Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri

5 posters

Shko poshtë

Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri Empty Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri

Mesazh nga Emona Thu 3 May 2012 - 22:42

Në Tiranë, rreth 3 femra në ditë kryejnë ndërhyrje kirurgjikale për të kthyer sërish virgjërinë. Shifrat vijnë nga një artikull i Woman News Network, ku thuhet se referuar mjekëve në klinika gjinekologjike, kryesisht në Tiranë, ky është një operacion i cili zgjat vetëm 20 minuta, kushton 200 euro, dhe bëhet me anestezi lokale.

Këto femra zakonisht i përkasin moshës 18 dhe 30 vjeç, shkruhet në artikull. Këto femra kanë vendosur të lënë pas jetën e tyre seksuale, ndërsa kanë vendosur ta prezantojnë veten si të re, si virgjëreshë përpara njeriut që kanë zgjedhur për tu martuar.

Operacionet kryhen në fshehtësi, pasi rregullat nuk lejojnë kryerjen e një operacioni të tillë.
Sipas gjinekologëve në Tiranë ky është një fenomen në rritje në 20 vitet e fundit. Ekspertët mendojnë se shkak për këtë është emigracioni i lartë i meshkujve shqiptare në Evropën Perëndimore.

Shumë burra shqiptarë që emigrojnë shikojnë për gra në vendin e tyre të lindjes. Ata shpesh mbajnë lidhje të gjatë në distancë. Virgjëria femërore kuptohet si sinonim i besnikërisë dhe besimit dhe si një shenjë e mirë për marrëdhëniet në distancë, që gjithsesi janë të vështira.

“Kjo nuk është vetëm për shkak të emigrimit të meshkujve.”- thotë një gjinekologe nga Tirana, duke shtuar se; “Kjo është e lidhur me mentalitetin e rrënjosur të shqiptarëve. Liria seksuale e mashkullit është e pranuar, ndërsa liria seksuale e femrës kthehet në një disavantazh në momentin që ajo vendos të martohet.”

Këto operacione në kartelat e doktorëve shënohen si një kontroll i zakonshëm (Check- Up).
Rubena Moisiu, drejtuese e materniteti Koço Gllozheni në Tiranë, thotë se ky është një fenomen shumë kompleks,,që nuk ka të bëjë vetëm me vajzat që vijnë nga zonat rurale.

“Shumica e operacioneve zhvillohet në Tiranë dhe në qendrat kryesore urbane të vendit, “shton Moisiu.
Fenomeni shkon edhe më tej kur; ”Disa gra vijnë në klinikë të shoqëruar nga partnerët e tyre, të cilët dëshirojnë të verifikojnë virgjërinë e grave të tyre të reja, nëse gjatë aktit të parë nuk ka patur hemoragji. Kjo ndodh në 38 për qind të rasteve “, thotë një gjinekologe e cila ka preferuar të mbetet anonim.

Gjinekologia shton më tej se këto vajza janë të dëshpëruara, por gjithsesi sipas saj nuk është faji i tyre, është faji i meshkujve të cilët kanë një mentalitet patriarkal, të prapambetur.
Gjithsesi, gjinekologia shpjegon se, ky është një operacion jo pa probleme, pasi mund të merren infeksione.

“Gjatë aktit seksual, hemorragjia mund të jetë më e madhe se normalja, dhe në raste ekstreme, kjo mund të çojë edhe në vdekjen e gruas, “- shpjegon gjinekologia.


Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri Empty Re: Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri

Mesazh nga Anakonda Mon 7 May 2012 - 0:27

aahaahahaaahha sa femra mendjelehta qe jane aaahahahaha
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri Empty Re: Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri

Mesazh nga Shkembi Mon 7 May 2012 - 0:31

hahahahahahah,ska nevoje per nderhyrje kirurgjikale....mjafton vetem nje solucion dhe mbaron pune :A

Shkembi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 9500
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/10/2011
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri Empty Re: Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri

Mesazh nga WebMaster Mon 7 May 2012 - 0:33

Hahaha pse ore ka selucion tjeter me teper qe ti futesh te qepures hahahaha se virgjeria nuk kthehet me mo shkembi
ah er mbetur e virgjer duhet te presesh burrin domethene hahahaha ha ha
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri Empty Re: Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri

Mesazh nga Shkembi Mon 7 May 2012 - 0:40

Klea@Love shkruajti:Hahaha pse ore ka selucion tjeter me teper qe ti futesh te qepures hahahaha se virgjeria nuk kthehet me mo shkembi
ah er mbetur e virgjer duhet te presesh burrin domethene hahahaha ha ha
Mos fol me bindje Klea,ka te tille,por jo se te jep ate dhimbjen e fillimit :A por per te mashtruar nje djal te pa dale dhe eshte me sukses :A

Shkembi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 9500
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/10/2011
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri Empty Re: Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri

Mesazh nga WebMaster Mon 7 May 2012 - 0:43

Mase e vertet kjo qe thua atjeter qe ka edhe shume mundet te kete po ka edhe nga ata qe ka dalur moda ti rikthehet virgjerise edhe pse nuk eshte me juhjjjjj
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri Empty Re: Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri

Mesazh nga Nina.Chiki Mon 7 May 2012 - 4:42

Ckemi separi une jam NIna dhe jam e re ketu shpresoj qe do kalojme bukur , sa per kto femrat mendoj se jan shum budallaqe por edhe te pa ndergjegjshme sepse humbja e virgjenitet dmth humbja e burrit :P dhe sigurisht qe do shkaktoj shume dhimbjeeeeeee :( gjths e gjith dynjaja eshte prish [smile_1]
Nina.Chiki
Nina.Chiki
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : New York
Postime Postime : 4
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 07/05/2012
Mosha Mosha : 30
Hobi Hobi : Foto Modele

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri Empty Re: Kthimi i virgjërisë, fenomen në rritje në Shqipëri

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi