Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Thirrjet raciste, protestë para ambasadës greke në Shkup People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Thirrjet raciste, protestë para ambasadës greke në Shkup People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Thirrjet raciste, protestë para ambasadës greke në Shkup

Shko poshtë

Thirrjet raciste, protestë para ambasadës greke në Shkup Empty Thirrjet raciste, protestë para ambasadës greke në Shkup

Mesazh nga Vizitor Sat 10 Apr 2010 - 4:44

Thirrjet raciste, protestë para ambasadës greke në Shkup Greek_marines_200_165

Ushtaret greke gjate parades


/* */





SHKUP - Rreth 50 anëtarë të organizatave jo-qeveritare maqedonase protestuan para ambasadës greke në Shkup.
Protesta u organizua në përgjigje të një parade të mbajtur më 25 mars 2010 në Athinë, në të cilën ushtarët grekë po këndonin parulla anti-maqedonase dhe anti-shqiptare.
Një nga këngët kishte në tekstin e saj vargje që shpreheshin: do të bëjmë rroba nga lëkura e maqedonasve dhe shqiptarëve."
Protesta në Shkup, me titull "Ndal fashizmit grek," ishte e rrethuar nga një numër i madh oficerësh të sigurisë. Ajo përfundoi pa incidente. Në këtë protestë, pjesëmarësit prekën edhe çështjen e emrit, duke thënë se Maqedonia nuk do të heqë dorë nga emërtimi i saj Kushtetues.
Anëtarët e OJQ-ve që morën pjesë në protest, kënduan këngë patriotike dhe më pas u dorëzuan zyrtarëve të ambasadës një letër proteste dhe një kërkesë për falje nga Greqia.
Ministria e Jashtme e Maqedonisë doëzoi gjithashtu një letër proteste për ambasadorin grek në Maqedoni, i cili e quajti “incident të izoluar” ngjarjen ku ushtarët grekë bënin thirrje ansimaqedonase dhe antishqiptare.
Protesta të shumta janë zhvilluar në Shqipëri menjëherë pas publikimit të regjistrimeve filmike që tregonin këngët e forcave të marinës greke teksa zhvillonin një paradë nderi në Ditën e Pavarësisë së Greqisë në Athinë para zyrtarëve shtetërorë.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi