Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome

Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.

Përhapja e dhunës në familje. Fenomen në rritje në Shqipëri Lexoni me shume per temën:

Shko poshtë

Përhapja e dhunës në familje. Fenomen në rritje në Shqipëri Lexoni me shume per temën:

Mesazh nga An0nim prej Fri 19 Jul 2013 - 9:46

Me gjithë përhapjen e dhunës në familje, vetëm një pjesë e vogël e saj denoncohet. Statistikat tregojnë se gjysma e denoncimeve që bëhen në Gjykatë, viktimat janë gra në marrëdhënie bashkëshortore, viktimat e tjera të kësaj dhune janë prindërit dhe fëmijët.

Përgjatë gjashtë muajve në të gjithë vendin janë kallëzuar 1200 raste të dhunës në familje prej të cilave 600 jane gra, ish-bashkëshortë ose ish-bashkëjetuese që dhunohen nga partneret. Te tjeret prej te cileve 58 deklarohen femije nen 18 vjeç te dhunuar nga prinderit dhe prinder te moshuar te dhunuar nga femijet.

Policia deklaron per keto te dhena 144 persona dhunues te arrestuar si dhe 1004 te tjere nen hetim ne gjendje te lire.

"Më shumë denoncime ka në Tiranë, duke marrë parasysh numrin e lartë të popullsisë, por edhe shkallën e ndërgjegjësimit. Më pas vijnë Durrësi, Korça dhe Fieri", thotë Ilir Zhurka, specialist i mbrojtjes së të miturve dhe dhunës në familje.

Por ndersa shifrat per dhunen ne familje jane shqetesuese, raportohet se nga ky total dhune te denoncuar vetem gati gjysma e tyre kane kerkuar urdher mbrojtjeje, me nje shifer prej 729 rastesh.

Etleva eshte nje nga ato gra qe pas vdekjes se bashkeshortit ka marre urdherin e mbrojtjes kundër kunatit, por që për shkak të frikës eshte larguar nga banesa.

"Kam frikë. Nëse nuk do të kisha nënën time, do të mbetesha mes katër rrugëve. Isha nëna ime që më mori në shtëpi, më strehoi, bashkë me djalin tim 4 vjec, ndryshe unë nuk do të kisha ku të jetoja", rrëfen Etleva.

Per psikologen Valbona Treska viktimat denoncojnë gjithmonë pas një dhune të tejzgjatur në kohë.

"Eshtë gjithë ambienti që nuk e le që të ngrejë kokë dhe të nxjerrë në pah këtë dhunën që ushtrohet në familje. Vjen një moment që dhuna bëhet aq ekstreme, edhe për shkak të kushteve sociale dhe ekonomike,në një moment të caktuar që merret forca dhe bëhet edhe denoncimi në polici", thotë Treska.

Policia deklaron se ne 62 raste familjare te dhunshem e kane shkelur Urdherin e Mbrojtjes e për këtë këta persona jane nën hetim sërish për një akuzë të re, ate te shkeljes se vendimit te gjykates. Per vepren penale dhune ne familje Kodi parashikon denimin deri ne dy vjet burg, nderkohe qe per vrasje ne familje me ndryshimet ne Kodin Penal parashikohen denime te ashpra nga 20 vjet burg deri ne burgim te perjetshem.

Burimi [You must be registered and logged in to see this link.]
avatar
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2382
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 28

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përhapja e dhunës në familje. Fenomen në rritje në Shqipëri Lexoni me shume per temën:

Mesazh nga Anakonda prej Fri 19 Jul 2013 - 21:31

[You must be registered and logged in to see this link.]
avatar
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31613
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 23
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi