Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Energjia, Italia me sy nga Tirana People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Energjia, Italia me sy nga Tirana People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Energjia, Italia me sy nga Tirana

Shko poshtë

Energjia, Italia me sy nga Tirana Empty Energjia, Italia me sy nga Tirana

Mesazh nga Vizitor Sun 14 Mar 2010 - 7:54

Energjia, Italia me sy nga Tirana Energjia-italineStrategjia e Shqiperise per ta fokusuar ekonomine tek sektori i energjise, vecse nje zgjedhje e brendshme duket e lidhur ngushte edhe me konjukturat politike ne rajon.

Ne prill te vitit te kaluar, Parlamenti Europian dhe Keshilli i Europes vendosen qe brenda vitit 2020, me shume se 20 per qind e energjise qe konsumohet ne Bashkimin Europian te prodhohet nga burime te rinovueshme, te cilat nuk shkaktojne ndotje mjedisore, duke vene dhe kuotat perkatese per secilin vend.

Por nese disa vende antare jane ne rruge te mbare per ta permbushur kete detyrim, disa te tjera, nje prej te cileve, edhe fqinji yne Italia jane vene ne veshtiresi.

Ne pamundesi per ta permbushur kete objektiv, me energjine qe prodhon ne vend, Italia i ka kthyer syte nga vendet fqinje, pasi Keshilli Europian lejon edhe plotesimin e kuotave permes importit nga vendet e tjera.

Ne nje dokument zyrtar qe i ka derguar Bashkimit Europian, pak dite me pare, qeveria italiane zbulon fakte te reja mbi programet energjetike ne Shqiperi, ne vitet ne vijim. Sipas dokumentit, Italia parashikon qe brenda 5 viteve te ardhshme te importoje nga Shqiperia 3 miliarde kilovat ore energji ne vit, te prodhuar nga burimet e rinovueshme.

Sasia ne fjale eshte gati sa gjysma e energjise qe konsumon aktualisht Shqiperia dhe synohet te prodhohet permes nje sere projektesh te medha italiane, qe nga parku i eres ne zonen e Vlores, centrali me biomase ne Lezhe apo dhe disa projekte te tjera hidrocentralesh ne ndertim
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi