Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Bode firmos: Më 1 prill fillon shpërndarja e bonove e letrave me vlerë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Bode firmos: Më 1 prill fillon shpërndarja e bonove e letrave me vlerë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bode firmos: Më 1 prill fillon shpërndarja e bonove e letrave me vlerë

Shko poshtë

Bode firmos: Më 1 prill fillon shpërndarja e bonove e letrave me vlerë Empty Bode firmos: Më 1 prill fillon shpërndarja e bonove e letrave me vlerë

Mesazh nga Vizitor Sun 28 Mar 2010 - 2:42

TIRANE – Ministri i Financave urdhëron fillimin e rishpërndarjes së bonove të privatizimit dhe letrave me vlerë duke filluar nga data 1 pril 2010.
Burime zyrtare nga Ministria e Financave, thanë se në në mbështetje të nenit 102 pika 4 të Kushtetutës, dhe te paragrafit te katert te nenit 137, te ligjit nr 10198 date 10.12.2009 ”Per sipermarrjet e investimeve kolektive”, Ministri i Financave Ridvan Bode udhëzon institucionet që “rishperndarja e bonove te privatizimit dhe te letrave te te perndjekurve, te investuara ne fondet e investimeve, te krijuara ne perputhje me ligjin nr. 7979 date 26.07.1995 “Per fondet e investimeve”, do te kryhet prane bankave te nivelit te dyte qe kane sherbyer si banka depozitare te fondit perkates.
Sipas udhëzimit të firmosur nga Ministri Bode, procesi i rishperndarjes do te filloje ne date 1 Prill 2010 dhe do te mbyllet ne 30 Shtator 2010.
Në urdhër thuhet se “për te permbushur procedurat e rikthimit te bonove te investuara, bankat e nivelit te dyte, do te aplikojne tarifat e sherbimit, sipas vendimit te organeve te veta vendimmarrese”.
Sipas dokumentit të Ministrisë së Financave, “individet qe kane investuar ne fondet e investimit, te krijuara ne perputhje me piken 1 te ketij udhezimi e qe deshirojne te rimarrin mbrapsh bonon/bonot e investuar/investuara, duhet te paraqiten prane sporteleve te bankes perkatese per t’i terheqyur ato. Dokumentat identifikues dhe dokumentacioni tjeter i nevojshem, percaktohet nga banka”.
Më tej Ministria e Financave pohon se “kthimi i bonos/bonove, do te behet ne vleren e investuar sipas listave emerore te zoteruara nga banka depozitare”.
Dikasteri i Financave urdhëron gjithashtu që “në perfundim te afatit te parashikuar ne piken 2 te ketij udhezimi, banka depozitare, paraqet raportin me shkrim prane Ministrit te Financave, ne lidhje me sasine e rishpendare te bonove si dhe sasine e mbetuar pa shperndare. Procedura e asgjesimit te bonove te mbetura, do te rregullohet me nje akt te veçante, ne perputhje me legjislacionin e fushes.
Në lidhje me rastet kur individi qe ka investuar ne fondin e investimit, rezulton i vdekur, sipas Ministrisë së Financave kthimi mbrapsh i bonos/bonove te depozituara do te behet ne perputhje me dispozitat e Kodit Civil qe rregullojne trashegimine.
Në urdhër thuhet se zbatimi i tij dhe hyrja në fuqi bëhet pas botimit në Fletoren Zyrtare.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi