Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
BIJA E KRIJUESIT TË MADH RIZAH SHEQIRI MARSHON SUKSESEVE People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
BIJA E KRIJUESIT TË MADH RIZAH SHEQIRI MARSHON SUKSESEVE People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BIJA E KRIJUESIT TË MADH RIZAH SHEQIRI MARSHON SUKSESEVE

Shko poshtë

BIJA E KRIJUESIT TË MADH RIZAH SHEQIRI MARSHON SUKSESEVE Empty BIJA E KRIJUESIT TË MADH RIZAH SHEQIRI MARSHON SUKSESEVE

Mesazh nga Shaban Cakolli Tue 26 May 2009 - 21:20

Yllka Sheqiri shpërblehet për rolin më të mirë
Sukses i një debytanteje shqiptare në festivelin e filmit në në Sölvesborg të Suedisë

Krijuesja e re Yllka Sheqiri, autore e dy përmbledhjeve poetike në gjuhën suedeze ”Jag lyssnar inte alltid” ( Unë dëgjoj jo gjithmonë) 2005 dhe ”Men” (Por) 2008 e prezentuar në përmbledhjen antologjike Via Mystica /Përmes mistikës/ nga autorët Jonas Eek, Stefan Klint, Beata Åhrman-Ekh në botim të shtëpisë botuese Verbum si dhe në antologjinë ”Revansch 2008”, botim i Shtëpisë Botuese ”Skrivarsidan” dhe Vullkan. Me krijimet e veta Yllka është prezentuar edhe në librin shkollor ”Urat tona” si dhe në disa antologji të tjera.

Yllka Sheqiri, poete, studente e dramës, filmit dhe skenarit është një krijuese që premton shumë jo vetëm në fushën e letërsisë, por edhe të dramës e të filmit.

Këtë e dëshmoi me filmin e saj të shkurtër artistik të realizuar vitin e kaluar me titull “Në pus pa fund” skenarin dhe regjin e të cilit i bëri vetë dhe ku rolin kryesor e luan vetë. Me këtë film ajo konkuroi në Festivalin e filmit të shkurtër artistik “Alfredgalan 2009” që u mbajt në Solvesborg të Suedisë. Juria e këtij fesivali nga mbi tridhjetë filma zgjodhi 15 për konkurim dhe në mesin e tyre edhe filmin e Yllkës. Pas shfaqjes së filmave juria profesionale e festivalit ndau shpërblimet në shtatë kategori.

Dhe atë për; skenarin, aktrimin, filmin junior, filmin senior, fotografinë, videomuzikën dhe zgjedhjen e publikut . Ku Yllka Sheqiri u nderua me çmimin për rolin e Violes në filmin saj “Në pus pa fund”.

Juria gjatë prezentimit të motivimit tha se ishte loja e shkëlqyeshme shumë emocionale e Yllkës në rolin e saj që edhe pse në gjuhë tjetër, këtë rast në gjuhën shqipe, na emocionoi shumë. Prandaj në këtë kategori nuk e kishim vështirë për të zgjedhur rolin më të realizuar e aktrimin më të mirë.

Pas kumtimit të lajmit nga Juria e Festivalit, Yllka e gëzuar pasi falenderoi për çmimin, deklaroi:

- Ky është një çmim që unë nuk e prisja, aqë më tepër në këtë film ku unë kam shkrirë shumë mund si skenariste dhe si regjisore. T’u them të drejtën, e ndjeva veten shumë të kënaqur kur filmi u pranua të shfaqej si film konkurues në këtë festival. Ky ishte gëzimi dhe kënaqësia ime e parë por, kur përcolla të gjithë filmat konkurues kisha një ndjenjë që filmi im nuk do të kalonte pa ndonjë vëmendje nga juria profesionale e festivalit. Të jem e sinçertë unë paksa e prisja ndonjë çmim për skenar e ventualish ndoshta për regji, por se do të shpërblehem si artistja më e mirë e këtij festivali as që më ka vajtur mendja. Sido që të jetë, çmimet janë çmime... Ato kanë kënaqësinë e vetë, dhe kjo kënaqësi përjetohet nga kushto. Unë këtë çmim e përjetova shumëfish: Është filmi im i parë artistik i metrazhit të shkurt pas të cilit unë qëndroj si skenariste dhe si regjisore, pastaj është film në gjuhën shqipe dhe film ku unë marrë çmimin e festivalit për lojën më të mirë si aktore. Gëzim vërtet i madh për mua që më mbush shpirtrisht dhe që më jep elan për punë të më tejshme.

Festivali i dhjetë jubilar i filmit të shkurtër artistik “Alfredgalan 2009” në Sölvesborg të Suedisë për koincidencë kaloi në frymë shqiptare. Në te u shfaq edhe një film shqip “Në pus pa fund”, i një regjisoreje dhe skenaristeje shqiptare Yllka Sheqirit e cila edhe u vlerësua me çmimin e festivalit për aktrimin më të mirë, dhe ky çmim iu dha një shqiptareje. Por për kënaqësinë dhe krenarinë shqiptare në Suedi konferencier në këtë festival ishte aktori i ri e shumë i talentuar i teatrit të Stokholmit, Bashkim Neziraj, i cili u vlerësua lart nga të pranishmit dhe nga shtypi ditor për udhëheqjen e mrekullueshme të kësaj mbrëmje të festivalit.

Dhe në momente të tilla çdo shqiptari i vjen të shpërthejë nga gëzimi e kranaria.

M.H.

Kthehu | 27.05.2009
Yllka Sheqiri shpërblehet për rolin më të mirë

Yllka Sheqiri pas marrjes së çmimit për aktrim në filmin saj “Në pus pa fund”
Shaban Cakolli
Shaban Cakolli
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 6690
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/02/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi