Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Bashkimi i trojeve Shqipëtare People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Bashkimi i trojeve Shqipëtare People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bashkimi i trojeve Shqipëtare

2 posters

Shko poshtë

Bashkimi i trojeve Shqipëtare Empty Bashkimi i trojeve Shqipëtare

Mesazh nga WebMaster Tue 11 May 2010 - 4:04

Bashkimi i trojeve Shqipëtare Jemi_njeNeve na morren tokat tona shqiptare
padrejtesisht. Fuqite e medha me interesat e tyre te shumta ben qe tokat
shqiptare te coptoheshin, perkatesisht tu jepeshin shteteve fqinje.
Duke pasur ne nje toke me reliev te mir gjeografik, syte e armikut nuk u
ndalen se shikuari tokat tona, prandaj ia arriten edhe qellimit te
tyre. Prandaj,ne duhet te bashkohemi sepse keshtu te ndare eshte nje
kafshate me e lehte per armiqet tone. Kur jemi NJE pse te mos jemi te
bashkuar ..kjo do ta bente kombin shqiptare me te rrespektuar ne rajon e
me gjere sepse bashkimi do te sjellte fuqi,zhvillim, dhe normalisht
ndikim. .Bashkimi i shqiptarëve përfundimisht
stabilizon dhe i pushon konfliktet e mundshme, rrjedhojat e të cilave
mund të jenë të pranishme dhe përherë të rrezikshme. Bashkimi kombëtar i
shqiptarëve sjell stabilitet politik, zhvillim shumë më të fuqishëm
ekonomik, kulturor e sidomos qetësim socio-ekonomik, brendapërbrenda
vetë shqiptarëve. Dialektikisht është shumë më e drejtë ta kesh një
shtet të fortë ekonomikisht, sesa dy- shtete të dobëta dhe përherë të
luhatshme, të varura politikisht dhe ekonomikisht.
Ka ardhur koha te bashkohemi ne nje shtet te vetem. Te kemi nje komb,
nje shtet, nje flamur nje gjuhe nje himn…
Ne 1913 na moren tokat ku ende gjenden tokat tona nen
sundimin e armiqeve dhe ne duhet patjeter ti rikthejme ato sepse ato
kane qene tonat..
Bashkimi kombetar ne forcon ne cdo fushe si ekonomisht ashtu edhe
politikisht edhe ushtarakisht…
Ekonomisht sepse me bashkimin e te gjitha trojeve do te hapeshin vende
te reja pune me hapjen e fabrikve, minierave, e lloj lloj pune tjeter..
Politikisht sepse do te zgjedhej nga populli njeriu i cili do te ishte i
denje per perfaqesonte popullin tone..
Ushtarakisht sepse do te kishim nje ushtri e cila do te na mbronte mire
nga sulmet e armiqeve…
E tek e fundit pse te Mos bashkoheshim? Cila eshte arsyja? une them se
duhet te Bashkohemi menjehere sa te jete e mundur, te kemi nje komb
shqiptare..
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bashkimi i trojeve Shqipëtare Empty Re: Bashkimi i trojeve Shqipëtare

Mesazh nga Vizitor Tue 28 Sep 2010 - 0:23

Bashkimi Real “shah-mat” për Ahtisaarin…


E Drejta Ndërkombëtare, përveç referendumit, na lejonë edhe një rrugë tjetër, paraprake, drejtë Bashkimit Kombëtar. Ky është “Bashkimi Real” ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë. Bashkimi Real ndërmjet Republikës sovrane të Kosovës dhe Republikës sovrane të Shqipërisë mund të bëhet realitet nga një marrëveshje midis dy shteteve. Marrëveshje e cila nuk cënon as Te drejtën Ndërkombëtare dhe as të drejtat juridike të dy shteteve respektive. Ky bashkim konsistonë në ekzistnecën e dy shteteve brenda vetvetes, por , ajo që është esenciale për shqiptarët, me një politikë të jashtëme të unifikuar. Politikë kaq e nevojshme sot, përballë teorisë serbe të “shkembit të territoreve” dhe asaj greke të “vorio-epirit”, saqë është kusht i nevojshëm dhe i domosdoshëm për ruajtjen e stabilitetit në rajon. Bashkimi Real nuk supozon “një shtet” në kuptimin parësor të fjalës, por çdo shtet pjesë e tij ruan autonominë ose individualitetin e vet, territorin e vet, qeverinë e vet dhe parlamentin e vet (lexo te Drejtën Ndërkombëtare). Pra, edhe vet pakoja Ahtissari nuk e parandalonë dot këtë tip bashkimi sepse ky bashkim nuk konsistonë në unifikim fizik, por institucional midis dy shteteve shqiptare në Ballkan. Atëherë, për shqiptarët, cili është “sekreti pozitiv-diplomatik” i Bashkimit-Real, në shërbim të Çështjes Kombëtare dhe cilat janë "armet" që u jepen në dorë nëpermjet të cilave të përshpejtohet apo lehtësohet Bashkimi Kombëtar Shqiptar “nesër”...? Ja, sekretet dhe perspektiva e “Bashkimit Real” si një hap strategjik paraprak!
1-Subjekt në marrdhëniet ndërkombëtare është Bashkimi dhe jo shtetet veç e veç.
2-Përfaqësitë diplomatike dhe konsullore në shtetet e tjera janë të përbashkëta.
3-Në rast lufte, lufta ndaj njërit shtet të Bashkimit është luftë ndaj Bashkimit
4-Marrveshjet ndërkombëtare përfundohen nën autoritetin e Bashkimit edhe pse ato mund te jenë parashkruar nga njëri prej dy shteteve përbërëse.
5-Bashkimi Real mundësonë Ministri të Mbrojtjes të përbashkët.
6-Bashkimi Real mundësonë Ministri të Financave të përbashkët.
7-Bashkimi Real mundësonë Ministri të Punëve të Jashtëme të përbashkët.
Precedent të suksesshëm të “Bashkimit Real” kemi: Austro-Hungaria (1867-1918), Suedi-Norvegjia (1815-1905) dhe Danimark-Islanda (1918-1944).
Meqë politkanët tanë frikacak, servilë, gjynjëthyer dhe fshatarak kanë tmerr nga Bashkimi Politik i shqiptarve nën një komb-shtet të vetëm të shtrire, natyrshëm, nga Preveza në Nish, ose, meqë bota moderne kinse nuk lejonë ndryshim kufijësh sot, pse të mos implementohet, per momentin, “Bashkimi Real” midis dy Republikave shqiptare në Ballkan? A nuk do te përshpejtonim njohjen juridiko-përfundimtare te Kosovës? A nuk do zgjidhnim Çështjen Çame më shpejtë? A nuk do zgjidhnim çështjen e shqiptarve të Maqedonisë(nëpërmjet federalizimit) më heret? A nuk do mbronim me dinjitet çështjen e shqiptarve të Luginës së Preshevës duke amplifikuar zërin e tyre për referendum popullor në sherbim të nënvarjes administrative të krahinës nga Prishtina ? A nuk do të ndihmonim shqiptarët e Malit të Zi që ata të gëzojnë përfaqësim dinjitoz në Parlamentin malazes dhe ti shpëtojnë asimilimit? A nuk do të ishim më të fortë ekonomikisht dhe si rrjedhojë politikisht kur nga ky Bashkim Real tregu shqiptar unik(më i madh numerikisht) do te rriste ndjeshëm infleuncën e vet në Ballkan? Sigurisht që po…!Ky fenomen i mundshëm dhe lejueshëm nga jurisprudenca ndërkombëtare do të eleminoi përfundimisht aludimet akuzuese për një Shqipëri të Madhe duke shërbyer si një precedent juridik me premisa të padiskutueshme për garantimin e stabilitetit në Ballkan…

Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bashkimi i trojeve Shqipëtare Empty Re: Bashkimi i trojeve Shqipëtare

Mesazh nga Vizitor Tue 28 Sep 2010 - 0:27

Bashkimi i trojeve Shqipëtare 33632164258806922082100

SE SHPEJTI DO HEDHIM VALLE NE TROJET TONA!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bashkimi i trojeve Shqipëtare Empty Re: Bashkimi i trojeve Shqipëtare

Mesazh nga Vizitor Tue 28 Sep 2010 - 0:36

PSE SHQIPTARET JANE TE "DETYRUAR" TE BASHKOHEN NE NJE SHTET TE VETEM...?
1-Sepse jane te ndare(ne 6 shtete), padrejtesisht, nga Konferenca e Londres (29/korrik/1913) dhe logjikisht e tëra e ndarë nuk është ekuivalente e së tërës së bashkuar.
2-Aspirata e tyre shekullore konsistonë në Bashkimin Kombetar në një shtet të vetem e detyruar juridikisht edhe nga Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë (fq.3)
3-Bashkimi si eveniment strategjik përpos të qënurit i tillë është edhe një garanci në përballjen me konkurencën brenda tregut rajonal dhe me gjerë.
4-Shqiptaret, te bashkuar do te jene faktor stabiliteti ekonomiko-politik ne Ballkan e në Evropë
5-Shqiptaret, edhe dejure, duhet te jene afersisht 8 deri 10 milion banore, sa jane shtetet kufizues Greqia, Serbia dhe Bullgaria, per te qene faktor balancues edhe numerikisht në Ballkan.
6-Ndryshimet gjeopilitike, pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë dhe shpalljes së pavarsisë së Kosovës, i "detyrojne" shqiptaret te bashkohen nën nje komb-shtet te vetin sepse me këto ndryshime ju dha fund kolonizimit si “mode” e tejkaluar dhe e jashtenxjerre nga sistemi i Ri i të drejtes së popujve dhe ai i vetvendosjes se tyre duke sjellë në skenë nje tjeter modus-vivendi.
7-Republika e Shqiperise, si anetare e NATOS-s, eshte e detyruar te respektoj interesat e këtij Organizmi Paqeruajtes i cili eshte ne "lufte te ftohte" me vendet me potencial ushtarke qe nuk janë pjesë e saj dhe që përbëjnë rrezik permanent për rajonin dhe më gjerë, si Rusia.
8-Kufiri delikat ku perplasen interesat e Lindjes (Rusise) me ato te Perendimit (USA-s) eshte i mbështjellë nga popullsi shqiptare. Keshtu që, kjo popullsi duhet te jet nën administrimin e nje shteti te vetem sepse defakto aspiron të njëjtën frymë me perëndimin, por fatkeqësisht, dejure në këto kushte nuk mundet ta bëj atë sepse, aktualisht, kjo popullsi (2/3 e saj) e së njëjtës etni ndodhet nën administratën e shteteve jo anëtare te NATOS-s (Kosovës, Serbisë, Malit të Zi dhe Maqedonisë)
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bashkimi i trojeve Shqipëtare Empty Re: Bashkimi i trojeve Shqipëtare

Mesazh nga bobi 10 Tue 28 Sep 2010 - 1:02

teorikisht themi si kemi deshiren

praktikisht e larget.

nqs dikush mendon

ai s'ka deshire-gabon.

s'jane aspak realiste ata qe na perfaqesojne ne politike.

ne te tille teme ekzakt kam debatuar,duke i hyre historise me thelb,me antare te privilegjuar ne postime,me aftesite e tyre,edhe e kemi lene temen pa nje fund,sepse i shkonte per shkak fjala e thene TEMES

une boss
ti boss
po lopen
kush de kullose.

bashkimi i trojeve behet me nje ekonomi te forte

edhe jo duke varur qafen duke u luttur.
nuk eshte askushi ahtisari

pasi evropa kurve na detyrohej
ate qe kosoves i dha pavaresi,sepse ishin ata qe na ndane.

aktualisht qeverite jane cope cope
qeveritaret s'kane ne thelb idene

per shqiperine ,apo kosoven,apo shqiptaret e maqedonise qe mohon mjaft te drejta

por per interesat e tyre vetjake.

une s'besoj te ndodhe-perderisa ekonomia eshte e shkaterruar
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bashkimi i trojeve Shqipëtare Empty Re: Bashkimi i trojeve Shqipëtare

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi