Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Erdhi 15 shkurti, festohet Dita e Beqarëve, Shën Faustini People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Erdhi 15 shkurti, festohet Dita e Beqarëve, Shën Faustini People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Erdhi 15 shkurti, festohet Dita e Beqarëve, Shën Faustini

3 posters

Shko poshtë

Erdhi 15 shkurti, festohet Dita e Beqarëve, Shën Faustini Empty Erdhi 15 shkurti, festohet Dita e Beqarëve, Shën Faustini

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 15 Feb 2012 - 5:17

Erdhi 15 shkurti, festohet Dita e Beqarëve, Shën Faustini Puthje-miqesore-noaAta që dje më 14 shkurt nuk arritën të festonin Shën Valentinin që njihet dhe si Dita e të Dashuruarve, për shkak se nuk kishin një lidhje, të mos mërziten. Sot është festa e tyre, Shën Faustini, ose Dita e Beqarëve apo të Vetmuarve.

Sepse pas Shën Valentinit, që është më datë 14 shkurt, mbërriti 15 shkurti që njihet si dita e vetmisë apo e beqarëve dhe e quajtur dita e Shën Faustinit.

Në Shqipëri sipas sondazheve të bëra, kjo ditë nuk njihet edhe aq shumë nga shqiptarët. Shumë qytetarë mendojnë se kjo ditë është një frymë evropiane e cila ka arritur vonë në Shqipëri, e disa të tjerë e konsiderojnë si një ditë që ka lindur mes shakave por në të vërtetë të dyja ditët e kanë një histori.

Gjithsesi, festa që të dyja por shkëlqimi i të parës i mungon të dytës. Ndryshe nga Shën Valentini, ditës së Shën Faustinit, i mungojnë trëndafilat, çokollatat e dhuratat e tjera që jepen rëndom për ditën e të dashuruarve.

Ka dhe festë tjetër, Dita e Dashnorëve

Shën-Valentini tradicional, me trëndafila të kuq, trokiti të martën më 14 shkurt. Për të gjithë çiftet që ndajnë të njëjtin shtrat, të njëjtat unaza apo të paktën, të njëjtat plane për t’i arritur ato.
Ndërsa Shën-Valentini i atyre që janë bashkë vetëm për momente kënaqësie dhe pa plane martese, është festuar të hënën më 13 shkurt nga shumë çifte në të gjithë botën.
Po. Pasi 13 shkurti, është cilësuar në shumë vende si “Dita e “Dashnorëve”. Sikundër, 15 shkurti, njihet si Shën-Faustini, “Dita e të Vetmuarve”.
Ndaj më 13 shkurt jepej kjo këshillë: “Femra, nëse partneri juaj ju thotë sot se duhet të vonohet pasi i ka dalë një punë .... ju gënjen. Ai ndoshta është me atë tjetrën ... E njëjta gjë, edhe me ju meshkuj. Sot duhet të jeni mjaft të kujdesshëm. Pasi sot, është ajo ... “Dita e Dashnorëve”.

Si lindën Shën Valentini dhe Shën Faustini

Dita e Shen Valentinit festohet ne 14 Shkurt dhe eshte shenuar si dita e te Dashuruarve. Historia e kesaj dite eshte filluar per here te pare ne shekullin e III pas erës sonë në Mbretërinë Romake.

Kurse më 15 Shkurt filluan me nje feste te quajtur “Lupercalia”. Gjate kesaj feste, vajzat shkruanin emrin e tyre ne nje shkurtez dhe e vendosnin ne nje vazo. Çdo djalë zgjidhte nje nga shkurtezat dhe kështu kishte zgjedhur vajzen qe do kalonte festen.

Zakonisht çiftet e festes përfundonin ne një dashuri dhe me vone ne nje martese.
Ne ate kohe Mbreti i Romes ishte Klaudio B`. Burrat martoheshin por nuk donin te linin gratë dhe familjen e tyre per te shkruar ne lufte. Keshtu qe Klaudio B` dha urdhër te ndaloheshin martesat edhe fejesat.
Valentini ishte kundër! Bashke me shokun e tij te ngushte Mario (i cili me vone u njoh si Shen Mario), ndihmuan shume çifte te martoheshin fshehurazi. Kjo gjë u be e ditur nga Klaudio i cili u inatos shume me këtë lajm.

Klaudio kërkoi te arrestohej Valentini dhe te dënohej me vdekje: E qëlluan me nje shkop deri sa te vdiste dhe me pas i prenë kokën.
Kështu 14 Shkurti, pragu i festes "Lupercalia" u kthye nga Kisha Katolike në Festen e Shen Valentinit. Ajo dite u kthye ne festen e te Dashuruarve dhe arsyeja ishte pikërisht fakti që Shen Valentini ndihmonte të dashuruarit. Kurse dita e nesërme, u quajt ajo e beaqrëve apo të vetmuarve ose Shën Faustini.

r.b/NOA
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Erdhi 15 shkurti, festohet Dita e Beqarëve, Shën Faustini Empty Re: Erdhi 15 shkurti, festohet Dita e Beqarëve, Shën Faustini

Mesazh nga dajti modh Wed 15 Feb 2012 - 5:21

:541221: :541221: :541221: festoi te treja cte keqe ka :429293: 123445 hophooopi
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Erdhi 15 shkurti, festohet Dita e Beqarëve, Shën Faustini Empty Re: Erdhi 15 shkurti, festohet Dita e Beqarëve, Shën Faustini

Mesazh nga Anakonda Sat 17 Mar 2012 - 19:23

aahahhahhhaa nje dite e re per ta festuar.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Erdhi 15 shkurti, festohet Dita e Beqarëve, Shën Faustini Empty Re: Erdhi 15 shkurti, festohet Dita e Beqarëve, Shën Faustini

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi