Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shfaqet dritë nga planeti ‘jashtëtokësor’ People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shfaqet dritë nga planeti ‘jashtëtokësor’ People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shfaqet dritë nga planeti ‘jashtëtokësor’

2 posters

Shko poshtë

Shfaqet dritë nga planeti ‘jashtëtokësor’ Empty Shfaqet dritë nga planeti ‘jashtëtokësor’

Mesazh nga Emona Wed 9 May 2012 - 8:43

Shfaqet dritë nga planeti ‘jashtëtokësor’ Super-earth__clanak_big

Për herë të parë NASA ka arritur të detektojë dritë nga planeti ‘Super-Toka’ i njohur si ‘jashtëtokësor’, madhësia e të cilitë është dy herë më i madh se Toka jonë.

Shkencëtarët arritjen e vëzhgimit të kësaj drite, përmes Teleskopit të gjithësisë ‘Spitzer’, e quajnë arritje historike.

Ky planet bën orbitë rreth yllit të tij në një distancë për vetëm 5 milion kilometra, ndërsa temperatura e tij supozohet të jetë 1200 0C.
Për arsye që është shumë i nxehtë nuk mund të suportojë retë reflektuese, sikur ato të cilat kemi ne në Sistemin tonë Diellor, mirëpo nuk ka asnjë sqarim pse është aq i errët.

Emrin ‘TrES-2b’ e ka marrur sepse së pari ishte gjetur nga studimi ‘Atlantic Exoplanet’ në vitin 2006. dhe ndodhet rreth 750 vite dritë larg konselacionit Draco.

Ky planet ngjason me hënën tonë, pasi që një anë e saj gjithnjë është përballë me yllin. Sikurse hëna jonë, planeti shfaq fazat e ndryshme të hënës gjatë kohës kur bën orbitën rreth yllit. Kjo paraqet ndriçim total të yllit plus krijon ndryshim të pakt të planetit. /Info Globi/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shfaqet dritë nga planeti ‘jashtëtokësor’ Empty Re: Shfaqet dritë nga planeti ‘jashtëtokësor’

Mesazh nga Anakonda Sun 17 Jun 2012 - 6:43

mos ndoshta mbas shkaterrimit te planetit tone;do te vazhdoj ai si planeti yne?
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi