Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dhëmbët e qumështit mund të shërohen People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dhëmbët e qumështit mund të shërohen People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dhëmbët e qumështit mund të shërohen

Shko poshtë

Dhëmbët e qumështit mund të shërohen Empty Dhëmbët e qumështit mund të shërohen

Mesazh nga Alberti Wed 9 Jan 2013 - 10:44

Dhëmbët e qumështit mund të shërohen

Nuk ekziston një zëvendësim adekuat për dhëmbët, por nëse ndodh që ata të prishen, duhet që menjëherë të shërohen. I gabuar është mendimi që dhëmbët e qumështit nuk mund të shërohen, sepse ndërrohen dhe kanë një jetëgjatësi të kufizuar.
Dhëmbët e qumështit paraqiten rreth muajit të gjashtë të jetës dhe mundësojnë ngrënie të duhur dhe të shëndetshme të ushqimit deri në moshën l2-vjeçare. Ata duhet të ruhen në mënyrë që të mundësojnë ngrënie të duhur, rritje të duhur dhe zhvillim të fëmijës, të folur të duhur dhe jetë sociale të fëmijës.
Përveç dhëmbëve të parmë, atyre prerës, të cilët ndërrohen rreth vitit të shtatë, dhëmbët anësorë qëndrojnë deri në vitin e 10 ose 12 dhe në atë moshë janë të rëndësishëm për përtypje të ushqimit, formimit të shqiptimit të duhur të disa shkronjave dhe pranimit të fëmijëve në kolektive.
Prishja e cila nuk sanohet në dhëmbët e qumështit dhemb sikur edhe në dhëmbët e tjerë dhe duhet të trajtohet në mënyrë të njëjtë.
/Telegrafi/

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi