Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
40 Hadithe Nga Pejgamberi A.S  - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
40 Hadithe Nga Pejgamberi A.S  - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

40 Hadithe Nga Pejgamberi A.S

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

40 Hadithe Nga Pejgamberi A.S  - Faqe 2 Empty 40 Hadithe Nga Pejgamberi A.S

Mesazh nga Alberti Fri 1 Oct 2010 - 20:17

First topic message reminder :

HADITH 1

Nga emiri i besimtareve Ebu Hafse Umer ibn-ul-Hattabit, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thene:

"E kam degjuar te Derguarin e All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sal-lem, duke thene:

'Veprat jane sipas qellimit dhe çdokujt i takon ajo qe e ka per qellim. Prandaj, kush shperngulet (ben hixhret) per shkak te All-llahut dhe te derguarit te Tij, shperngulja (hixhreti ) e tij eshte per All-llahun dhe te derguarin e Tij. Ndersa, shperngulja e kujt eshte te fitoje disa te mira te kesaj bote ose te martohet me ndonje femer, i atilli nuk do te fitoje tjeter perveç çka ka pasur per qellim '."

(Kete e trasmetojne dy imame muhaddithe: Ebu Abdullah Muhammed ibn Ismail ibn Ibrahim ibn el-Mugire ibn Berdize el Buhari dhe Ebul Husejn Muslim ib el-Haxhaxh ibn Muslim el-Kusherij el-Nesjaburi ne dy sahihet e tyre, te cilat konsiderohen dy permbledhje me te sakta te shkruara te haditheve.)

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë


40 Hadithe Nga Pejgamberi A.S  - Faqe 2 Empty Re: 40 Hadithe Nga Pejgamberi A.S

Mesazh nga Alberti Fri 1 Oct 2010 - 20:24

HADITH 42

NgaEnesi, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thene:

"E kam degjuar Resulull-llahun, sal-lall-lllahu alejhi ue sel-lem, duke thene:

'All-llahu I madheruar ka thene:'O bir I Ademit, derisa te thirresh (mbeshtetesh) ne Mua dhe te kerkosh ndihme nga Une, do te te falçke vepruar. O bir I Ademit, qofshin mekatet e tua deri te vrenesira ne qiell dhe nese kerkon falje nga Une, do te fal ty. O bir I Ademit, nese tek Une vjen me mekate te medha gati sikur toka, pastaj me drejtohesh, duke mos me pershkruar asgje, do ta fal po aq te madhe'."

( Tirmidhiu, I cili thote se ky eshte hadith hasen sahih.)

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi