Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zoti Shala, po rreni! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zoti Shala, po rreni! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zoti Shala, po rreni!

Shko poshtë

Zoti Shala, po rreni! Empty Zoti Shala, po rreni!

Mesazh nga Li12i-GG ARMY Sat 27 Feb 2010 - 8:09

Zoti Shala, po rreni! Oho8oy

Në një takim të përfaqësuesve të Bankës Botërore, të këshilltarëve të transaksionit dhe të Qeverisë rreth privatizimit të kompanive publike, të huajt dolën më të brengosur për pronën publike dhe procesin e privatizimit sesa ministri i Ekonomisë dhe i Financave. Edhe përfaqësuesi i BB-së, edhe këshilltari për transaksionin e PTK-së (përfshirjen e kapitalit privat në PTK) kanë shprehur dyshimet e tyre se Qeveria nuk është mjaft e përgatitur për këtë proces dhe se kriza financiare, nuk është moment i përshtatshëm për privatizim. Ministri Shala nuk dëgjon për këtë. Ai thotë se kompanitë kryesore publike do t’i likuidojë brenda vitit 2010. Madje, ai nuk di të tregojë asnjë të vetmen arsye për këtë, vetëm se ky vit thotë do jetë viti kur do i heqim qafesh kompanitë publike me një shpejtësi drite, ashtu siç i hoqëm qafesh kompanitë shoqërore po nën udhëheqjen e Shalës.
Në këtë takim ministri Shala tha se opsioni i zgjedhur për privatizimin e PTK-së do jetë ai që ofron përfitime më të mëdha për vendin. Ai është duke gënjyer. Po të ishte kështu, procesi i privatizimit nuk do të bëhej nën tavolinë, por do hapej për diskutim. Shala tha se ky proces do jetë transparent. Por prapë nuk po e thotë të vërtetën. Madje kjo konfirmohet brenda minutave pasi që ai e tha këtë fjali. Ai kërkoi nga gazetarët ta lëshojnë sallën për t’i lënë vend prezantimit të kompanisë konsulente për privatizimin e PTK-së. Kush është kompania konsulente për pëgatitjen e PTK-së për privatizim, e keni informuar ndonjëherë opinionin publik zoti Shala? Ku është transparenca këtu? Ku është transparenca e zotit Shala në lidhje me PTK-në kur publikut kosovar akoma nuk i është bërë e njohur kontrata që kjo qeveri, përkatësisht Bordi i PTK-së, ka bërë me “Dardafone.net”? Kjo kontratë praktikisht ia ka falur operatorin “Vala” një kompanie private!
Shala thotë se pjesëmarrja e sektorit privat në ndërmarrjet publike, në këtë rast në PTK, do të jetë një kontribut shumë i rëndësishëm për zhvillimin e vendit. Mirëpo, prapë po gënjen duke qenë se po shiten ndërmarrjet që aktualisht kanë fitime të konsiderueshme dhe çmimi i paralajmëruar është tepër i ulët në krahasim me kontributin që këto kompani kanë për Kosovën. Shala thotë se nuk është ngritur optimumi ekonomik i këtyre kompanive. Nuk jam i sigurt nëse e di ai çka nënkupton kjo fjalë, por optimumi nuk iu ngrihet vetvetiu kompanive, optimumin duhet ngritur me masa të mbrojtjes së këtyre kompanive dhe përmirësimit të qeverisjes së tyre, jo me masa destruktive, siç po bën kjo qeveri nëpërmjet nënshkrimit të kontratave të dëmshme për PTK-në dhe mbipunësimit që ka shkaktuar gjatë këtyre dy viteve dhe kalimit të thjesht tyre në duart sektorit privat.
Po ashtu Shala ka thënë se ne po plotësojmë infrastrukturën ligjore. Edhe këtu ai po e thotë një të pavërtetë, duke qenë se Kosova nuk ka akoma ligj për privatizimin dhe shumë masa të mbrojtjes nga konflikti i interesit nuk janë të normuara në Kosovë. Për shembull, gjer më tashti njerëz që kanë qenë pjesë e procesit të privatizimit kanë arritur të kapin pozicione nëpër kompanitë e privatizuara (“Ferronikeli” e “Llamkosi”), kurse edhe sot e kësaj dite kjo është e mundur duke qenë se kufizimi i kalimit në kompanitë e privatizuara të një zyrtari publik që ka marrë pjesë në privatizim është vetëm një vit edhe atë me Ligjin për parandalimin e konfliktit të interesit.
Pra, procesi i privatizimit, nuk ka pasur e as që ka transparencë, me privatizim në kushtet dhe qeverisjen e tanishme Kosova nuk përfiton por humb, infrastruktura ligjore nuk po kompletohet por po bëhet qëllimisht gjithnjë e më konfuze. Në të njëjtën ditë që lexuam përkushtimin e Shalës për të hequr qafesh kompanitë publike, në të njëjtat faqe të gazetave lexuam presidentin e Serbisë, Boris Tadiq, të thotë “kurrë nuk do ta lejoj privatizimin e Elektroekonomisë së Serbisë dhe sektorin e gazit”, sepse janë shtylla strategjike të ekonomisë sonë”. Shumë vende që po blejnë në Kosovë (për shembull, Sllovenia në telefoni mobile) këta sektorë i kanë akoma në pronë publike në shtetet e tyre. Shala tashmë ka shprehur angazhimin e tij që të shesë gjithçka ose të japë me koncesion për 40-50 vjet, madje edhe qymyrin që është aseti më strategjik që ka shteti i Kosovës. Natyrisht, kjo duket ta ketë mbështetjen e Qeverisë aktuale. Mirëpo, ku është në këtë mes Parlamenti i Kosovës, i cili është injoruar totalisht. Procesin e privatizimit të kompanive publike ia kemi lënë në dorë një ministri që katër vjet pas tenderit për operatorin e dytë të telefonisë mobile, nuk ka arritur të marrë nga sektori privat 16,2 milionë euro të buxhetit të Kosovës, edhe pse të martën edhe vetë e konfirmoi se një garanci bankare për këto para ekziston. A guxojmë ta lejmë në duart e këtij ministri pasurinë e fundit që ka Kosova?
(Autori është bashkëthemelues i organizatës ÇOHU!)
Li12i-GG ARMY
Li12i-GG ARMY
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : iTaLY
Postime Postime : 295
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 22/02/2010
Hobi Hobi : RRuGeN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zoti Shala, po rreni! Empty Re: Zoti Shala, po rreni!

Mesazh nga Vizitor Sat 27 Feb 2010 - 8:26

ahmet shala asht nji hajn profesionist po tashpertash aj vazhdon m ehajnin se eka pushtetin per keq ardhe at njrei hajn nuk del pra drejcis sepse dihet kush e mbron por medoj se dote deturo euleksi te del para drejcis.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi