Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ulen 17 pikë interesat e bonove të thesarit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ulen 17 pikë interesat e bonove të thesarit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ulen 17 pikë interesat e bonove të thesarit

Shko poshtë

Ulen 17 pikë interesat e bonove të thesarit Empty Ulen 17 pikë interesat e bonove të thesarit

Mesazh nga Vizitor Wed 14 Apr 2010 - 3:34

Ulen 17 pikë interesat e bonove të thesarit BankaeshqiperiseInteresat e bonove të thesarit ranë në nivelin më të ulët në shumë muaj, në ankandin e zhvilluar dje pranë Bankës së Shqipërisë, si pasojë e kërkesës shumë të lartë të bankave për blerjen e borxhit të qeverisë.


Interesi mesatar i pranuar ishte 8.35 për qind për bonot me afat maturimi 12-mujor, ndërkohë që në ankandin paraardhës të zhvilluar dy javë më parë, interesi pati qenë 8.52 për qind. Që nga fillimi i vitit, interesat e bonove kanë rënë 100 pikë bazë ose 1 për qind, pasi patën shënuar kulmin shumëvjeçar në kuotën 9.4 për qind.

Në ankandin e djeshëm konkurruan 31 kërkesa të hedhura nga bankat e nivelit të dytë dhe nga to u pranuan vetëm 8 kërkesa. Shkaku i rënies së interesave është rritja e shpejtë e depozitave në sistemin bankar shqiptar, ndërkohë që bankat po ngurojnë t’i hyjnë kreditimit masiv të ekonomisë.

Rënia e interesave edhe gjatë muajit prill, indikon se depozitat në sistem po vijojnë të rriten. Interesat e bonove me afat maturimi 6-mujore mbetën të pandryshuara dje në kuotën 7.3 për qind.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi