Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mrekullia e Njeriut People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mrekullia e Njeriut People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mrekullia e Njeriut

Shko poshtë

Mrekullia e Njeriut Empty Mrekullia e Njeriut

Mesazh nga Vizitor Mon 20 Jul 2009 - 5:37





Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mrekullia e Njeriut Empty Re: Mrekullia e Njeriut

Mesazh nga Vizitor Mon 20 Jul 2009 - 5:38

MREKULLİA TEK FRYMËMARRJA

Çdo individ përcakton i ve vetes si qëllime të cilat janë të rëndësishme për të. Megjithatë asnjë nga këto nevoja nuk është aq e rëndësishme sa mirësia me të cilën ju jeni bekuar çdo moment: frymëmarrja.

Nëse nuk do të keni mundur të merrni frymë për një minutë, do të kishit dhënë gjithçka që zotëroni për të marrë frymë përsëri. Brenda një minute apo pak më tepër ju do të kishit humbur vetëdijen. Vdekja e trurit do të pasonte në dy ose tre minuta dhe jeta juaj do të merrte fund.

Ky proces i cili duket në pamje të marë kaq i thjeshtë dhe për të cilin shumë pak njerëz e vrasin mendjen, është aktualisht linja e parë në një mrekulli. Çdo qelizë në trupin tonë ka nevojë për oksigjenin e sjellë nëpërmjet frymëmarrjes.

Të rrahurat e zemrës suaj, lëvizja e muskujve, ndarja qelizore nuk do të ishin të munduar pa oksigjen.

Në këtë film ju do të shihni se sa mirësi e madhe është frymëmarrja dhe se si secili nga sistemet që ju mundësojnë të merrni frymë, është një mrekulli më vete e krijimit të Zotit.








Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mrekullia e Njeriut Empty Re: Mrekullia e Njeriut

Mesazh nga Vizitor Mon 20 Jul 2009 - 5:39

MREKULLİA TEK SYTË

Gjithçka që shihni në jetën e kësaj bote merr kuptim nëpërmjet shqisave – ajo e të parit dhe të tjerat. Vetëm falë shikimit ttuaj ju mund të njihni familjen, shtëpinë, zyrën, shokët tuaj, dhe gjithçka tjetër që ju rrethon. Pa sytë kurrë nuk mund të kishit një imazh të shpejtë dhe të plotë të gjithçkaje që ndodh rreth jush. Pa ta, ju kurrë nuk mund të imagjinonit ngjyrat, fromat, skenat, apo fytyrat e njerëzve.

Por, ju keni sy dhe falë tyre ju mund të shihni mirë gjithçka që ju rrethon. As vetë akti i të parit nuk do ndonjë mundim prej jush. Për të parë një send ju mjafton të hidhni vështrimin tek ai. Ju nuk lodheni duke i dhënë syve urdhrat e “projektimit, përfshirjes dhe analizimit” dhe as nervave optike që ndodhen në pjesën e prapme të trurit dhe aq më pak vetë trurit. Sytë tuaj mund të fokusohen në objekte të largëta pa pasur nevojë të bëjnë matje optike. Ju vetëm sa shprehni dëshirën për të parë dhe në një fraksion të sekondës ky proces realizohet.

Por, a jeni të vetëdijshëm se çfarë mrekullie e madhe është të parit?







Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mrekullia e Njeriut Empty Re: Mrekullia e Njeriut

Mesazh nga Vizitor Mon 20 Jul 2009 - 5:40

MREKULLITË E TRURIT: NUHATJA DHE SHIJIMI

Librat e mjekësisë dhe të biologjisë na mësojnë se ne arrijmë të nuhasim dhe shijojmë në saje të hundës, gjuhës dhe trurit. Është e vërtetë se ne nuhasim dhe shijojmë falë këtyre shqisave dhe organeve, por kujt duhet t’i jemi mirënjohës ne për këto dhurata kaq të çmuara? Kjo mirënjohje është për Zotin, të Gjithëditurin, i Cili ka krijuar trupin e njeriut në mënyrën më të përkryer deri në detajet më të vogla.







Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mrekullia e Njeriut Empty Re: Mrekullia e Njeriut

Mesazh nga Vizitor Mon 20 Jul 2009 - 5:41

MREKULLIA E KRIJIMIT TË NJERIUT

Filmi që do të shihni shpjegon si është krijuar një qenie njerëzore, si dhe fazat, nëpërmjet të cilave ajo kalon për të ardhur në ekzistencë. Ky film është për ty! Le të nisim tani një udhëtim të shkurtër në kohë dhe të kthehemi në të kaluarën! Le të studiojmë një histori mbresëlënëse e plot mrekullira!
Të shohim se ç’ka qenë dikur një qënie njerëzore!








Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mrekullia e Njeriut Empty Re: Mrekullia e Njeriut

Mesazh nga Vizitor Mon 20 Jul 2009 - 5:41

Kto dhe te tjera do ju mundesoj me kalimin e kohes
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mrekullia e Njeriut Empty Re: Mrekullia e Njeriut

Mesazh nga Anakonda Sat 28 Apr 2012 - 19:03

bejn edhe mrekullira edhe budallalleqe njerezit
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mrekullia e Njeriut Empty Re: Mrekullia e Njeriut

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi