Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pse gënjejnë fëmijët? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pse gënjejnë fëmijët? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pse gënjejnë fëmijët?

+3
Emona
Lot i derdhur
WebMaster
7 posters

Shko poshtë

Pse gënjejnë fëmijët? Empty Pse gënjejnë fëmijët?

Mesazh nga WebMaster Mon 26 Oct 2009 - 6:05

Nga: Evisa KULLA

A ka mundësi që fëmijët të përmirësohen e të mos tregojnë gënjeshtra?

Në hapat e parë të jetës së fëmijëve ka mundësi ndryshimi, pasi ai është në një moshë ku me lehtësi mund të pranojë çdo formë trajtimi e gjithçka që i thuhet.

Kjo ndodh sidomos kur ai jeton në një shoqëri që ka kombinim të emocioneve e të disiplinës, duke çuar kështu në rezultate të mrekullueshme. Gjithashtu, është e rëndësishme që ne ta bëjmë fëmijën të ketë interes për ndryshimin dhe përmirësimin e tij, sepse kështu trajtimi do të jetë më i suksesshëm.

Faktorët që ndikojnë në këtë përmirësim janë të ndryshme dhe në varësi të mënyrave të trajtimit, megjithatë ne do të përmendim disa prej tyre, ato më kryesoret:



Njih motivet dhe arsyet që i bëjnë fëmijët të gënjejnë

Dihet se mënyra më e mirë dhe e parë për të trajtuar sëmundjet mendore apo trupore është pikërisht njohja e arsyes dhe e shkakut të kësaj sëmundjeje. Ne duhet të dimë pse fëmijët gënjejnë. Cilët janë motivuesit që i bindin fëmijët të gënjejnë? Cili është qëllimi i tij kur ai gënjen? Ka mjaft shembuj që tregojnë se për të kuptuar këto arsye ka mjaft vështirësi, megjithatë kjo nuk është e pamundur, sidomos në ata fëmijë që janë të sinqertë. Pa dyshim, gënjeshtrat e thjeshta të fëmijëve, të cilat janë mjaft të zmadhuara, nuk është shumë e vështirë për t'i kuptuar. Kur një fëmijë tregon një gënjeshtër të madhe, e shpjegon atë me mjaft siguri, atëherë për ta kuptuar duhet një përqendrim i madh.



Siguro informacionin dhe tregoji fëmijës rrugën e drejtë

Pasi të keni njohur arsyet dhe motivet përse fëmija juaj gënjen, është koha për të dhënë informacionin kryesor, për shembull, t'i shpjegohet fëmijës ndryshimi mes realitetit dhe imagjinatës, si dhe gabimin që ai bën kur gënjen. Pra, fëmijës duhet t'i shpjegohet gabimi që ka bërë, ose kur fëmija është në një moshë që mund të bëjë vet ndryshimet, atëherë i tregohet që ajo që ka thënë ka qenë e turpshme dhe e papranueshme nga prindërit e të tjerët, dhe ka mundësi që një ditë këto gënjeshtra të dalin dhe ai do të ngelet i turpëruar dhe i çnderuar.



Krijimi i një mjedisi të shëndetshëm

Krijimi i një mjedisi të sinqertë, një mjedisi ku prindërit asnjëherë nuk e kanë ndërtuar jetën e tyre mes mashtrimeve, gënjeshtrave apo tradhtive, të gjitha këto ndikojnë në përmirësimin e fëmijës. Gjithashtu, ambienti shtëpiak dhe mënyrat e trajtimit të fëmijës duhet të jenë gjithmonë larg hipokrizisë e mashtrimit, larg njerëzve që tregojnë gënjeshtra, edhe kur ata i bëjnë këto vetëm për qëllime humori.



Ndëshko në kohë të caktuar

Fëmijët tanë duhet të ndihen të sigurt e të qetë në shtëpitë e tyre dhe t'u shpjegohet që gabimet e paqëllimshme do të falen. Kështu, ndëshkimet dhe qortimet janë në rastet kur diçka jo e mirë është bërë me qëllim. Duhet të gjenden mënyra për të parë nëse ai tregon të vërtetën. Fëmijët duhet të dinë se prindërit e tyre nuk do t'i pengojnë dëshirat e tyre, por ata duhet të mësojnë se baza e jetës është falja, kuptimi reciprok, qëllimet e mira dhe dashuria. Ndëshkimi është një detyrë, në ato raste kur fëmija kryen më qëllim një veprim jo të mirë.



Deklarimi i pakënaqësisë

Prindërit që tregojnë pakënaqësi dhe shprehin mendimet e tyre hapur, duhet ta bëjnë fëmijën të kuptojë që janë të mërzitur nga veprimi i tij. Ata nuk duan të dëgjojnë gënjeshtra nga fëmija i tyre dhe shfaqin shenja pakënaqësie, sidomos kur ai i tregon këto në sy të të tjerëve.

Në disa raste prindërit nëpërmjet fytyrës së tyre të mërzitur i tregojnë fëmijës që nderi dhe emri i tyre është turpëruar për shkak të gënjeshtrave të fëmijës së tij, kështu që ata janë mjaft të inatosur me këtë problem. Gabimet duhet t'i shpjegohen fëmijës në një mënyrë të tillë që ai ta ketë të qartë në mendje dhe të mos e përsërisë më të njëjtin veprim e të mos tregojë gënjeshtra.

Në raste të tjera, kur gënjeshtrat e fëmijëve përsëriten, atëherë duhet t'i tregohet një veprim i ngjashëm ndaj tij. Kur fëmija është dukë gënjyer dhe duke mbajtur me gaz e me të qeshur të tjerët, atëherë prindi duhet të vrenjtë fytyrën e tij e të mos i buzëqeshë fëmijës, pra, të mos e mbështetë apo të aprovojë veprimin e tij. Ne nuk duhet të kujtojmë pjesë nga tregimi i tij dhe t'i tregojmë që nuk kemi asnjë vlerësim për gënjeshtrën që ai tregoi, kështu që ai do të ndihet i turpëruar për veprimin e tij.



Krijimi i vetëbesimit

Përpiquni t'i shpjegoni fëmijës që ai të mbështetet në vetvete e të mos ketë nevojë për ndonjë person të cilin ta gënjejë. Ai duhet të mbrojë të drejtat e tij dhe të qëndrojë me këmbët e tij. Gjithashtu, provoni të nxisni fëmijët tuaj për veprimet e sjellshme dhe lëreni të kuptojë që me durimin e respektin në krahë ai do të respektohet më shumë. Është e rëndësishme që ai të ndihet i sigurt dhe të mendojë që prindi gjithmonë kërkon më të mirën për fëmijën e tij dhe më ndihmën e tij fëmija do të përparojë gjithnjë e më shumë.



Këshilla për të parandaluar gënjeshtrat e fëmijëve

Dihet se parandalimi i një dukurie është shumë më mirë se kurimi i saj. Prandaj është e nevojshme të përmendim disa rregulla:

1. Përpiquni të krijoni një ambient të shëndetshëm familjar, në mënyrë që fëmija të mos ketë nevojë të gënjejë për t'ia arritur qëllimit të tij.

2. Fëmija duhet të ketë respektin e duhur në familje dhe vlerësojnë personalitetin e nderin e tij.

3. Asnjëherë mos harroni sjelljen tuaj dhe mos gënjeni në sy të fëmijës, qoftë edhe kur e bëni këtë për qëllime humori.

4. Ju duhet t'i tregoni fëmijës që gjithmonë të ketë besim e të tregojë të vërtetën, dhe ai nuk duhet të jetë i ndrojtur për të treguar të vërtetën, pasi ndër faktorët që i bëjnë fëmijët të gënjejnë janë frika dhe pasiguria.

5. Kur prindërit takohen me shokë apo me të njohur, duhet të marrin një pozicion të tillë që fëmija të sigurohet që nuk do të arrijë ndonjë qëllim nëse gënjen.

6. Mbajeni fëmijën larg shoqërisë së keqe dhe drejtoheni atë të zgjedhë shokët më të mirë, sepse shoqëria jo e mirë është një ndër faktorët që shkatërron njerëzit e fëmijët.

7. Përpiquni t'ia shpjegoni fëmijës veprimet e mira nëpërmjet shembujve të vlefshëm e të vërtetë, si dhe në të njëjtën mënyrë shpjegojini dhe pasojat e këqija të gënjeshtrës, pasi të jesh i vetëdijshëm për një problem është hapi i parë i zgjidhjes së tij.

8. Prindi duhet t'i kërkojë fëmijës diçka që është brenda fuqisë dhe arritjeve të tij, pasi në të kundërt, fëmija, për të arritur kërkesat e prindërve, detyrohet të gënjejë.

9. Prindi duhet të jetë gjithmonë dashamirës ndaj fëmijës së tij dhe t'i kushtojë vëmendje çdo fjale apo mendimi të fëmijës, qofshin këto e pak të rëndësishme. Në këtë mënyrë fëmijët nuk e ndiejnë të nevojshme të gënjejnë që të tërheqin vëmendjen e prindërve të tyre.

Revista Familja
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse gënjejnë fëmijët? Empty Re: Pse gënjejnë fëmijët?

Mesazh nga Vizitor Mon 26 Oct 2009 - 8:21

nga frika mos han dru,mos i denojn edhe mos zhgenjejn prinderit per dicka
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse gënjejnë fëmijët? Empty Re: Pse gënjejnë fëmijët?

Mesazh nga Lot i derdhur Mon 26 Oct 2009 - 8:26

nga frika qe e rraf
Lot i derdhur
Lot i derdhur
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : milano
Postime Postime : 2858
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/01/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse gënjejnë fëmijët? Empty Re: Pse gënjejnë fëmijët?

Mesazh nga Vizitor Mon 26 Oct 2009 - 9:55

po kush vall tha se femija genje , femija te gjitha te verteta e thon ,ata femi qe genje ata e bej nga presjoni qe kan nga prindrit ose nga dikush tjer , se gjithmn thon per llafet e shpis pyte femin se ai nk di te genjen po te verteten gjithmon e thon
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse gënjejnë fëmijët? Empty Re: Pse gënjejnë fëmijët?

Mesazh nga Emona Wed 26 Oct 2011 - 10:17

Tema leviz Tek Kategoria''Familja dhe Femijet''

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse gënjejnë fëmijët? Empty Re: Pse gënjejnë fëmijët?

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 26 Oct 2011 - 10:45

nga frika e dajakut..
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse gënjejnë fëmijët? Empty Re: Pse gënjejnë fëmijët?

Mesazh nga Ariel Wed 26 Oct 2011 - 11:33

Nga frika genjejne...

Po te krijosh komunikimin e duhur qe femija te ndjehet i lirshem me prindin....nuk genjen...

Kur i kam pasur femijet e vegjel gjithmone u kam thene - femijet nuk duhet te genjejne sepse kur ben nje gabim falet...po kur genjen dhe e fsheh gabimin atehere kalon ne faj...dhe faji nuk falet po ndeshkohet...
Keshtu qe i bie me mire te verteten sado e keqe te jete sepse liron dhe vehten sesa te genjesh dhe e shumfishon gabimin....
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse gënjejnë fëmijët? Empty Re: Pse gënjejnë fëmijët?

Mesazh nga Tonii Wed 26 Oct 2011 - 11:35

hahahaha une i kam qejf kur genjejn
e sa te mir qe jane shejtanet duan dhe ta hedhin me ato genjeshtra brilante Pse gënjejnë fëmijët? 3225629543
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse gënjejnë fëmijët? Empty Re: Pse gënjejnë fëmijët?

Mesazh nga Ariel Wed 26 Oct 2011 - 11:54

Aman se po rritet nje brez aq i zgjuar sa te japin dhe mend... 00027003
Psikologet thone qe femijet nuk duhet ti genjejme qe te mos genjejne dhe ata...

Mirpo vjen pyetja e famshme - o ma si kam lindur une? Ku kam qene perpara? Si u futa ke barku jot? Etj etj etj ...dhe aty jam e detyruar ta genjej...dhe pasi me degjon...aq i vogel me thote...- po mamat duhet te genjejne???
Hajde fol po deshe Pse gënjejnë fëmijët? 426788
Kam pas cunin shume kurioz kur ishte i vogel te pyeste per cdo gje...
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse gënjejnë fëmijët? Empty Re: Pse gënjejnë fëmijët?

Mesazh nga Anakonda Tue 7 Feb 2012 - 18:35

Per te shpetuar nga e rrahura,dhe mos te hane ndonje dru te mire.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse gënjejnë fëmijët? Empty Re: Pse gënjejnë fëmijët?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi