentohet nga ekspertët gjermanë me faktin se kjo moshë është në fakt një garanci e kompetencës, përgjegjësisë dhe fleksibilitetit.

Sipas tyre, kompetenca rrjedh qartë nga përvoja se këta punëtorë të grumbulluar gjatë viteve, kanë arritur që të trajtojnë çështjet komplekse, kanë përgjegjësi të pjekur të kalitur nga mosha si edhe fleksibilitet duke pasur familje me fëmijë të rritur, që i kërkojnë më pak, e kësisoj janë edhe më të disponueshëm për të lëvizur.

Përveç kësaj, ata nuk kanë aspirata për karrierë, siç është rasti për të rinjtë që duhet të garantojnë një të ardhme. E në këtë mënyrë, nuk krijojnë probleme për arritjen me çdo kusht të saj, duke shfaqur konflikte të ndryshme.

e.t/NOA
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Studimi: 50-vjeçarët, më adaptë se të rinjtë për punë Empty Re: Studimi: 50-vjeçarët, më adaptë se të rinjtë për punë

Mesazh nga Anakonda Sat 17 Mar 2012 - 18:23

te rinjte duan te zejn te dashur,te rrine gjithe diten pazarit,te pijn duhan dhe kafe dhe te tallen me me te moshuarit.Pastaj ne dark u kerkojn lek p rinderve.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi