Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Restaurimi më i shëmtuar që mund të keni parë ndonjëherë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Restaurimi më i shëmtuar që mund të keni parë ndonjëherë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Restaurimi më i shëmtuar që mund të keni parë ndonjëherë

2 posters

Shko poshtë

Restaurimi më i shëmtuar që mund të keni parë ndonjëherë Empty Restaurimi më i shëmtuar që mund të keni parë ndonjëherë

Mesazh nga Emona Thu 23 Aug 2012 - 9:32

Restaurimi më i shëmtuar që mund të keni parë ndonjëherë D216c_afresku-i-krishtit

Afresku “Ecce Homo” në vitet, përkatësisht 2010, 2012, dhe në imazhin e fundit pas “restaurimit”

Ekspertët e artit në të gjithë botën kanë mbetur të shokuar pas restaurimit të tmerrshëm që një e moshuar ishte përpjekur t’i bënte një afresku të shek. të 19 me figurën e Jezu Krishtit, në një kishë në Saragoza të Spanjës. Afresku i piktorit Elias Garcia Martinez, me titull “Ecce Homo”, që tregonte Jezu Krishtin me kurorën e tij të famshme me gjemba, qëndronte prej 120 vjetësh në Kishën e Mëshirës, në Saragoza, por gjatë vitit të fundit kishte filluar të pësonte dëmtime si rezultat i agjentëve atmosferikë dhe kohës.

Kështu, një grua 80-vjeçare, e cila mesa duket e mbante veten eksperte arti, mori përsipër, pa asnjë autorizim, restaurimin e afreskut, i cili në fund të punës së të moshuarës ngjante si një person i ardhur nga planeti i majmunëve dhe nuk kishte asnjë lidhje me Jezu Krishtin.

ksperte e artit do të përpiqen ta shpëtojnë afreskun nga shpërfytyrimin, por mendojnë se tashmë është shumë vonë për të bërë diçka për të.





Burime nga kisha, ku afresku qëndronte prej më shumë se 2 shekujsh, shprehen se “Ecce Homo” nuk kishte vlera të mëdha materiale, por më tepër shpirtërore. E moshuara kishte vepruar pa asnjë lloj autorizimi, e nisur ndoshta nga arsye të mira për të dhënë ndihmën e saj. Në kishë hyjnë e dalin shumë njerëz dhe asnjëri nuk e kishte vënë re se çfarë po bënte 80-vjeçarja, derisa ajo e kishte përfunduar “kryeveprën” e saj./ GlobiSot.Org/

Restaurimi më i shëmtuar që mund të keni parë ndonjëherë D216c_restaurimi-i-tmerrshwm1-300x225

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Restaurimi më i shëmtuar që mund të keni parë ndonjëherë Empty Re: Restaurimi më i shëmtuar që mund të keni parë ndonjëherë

Mesazh nga Anakonda Tue 18 Sep 2012 - 5:36

amon njeriun e nendertalit kan ba kshu?
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi