Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Koret raciste, paradë e turpit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Koret raciste, paradë e turpit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Koret raciste, paradë e turpit

Shko poshtë

Koret raciste, paradë e turpit Empty Koret raciste, paradë e turpit

Mesazh nga Vizitor Sun 28 Mar 2010 - 3:29

Pothuajse të gjtha mediat televizive dhe gazetat e fundjavës në Greqi kanë transmetuar dhe publikuar reagimet për britmat e urrejtjes në fundin e paradës së 25 marsit nga një togë ushtarake që i përkiste një brigade kufitare të marinës greke.

“Është pezulluar nga detyra togeri i misioneve nënujore të marinës detare, pas reagimeve të krijuara nga thirrjet raciste të marinsave në paradën e 25 marsit”, njofton televizioni grek “Mega”.

Përveç deklaratës për shtyp nga ministri i Mbrojtjes së Qytetarit kanalet greke kanë transmetuar edhe qëndrimin e prerë të numrit dy të kësaj ministrie, Spiro Vujas nga qyteti i Selanikut.

“Është e papranueshme ashtu siç theksoi edhe vetë ministri. Përveç urdhërit për një hetim, është kryer edhe pezullimi nga detyra e oficerit në fjalë. Unë besoj se këta persona nuk kanë vend në trupën e marinës detare e cila po ndryshon e po organizohet në mënyrë të ndryshme nga këto sjellje”, deklaroi zv/ministri Vujas.

Koret raciste janë dënuar edhe prej shtypit vendas. Gazetat kanë hapur faqet e tyre me tituj si “Parada e turpit”, “Pezullim nga detyra togerit, hetim 36 marinsave” etj.

Ndërkaq akti racist u dënua edhe prej partisë opozitare “Demokracia e Re”, duke cilësuar se sjellja e marinsave nuk përfaqëson as historinë dhe as moralin e trupave të marinës detare.

Ditën e hënë lëvizja “Të bashkuar ndaj kërcënimit fashist” organizon një protestë kundër britmave të urrejtjes, shfaqur në koret raciste të ushtrisë greke, të cilat siç thuhet edhe në faqen e internetit të kësaj organizate të kujtojnë diktaturën e Metaksait dhe parrullat e tij shoviniste.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi