Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

+4
Oni
WebMaster
Esba
Tonii
8 posters

Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Tonii Sun 13 Jan 2013 - 11:32

https://youtu.be/3bHAn5i4NiE

nje musliman ne Egjipt varros te gjall gruan e tij pasi e kapi duke lecuar biblen
e bashk me gruan varroset dhe femija
shume musliman flasin se dhuna ne islam eshte e ndaluar dhe keta njerez qe bejne te tilla veprime nuk jane musliman
mirpo keta musliman te cilet flasin keshtu o nuk i njohin shkrimet e Kuranit o desinformojn me dashje njerezit
le te shohim interpretimin disa prej vargjeve te cilat e lejojne rrahjen dhe vrasjen e jo muslimanit dhe atij personi qe braktis islamin
1 burrat mund ti rrahin grat e tyre sura 4:34
2 muslimanet duhet ti vrasin jo besimtaret ( hebrenj, krishter etj) pa ndonje shkak sura 9:29
3 muslimanet duhet te perhapin fen e tyre me cdo lloj menyre duke perfshir edhe dhunen deri sa e gjith bota te jet nen sundimin e tyre sura 48:16, sura 9:33
4 nje musliman qe nderron fen duhet te vritet vol 9, libri 84, numer 57
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Esba Sun 13 Jan 2013 - 20:15

une jam muslimane e mbaj fen dhe besoj ne zot por e kam lezuar dhe biblen dhe kurgju te keqe nuk ka ta lezojsh ni liper qe osht e zotit per mendimin tem muslimant ata qe po bojn kshtu dhe ofendojn fet tjera jon budall dhe idiota se cdo fe osht e mir per ate qe beson ne zot ose ne profetet e tyre dhe nuk osht mir te ofendosh as nje fe se per mendimin tem ni zot na ka kriuar te gjith boten ..kaq kisha o me shani ky o mendimi im personal
Esba
Esba
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Marsille Avignon
Postime Postime : 549
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/12/2012
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : Basketbolli

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga WebMaster Sun 13 Jan 2013 - 22:22

Nuk mbarojne kurr keto gjera nese je myslyman ska asgje te keqe te lexosh edhe biblen perderisa hoxha flet edhe per biblen nga njehere ku eshte e keqja qe te lexohet edhe nga njerez qe jan me te thjesht te shtyn kurjoziteti nuk e di se nese eshte e drejte qe te vrasin per kete .
Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rc Pytje & Përgjigje Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Tonii Thu 17 Jan 2013 - 10:29

[quote="Esba"]une jam muslimane e mbaj fen dhe besoj ne zot por e kam lezuar dhe biblen dhe kurgju te keqe nuk ka ta lezojsh ni liper qe osht e zotit per mendimin tem muslimant ata qe po bojn kshtu dhe ofendojn fet tjera jon budall dhe idiota se cdo fe osht e mir per ate qe beson ne zot ose ne profetet e tyre dhe nuk osht mir te ofendosh as nje fe se per mendimin tem ni zot na ka kriuar te gjith boten ..kaq kisha o me shani ky o mendimi im personal[/quote

cdo njeri duhet te jet i lire te zgjedh besimin e tij e te mos perndiqet per shkakun e fes. esht tjeter gje te kerkosh te shash e tjeter gje te ballafaqosh fakte. besimtaret e vertet nuk merren me sharje sepse ja u ndalon zoti, sepse zoti i vertet nuk ka nevoj ta mbroj kush a te krijojn njerezit per te ushtri e te vrasin, ai Zot qe njoh une thot : hakmarrja me takon mua kurse ju falni sepse askush nuk mund tia marri jeten tjetrit, sepse zoti jeten e ka bere dhurat per te gjith, ndaj edhe une ku shkruajta temen nuk mora persiper te shaj asken thjesht permenda disa vargje Kurani qe duhet ti zbatojne besimtaret.
Zoti vertet eshte nje , por zoti i ka paralajmeruar njerzit duke ju thene : ruajuni se shum do te vin e do tju mashtrojn do te vin si qengja te urte nga jasht por perbrenda jane ujqer do te jene te kendshem ne te folur e shum do te mashtrohen. ju do ti njihni nga veprat e tyre nuk mund te mbij fruti i hardhis nga ferra thote zoti.
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Oni Tue 22 Jan 2013 - 15:59

Tonii mos ndoshta po citoje Biblen?! Sepse ne KUR'AN asnjera nga ato te katertat qe ti ke shkruar nuk eshte e vertet. Asnjera nga to nuk eshte e shruar Aty.

1 burrat mund ti rrahin grat e tyre sura 4:34
2 muslimanet duhet ti vrasin jo besimtaret ( hebrenj, krishter etj) pa ndonje shkak sura 9:29
3 muslimanet duhet te perhapin fen e tyre me cdo lloj menyre duke perfshir edhe dhunen deri sa e gjith bota te jet nen sundimin e tyre sura 48:16, sura 9:33
4 nje musliman qe nderron fen duhet te vritet vol 9, libri 84, numer 57
'' Nje sqarim te vogel per ty qe nuk e ke hapur ndonjeher me dor KUR'AN-in por qe flet dhe shkruan nga ato qe ke degjuar, nga ato qe duan te bejne probagand Fetare, nga ato urryes, zullumqare dhe smirzinje qe thurin genjeshtrat e tyre nga dita ne dite. Duke mos harruar qe: "Allahu e ngrit zullumqarin në mënyrë që njerëzit nga larg të shohin rënien e tij, e jo për t'ia ngrit namin apo për ta nderuar." ''
Më ka pëlqyer replika e një gjermani që ishte konvertuar në Islam, kur u pyet për terrorizmin dhe lidhjen e tij me Islamin, ai tha:
Kush e ka filluar luftën e parë botërore, muslimanët?
Kush e ka filluar luftën e dytë botërore, muslimanët?
Kush i ka vrarë 20 milionë njerëz të pafajshëm nga banorët vendas të Australisë, muslimanët?
Kush hodhi bomba atomike në Hiroshima dhe Nagasaki, muslimanët?
Kush vrau më tepër se 100 milionë indianë të kuqë në Amerikën Veriore, muslimanët?
Kush vrau më tepër se 50 milionë indianë të kuqë në Amerikën Jugore, muslimanët?
Kush robëroi rreth 180 milionë afrikanë, kur 88% prej tyre vdiqën dhe pastaj u hodhën në Oqeanin Atlantik, muslimanët?

Jo, kurrsesi nuk kanë qenë muslimanët!

Para gjithë kësaj duhet ta definosh mirë kuptimin e ekstremizmit.
Pse kur jomuslimanët bëjnë një vepër të gabuar ajo mbetet vetëm një krim, ndërsa kur gabojnë muslimanët ajo quhet ekstremizëm?!
Ke kujdes! Mos pesho për të njëjtën gjë me dy peshore!!!
Elif, Lam, Mim.
A menduan njerëzit të thonë: "Ne kemi besuar, e të mos vihen në sprovë?"
Ne i sprovuam ata që ishin para tyre, ashtu që All-llahu gjithqysh do t'i dallojë ata që e thanë të vërtetën e do t'i dallojë edhe gënjeshtarët.
Kuran/Ankebut 1-3
All-llahu është një, nuk ka zot tjetër përveç Atij. Ai është mbikqyrës i përhershëm dhe i përjetshëm. Atë nuk e kap as kotja as gjumë, gjithçka ka në qiej dhe në tokë është vetëm e Tij. Kush mund të ndërmjetësojë tek Ai, pos me lejen e Tij, e di të tashmen që është pranë tyre dhe të ardhmen, nga ajo që Ai di, tjerët dinë vetëm aq sa Ai ka dëshiruar, Kursija e Tij (dija-sundimi) përfshijnë qiejt dhe tokën. Kujdesi i Tij ndaj të dyjave, nuk i vjen rëndë, Ai është më i larti, më i madhi.
Bekare 255 (Ajetul -kursi )
Oni
Oni
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemrat e Djajve
Postime Postime : 632
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/08/2010
Hobi Hobi : Te urrehem

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Tonii Wed 23 Jan 2013 - 10:13

Oni zoti po te ket dhene sy lexo vargjet qe kam cituar pse lodhesh? lufterat botrore i kan filluar bishat e jo te krishteret e vertete por ata besimtar qe te till jane vetem me emer. pasi merre per cdo varg dhjaten e re (beslidhjen ) e po gjete qoftese nje fjal te vetme kur zoti i kerkon njerezve te luftojne per te ateher kerkoj falje jo para teje por para zotit.
shiko sa i madh eshte zoti ai thote une e bej djellin te lind dhe per besimtarin tim dhe per mekatarin , une e bej shiun te bjer dhe per te drejtin dhe per ate qe me mohon. zoti nuk kercenon askend sepse eshte zot i vertet e nuk mban shpresat tek shpata e njerezve qe ata te luftojne per te. besimtari i vertet eshte ai qe ben drejtesin ai qe do paqen ai qe ngre ushtri jo me shpata por me keng gezimi e besimi.
zoti eshte dashuri e duke qen dashuri ai nuk urdheron njerezit qe te vrasin me shpat per te por u meson te miren e te ligen njerezve e te miret do te ken shperblimin e tyre e te liget te tyren por ne boten tjeter
ndersa ne kte bote zoti kerkon miresin dhe nuk urdheron askend besimtar te vrasi ne emer te zotit madje urdheron te krishterin te fal armikun e tij e nese nuk e fal as i krishteri nuk do te falet nga zoti
shikoni sa i madh eshte zoti.
e zoti thote: shum do te vin tek ju e do tju mashtrojne do te jen si dele nga jasht por ujqer nga brenda njerez te kendshem ne te folur . profetet e rrem thot zoti do ti njihni nga veprat e tyre a mund te vilet frut hardhie nga ferra ?
e te rremet do te thone ja zoti eshte ne shkretetir ja zoti eshte ne vende te fshehta, mos shkoni sepse vet shejtani do te behet drit e do te mashtroj shume madje edhe te zgjedhurit.
e Zoti thote duaje gruan tende e mos e tradhto burri e gruaja do te jen nje trup i vetem, e zoti thot duaje te afermin tend si veten e zoti thyot duaje e fale armikun tend qe dhe zoti te fal ty, e zoti thot mos perdorni shpaten se nga shpata dhe do te vdisni,
cdo njeri mund te bertas e te thote me te madhe jam i krishter e te vrasi e te vjedhi etj. por a ka ia urdher per ti ber keto ne librin e tij?
ndersa une kur u referova vargjeve te Kuranit nuk eshte se pash ndonje musliman te bej vrasje dhe thash : sa keq si e mesoka zoti por kur lexova vargjet ne kuran kur urdheronin luft kunder jo muslimaneve thash sa keq vertet i urdheroka " zoti "
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga eri_g Wed 23 Jan 2013 - 10:21

Pershendetje: doja te beja vetem nje pyetje myslumaneve nuk kam asgje me ta i respektoj per ate qe jan po a mund te me shpjegoj njeri qe pse e keni gjysmen e henes mbi xhami sepse une e di qe pse une si i krishter e kam kryqin.a mund te me kthej njeri pergjigje?
eri_g
eri_g
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : ne bot tjeter
Postime Postime : 12
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/01/2013
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Oni Thu 24 Jan 2013 - 10:52

Tonii Ajetet Kuranore ti i merr ne teresi, dmth i merr ashtu sic i lexon, pa e lexu komentin se pse jane zbrit kto ajete kuranore. Nuk mundesh te marresh nje ajet Kuranor dhe te thuash kshu beni ju, sepse vargu i ajetit Kuranor, ka lidheset para dhe prapa saj dhe historine e zbritjes. Po ta marr nje shembull: Allahu ne nje sure ne nje ajet thote: Mjer per ato qe falen. Nese une e marr kte ajet keshtu sic eshte, kuptoj se nese dikush fal namaz, po u denoka, sepse ajeti me thote: "Mjer ato qe falen". Mirepo, ajeti vazhdon me poshte: "Te cilet ndaj namazit te tyre jane te pakujdesshem". E shef pra se duhet edhe lidhja e ajeteve Kuranore? Nuk mundesh ti marresh kshu sic jane. Ajetet nuk mund t'i kuptojme pa lexu tefsirin e tyre, Dmth komentimin. C'do sure ne Kuran, ka tefsirin, komentin se c'ka asht dasht me than, sepse Kurani eshte nje liber qe jo cdokush arrin ta kuptoje ashtu sic duhet, shume e keqkuptojne. Ndaj dijetaret e Islamit e kane zberthyer c'do ajet te Kuranit se perse eshte zbrit ky ajet, si ka qene historia e ngjarjes dhe c'ka asht dasht me than.


Ndersa Jezusi po qe ka thene ne Bibel: ''Mi sillni armiqt e mi ketu dhe i mbytni ata para meje''. Luke 19

Eri_g Persa i perket gjysem henes ajo mund te kete qene simbol i nje perandorie Islame ne luftrat e saja, mbase tek Turqit, ku edhe sot e kane ne flamurin e tyre, por kjo nuk e ben pjese te riteve Islame.

Po ti perse e ke Kryqin?
Oni
Oni
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemrat e Djajve
Postime Postime : 632
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/08/2010
Hobi Hobi : Te urrehem

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Tonii Thu 24 Jan 2013 - 11:32

sa per henen po te them se osmanet e krijuan perandorin shume shekuj pas shpalljes se islamit pra nuk ishin osmanet musliman te cilet ja u percuan arabeve por ishin arabet qe e perhapen, ne kohen e Muhamedit arabia kishte 360 zoter ne qabe nder zotet me medhenj te qabes ishin disa nder ta dhe zoti i henes qe quhej il-alah cdo fis kishte zotin e tij ne qabe psh familja e muhamedit kishte zotin e henes Il-alah te cilin e adhuronin gjithashtu babai i muhamedit Abdullah dhe nena e tij , nena e muhamedit deri sa vdiq gjer ne fund adhuronte henen. Muhamedi i hoqi zoterat e tjer dhe la zotin e fisit te tij Il- Alah pra zotin e henes per kete madje ka dhe vargje ne kuran ku thuhet pasha henen etj. fiset e tjera nuk e pranuan faktin qe muhamedi i hoqi zoterat e tjer qe i perkisnin fiseve te tjera arabe dhe keshtu filluan lufterat, per nje far kohe muahamedi e lejoj adhurimin e bijave te allahut te cilat sipas arabeve ishin kkrijuar nga bashkimi i henes dhe i djellit pra eklipsi te cilet arabet nuk e koptonin dot sic e koptojm ne sot dhe mendonin se ishin zotat qe krijonin eklipsin keshtu morri jet dhe gjysem hena. fisi qe adhuronte bijat e allahut ishte i fort dhe ne fillim muhamedi nuk kishte dot mundesi ti luftonte per kte arsye per nje far kohe i lejoj dhe kur ata u bene te dobet muahamedi ju kundervu . sepse ne fillim kurani e lejonte adhurimin e bijave te allahut por sapo judha mundesia menjeher e prishi prej sureve dhe e zevedesoj, dhe kur arabet e pane kete e quajten muhamedin mashtrues se ai ndryshonte suret por muhamedi u pergjigj se allahu mashtron ke te doje. arabet e shikonin qe muhamedi ndyshonte fjalet si te donte e muhamedi shkruajti kete varg nje ajet e zevendesojme me nje tjeter e allahu di me se miri se cfar shpall. ata thone ti muhamed je vetem trillues sura 16 101
pra nga ky varg del qart se arabet e pan qe muhamedi trillonte sa her te donte dhe thoshte qe allahu i ndryshon vargjet kur te doj.
ne suren 17 73-75 allahu i thot muahamedit se e kishte genjyer qe ta sprovonte ja vargu ne te vertete idhujtaret gati arriten te sprovojne ty nga ajo qe ne te shpallem e te trillosh tjeter nga cte shpallem e ateher do te zinin ty mik
e kur arabet e zgjuar e akuzonin si mashtrues muhamedi u thoshte se e kishte mashtruar djalli per nje far kohe por tani allahu e fal dhe e udhzon
shumica e muslimaneve nuk i njohin keto fakte pasi askush nuk do ja u thote por dijeni shkencetaret e arkeologjis ne arabi i dine keto gjera dhe heshtin disa nga frika disa per arsye te tjera
urdhero shiko zotin e henes il -Alah te zbuluar nga arkiologjia
https://youtu.be/QFBQZaCFnXc


e ne qoftese gjysem henen e paskan futur ne tradit Turqit ateher si ka mundesi qe ta pranojn mbi tempullin e allahut edhe ne ditet e sotme? kur shum tradita te islamit Turk jane zhdukur nga xhamit psh falja e bashkimi i kembeve ne rreshta etj dhe nuk paskan hequr dhe kte tradit te vjeter te henes te cilen se paska udhezuar allahu???
dhe dicka tjeter ne kuran thuhet ne shume vargje NE bem... ne krijuam... ne bejme... ne derguam... etj. cdo te thote Ne? pasi zgjedhimi eshte :
une , ti, ai, ajo jane ne njejes , ne , ju , ata, ato jane ne shumes. cdo te thote Ne?
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Oni Thu 24 Jan 2013 - 11:58

Tonii ku i gjete kto prralla? Ti nuk din asgje per jeten e Profetit Muhamedi Alejhis Selam (Paqja dhe Bekimet e All-llahut qofshin mbi te) edhe flet?

Vidjoja e par tegon rrefimin e jetes se Profetit tone Muhamedi Alejhis Selam (Paqja dhe Bekimet e All-llahut qofshin mbi te)

https://www.youtube.com/watch?v=Ba7rW9XgQ4E
Ndersa kjo vidjoja e dyte tregon se c'ka besojne Muslimanet. Dhe thuhet ne kte video me argumente nga Kurani se Muslimanet nuk besojne ne idhuj, zota si te krishteret apo idhujtaret.

https://www.youtube.com/watch?v=AQRm2IdIGwk
Oni
Oni
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemrat e Djajve
Postime Postime : 632
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/08/2010
Hobi Hobi : Te urrehem

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga WebMaster Thu 24 Jan 2013 - 11:59

Amon mundet njeri te me thot ku eshte ndryshimi i bibles edhe kuranit
Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rc Pytje & Përgjigje Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Oni Thu 24 Jan 2013 - 12:28

Klea, pooo, ta them une ;)

Ja dallimi midis Kuranit dhe Bibles.


https://www.youtube.com/watch?v=TmINWHIJc2Y


Ja dhe tjetra, falsifikimi i Bibles.

https://www.youtube.com/watch?v=u_hYRW8lLaQ
Oni
Oni
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemrat e Djajve
Postime Postime : 632
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/08/2010
Hobi Hobi : Te urrehem

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga WebMaster Thu 24 Jan 2013 - 23:17

Do bej nje pyetje meqe kam te bej me shum myslyman tek puna edhe kam shum komshi myslyman qe e rrespektojne shum religjonin myslyman edhe mbajne bajram ..Po nje nate tek nje lokal ishim shum si shoqeri shqiptar myslyman edhe shum marokin edhe egjizian qe keta e rrespektojne shum kete fe ,,Ju bera nje pyetje ..Edhe pyetja ishte ,Eshte e drejte te martohet nje 40 vjecar me 14 vjecare apo 11 vjecare edhe ata than eshte mase e normale ku e ka kurani te shkruajtur kete kjo eshte apsurde fare qe njeriu nuk e rrespekton atehere kuranin flasim tamom tani qe i japin femit qe ne djep ju bejne proposta per ti martuar sa te rriten edhe kete qe po them eshte mase e vertet ,sepse pergjigja e tyre ishte po lejohet nje gje e tille ,,Un skam fe mos mendoni se dua ti dal zot se un per vete skam fe edhe nuk di shum .po per aq sa degjoj flas bazohem tek njerezit se librat i modifikojne s te duan .
Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rc Pytje & Përgjigje Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga eri_g Fri 25 Jan 2013 - 7:33

o oni ne radh te par te luka 19 ti e ke me te degjuar se po ta lexosh vet do ta kuptosh qe ajo eshte nje shembelltyr qe jezusi ka treguar me kupton po keshtu eshte kur se lexon te gjithen. jezusi aty tregon historin e nje mbreti dhe ato jan fjalet qe tha ai mbreti eshte metafor, po te kesh mbaruar gjimnazin do ta kesh shum te thjesht ta kuptosh se cfar eshte nje shembelltyr apo metafor por kjo eshte e keqa juaj se ikni me llafet e te tjerve dhe se merni vet ta lexoni. te keshilloj ta lexosh te gjith kapitullin 19 dhe do ta kuptosh.
eri_g
eri_g
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : ne bot tjeter
Postime Postime : 12
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/01/2013
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Tonii Fri 25 Jan 2013 - 10:53

Oni shkruajti:Tonii ku i gjete kto prralla? Ti nuk din asgje per jeten e Profetit Muhamedi Alejhis Selam (Paqja dhe Bekimet e All-llahut qofshin mbi te) edhe flet?

Vidjoja e par tegon rrefimin e jetes se Profetit tone Muhamedi Alejhis Selam (Paqja dhe Bekimet e All-llahut qofshin mbi te)

https://www.youtube.com/watch?v=Ba7rW9XgQ4E
Ndersa kjo vidjoja e dyte tregon se c'ka besojne Muslimanet. Dhe thuhet ne kte video me argumente nga Kurani se Muslimanet nuk besojne ne idhuj, zota si te krishteret apo idhujtaret.

https://www.youtube.com/watch?v=AQRm2IdIGwk

sepse une studjoj perrallat dhe kam miq qe kan mbaruar specializime per histori te perrallave dhe te arkeologjis
domethen te flasim psh per aleksandrin e maqedonis duhet qe ai vet te kishte len nje liber sepse ndryshe nuk mund ta njihnim? apo te flasim per hitlerin duhet te ishim nazist sepse ndryshe nuk mund ta njihnim? kjo eshte logjika juaj? fakti qe il-alah ka qen zoti i hene nuyk mund ta ndryshoni dot pasi ajo cka eshte ber nuk C'zhbehet eklipsi mahniste arabet duke krijuar gjysme hene dhe e adhuronin , e duke qen se ne kohen e Muhamedit gjith bota nga paganizem ishte monoteiste si psh Greqia , maqedonia iliria egjypti romaket etj. edhe muhamedi futi ne arabi traditen monoteiste duke marr ca pjes nga bibla e ca nga tradita arabe e per 23 vite rresht ju thoshte njerezve se fliste me engjellin e zotit ata e pyesnin ku o muhamed ? ja neper shpella, e ne te vertet askush nuk pa tek muhamedi asnje mrekulli, e ata arab qe kishin mend thoshin ky mashtron e muhamedi u thoshte une nuk bej mrekulli pasi ikam cilesi te tjera e te mencurit i thane mir pra na profetizo meqe pranon se je profet e muhamedi i zen ngusht tha: une skam nevoj te bej profeci pasi kurani eshte aq i madh saqe nuk eshte e nevojshme te bej profeci , e megjithate njeher muhamedi mori guximin dhe ju paraqiti ushtareve te tij nje profeci kte e beri qe tju jap zemer ne luft kunder cifuteve e te besonin se ai ishte profet dhe tha: ata ( cifutet ) kurrsesi nuk mund tju sjellin ndonje dem juve pervec ndonje shqetesimi, por edhe ne ju luftofshin ata do te zbrapsen prej jush, mandaj ata nuk jane te ndihmuar Sura 3: 111
shikoni kte profesi te deshtuar 100% a mund te deshtoj nje profeci e zotit dhe e profetit te vertet? pse kjo profeci ka deshtuar 100%? sepse cifutet pas 2000 vjetesh ne vitin 1947 u rikthyhen ne palestin dhe krijuan shtetin e tyre te Izraelit e arabet nuk e pranuan dhe filluan luften. vitin 1967 perseri cifutet dhe muslimanet u perfshin ne konflikte te ashpera por kete her spektakli i cifutve kunder muslimaneve ishte i jashtzakonshem 5 shtete arabe muslimane e sulmojne izraelin nga te gjitha anet dhe izraeli diku pak me e vogel se siperfaqa e Shqiperis i shpartallon brenda 6 diteve te 5 vendet arabe qe e sulmuan dhe cifutet marrin nen kontrroll jeruzalemin . gjithashtu fitojne dhe luftra te tjera 1956, 1967, 1973.
ateher ku qendron profecia e sures 3:111 kur thot se nuk do tju sjellin ndonje shqetesim ?! mos vall ne te gjitha keto luftra te fituar nga izraelitet e territore te marra nga ta nuk jane shqetesime ? por ne mund te gjejm me dhjetra profeci ne Bibel lidhur me jeruzalemin e izraelin psh ja nje profeci qe eshte permbushur 100% Jezusi kur hyri ne Jeruzalem u prit me madheshti si mbret e njerezit therrisnin fort Osana ne vendet me te larta, e prifterinjt kur i degjuan keto i thane jezusit. degjo se cthone njerezit qe te ndjekin thuaj qe te pushojne, e jezusi ju tha : ne te vertet edhe sikur te heshtin keta do te flasin guret, kur u afrua e pa qytetin qau mbi te e tha : do te vij dita kur armiqt e tu do te rrethojne me llogore, do te bejne rrethim e do te shtrengojne ne cdo ane, do te perplasin per toke ty dhe femijet e tu, dhe sdo te lene ne ty as gur mbi gur , sepse nuk e njohe kohen kur erdhi vizitorin (krishti)

Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Oni Sun 3 Feb 2013 - 11:56

Me emrin e Allahut Meshiruesit Meshireplotit
E dashur Klea!
Ju falenderoj qe u bashkuat ne kte bashkebisedim fetar mes nesh, duke parashtruar edhe pyetjen e lartpermendur.
Sic e dijme, ne parim, secili njeri ka te drejten e tij legjitime dhe morale te pyese e te informohet per cdo gje te paqarte qe ka te beje mbi nje religjion te caktuar. Ne menyre qe te shuhen te gjitha dyshimet apo hamendesimet e perhapura ne mesin e njerezve, si pasoje e mos-dijes se tyre, apo e thene ndryshe, e injorances ne fushen e teologjise.
Mirepo njeriu, kur eshte ne kerkim te se vertetes ndaj nje paqartesie, duhet te dije c'fare dhe sesi te pyese, ne menyre qe te mos kalojme ne pyetje tendencioze, aq me teper kur behet fjale per diskutime mes miqsh (pavarsisht besimit qe kane). Sepse kjo lloj "tendence" eshte aq shume e ulet, saqe nuk i perket nje niveli te mirefillte diskutimi miqesor ndaj religjioneve.
Po ashtu, nuk duhet te harrojme se, packase pyetesi mund te jete i paditur ne fushen e teologjise, kjo nuk do te thote se edhe i pyeturi eshte ne nje shkalle me pyetesin. Andaj pergjigjen, pyetesi nuk duhet ta marre asesi ne menyre emocionale apo krenarie, sepse kjo do ta pengoje ne kuptimin e asaj meseleje per te cilen ka pyetur.
Tani, sa i perket pyetjes suaj, si fillim, me duhet te citoj nje parim te sheriatit Islam, d.m.th te legjislacionit fetar se:
"Njeriu eshte i lire te beje c'fare te doje, perpos kur i vjen "argumenti" (urdheri) prej Allahut ne Kur'an apo nga profeti i Tij qe e ndalon ate nga nje gje e caktuar."
Per shembull: Marrim "Ushqimin dhe pijet". -Njeriu mund te haje e te pije gjithcka, perpos atyre ushqimeve apo pijeve qe ne librin e shenjte apo ne traditen profetike jane te ndaluara si te demshme per shendetin e njeriut.
E njejta gje ndodh edhe per legjislacionet e tjera jetesore, perfshire ktu edhe martesen. E per sa i perket kesaj te fundit (marteses) per te cilen pyetet, me duhet te them se ne Kur'anin Famelarte nuk ka dicka konkrete ne te shkruajtur per perkufizimin e moshes martesore. D.m.th, nuk e ka te percaktuar ne menyre specifike sesa duhet te jete mosha "ideale" e marteses mes dy te rinjve, duke pasur parasysh kohet e mehershme dhe kulturat e shumellojshme qe kane ekzistuar dhe ekzistojne.
Per shembull, dikur para shume shekujsh, kjo gje (martesa me distance madhore ne moshe mes ciftit) ka qene dicka normale dhe e praktikuar nga shume popuj dhe kultura te ndryshme, e Kur'ani nuk e ka ndaluar kete. Por as nuk e ka inkurajuar (nxitur) nje martese te tille me nje diference te madhe ne moshe mes partnerve. Thjesht, eshte lene e lire ne traditen e atij populli. Normalisht qe edhe ne librat e besimeve te tjera monoteiste (Judaizem dhe Krishterizem), nuk eshte percaktuar specifikisht mosha e marteses dhe si rrjedhoje, nuk ka ndalesa sa i perket kesaj gjeje.
Lejomeni t'ju sjell edhe nje krahasim konkret ne lidhje me kte mesele, sa i perket vendit tone, Shqiperise:
Dikur vajzat dhe djemte kane pasur nje moshe pak a shume fikse, persa i perket marteses dhe ajo ka qene, per vajzat 18 vjece dhe per djemte 26 vjec. Kjo lloj tradite tek populli yne eshte ndjekur apo zbatuar per breza te tere. Mirepo, c'fare ndodh sot ne Shqiperi???
Sot kemi nje permbysje te kesaj tradite popullore, duke i martuar vajzat dhe djemte qe ne moshe minorene. Sot vajzat fejohen (ose martohen) qysh 14-16 vjece dhe djemte qysh 17-20 vjec. A mund te quhet kjo si dicka anormale??? Per popullin tone JO, sepse te gjithe ne, themi: "Dashuria nuk njeh moshe".
Madje, une personalisht, di edhe raste te tilla qe grate jane nga dy a tre vjet me te medhaja se burrat e tyre, e kjo nuk i ka penguar aspak per te vijuar dashurine mes tyre. Pra kto cifte, e kane kapercyer kte aspekt te jetes qe dikur ka qene "tabu".
Megjithate, sot kto rastet e fundit (grate me te medhaja ne moshe se burrat), pak zbatohen. Cka tregon se kur njerezit jane te lire ne zgjedhje, mund t'i ndryshojne rregullat sipas kohes. Dikur ka qene tabu, e sot shikohet me nje sy tjeter...dhe kte "ndryshim" kolosal ne jeten e shqiptarve e shohim ne cdo dite te jetes sone.
Besoj se isha i qarte ne pergjigjen e pyetjes suaj admine.
Megjithate e dashur admine, une uroj qe tema fetare qe kane tendenca ofendimi apo perulje (sic duket qarte ne kte forum nga te tjere), duhet te fshihen e te mos u krijojme hapesire fanatizmit te shfrenuar nga fanatiket radikale, sepse kto tendenca fusin percarje mes shqiptarve, aq me teper kur kto tema teologjie "predikohen" nga njerez qe nuk jane te spikatur ne kte fushe.
Fundja, secili ka ate fene e vet dhe eshte e drejta e gjithsecilit te besoje aty ku zemra i gjen qetesi.
Faleminderit Klea dhe mirulexofshim!
Oni
Oni
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemrat e Djajve
Postime Postime : 632
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/08/2010
Hobi Hobi : Te urrehem

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Oni Sun 3 Feb 2013 - 12:04

Me emrin e Allahut Meshiruesit Meshireplotit
I dashur Eri...
Se pari, ju kerkoj ndjese publike per ngutjen time gjate leximit te kapitullit 19 sipas Lukes dhe per keqinterpretimin e saj (pa dashje). Eshte shume e vertet qe Jezusi ktu po tregonte nje shembelltyre. Mirepo une gabimisht mora vec fragmentin e 27-te, duke menduar per momentin se ishte fjala e Jezusit.
Ju kerkova falje publike pa ndrojtje (dhe kte nuk e kam aspak per turp), sepse une (ndryshe nga te tjeret qe nuk i pranojne kurre) di te pranoj edhe gabimet e ngutjes. Fundja, cdo njeri eshte gabimtar dhe nuk ka asnje te perkryer ne mesin tone, pervec Zotit lart ne qiell.
E rendesishme eshte te kuptohemi gjate bashkebisedimit tone, ne menyre qe te mos ngrejme pluhur kot.
Mirepo, une nuk terhiqem totalisht nga Bibla. Pasi ne Beslidhjen e Vjeter (pjese e librit te shenjte qe te krishteret e besojne si te sakte), na rrefehen DENIME FIZIKE qe duhen zbatuar ne mesin e besimtarve te krishter (kur rregullat Biblike shkelen), e ne disa raste te vecanta, edhe ekzekutime.
Personalisht, une i quaj plotesisht normale kto 'denime fizike', pasi kto te fundit kane qene te pranishme ne te gjitha librat me origjine hyjnore, perfshire ketu edhe Kur'anin Famelarte. Kjo urtesi hyjnore eshte per njerezit, ne menyre qe te kete nje mbarevajtje te drejte e te paqte te jetes shoqerore mbi siperfaqen e tokes.
Madje, kto (denimet fizike) kaq normale jane, saqe edhe Amerika (e cila mbahet si vendi me demokratik ne bote) e ka me ligj kushtetues DENIMIN KAPITAL ME VDEKJE, pasi eshte nje ligj me te vertet efikas ne parandalimin e krimit ne jeten shoqerore te vendit.
Gjithsesi i dashur Eri, lejomeni t'ju percjell kto vargje Biblike, jo per arsye se nuk i dini, por thjesht t'jua rikujtoj edhe nje here kto citate, ashtu sic thote edhe Zoti ne Kur'an: "Vertet, perkujtimi u ben dobi besimtarve".
Ne kapitullin e 20-te te Levetikut, do te lexojme:
"Kushdo qe mallkon te atin ose te emen, "do te denohet me vdekje" sepse ka mallkuar te atin dhe te emen; gjaku i tij do te bjere mbi te. Ne rast se ndonjeri shkel kuroren me gruan e fqinjit te tij, shkelesi dhe shkelesja e kurores, "do te denohen me vdekje".
Ne qofte se dikush bie ne shtrat me gruan e te atit te tij, ai zbulon lakuriqesine e te atit te tij; prandaj qe te dy "do te denohen me vdekje" patjeter; gjaku i tyre do te bjere mbi ta;
Ne rast se dikush bie ne shtrat me nusen e te birit te tij, qe te dy "do te denohen me vdekje"; kane kryer nje degjenerim te neveritshem; gjaku i tyre do te bjere mbi ta;
Ne qofte se dikush ka marrdhenie seksuale me nje burre, si ato qe behen me gruan (homoseksualizmi), qe te dy kane kryer nje degjenerim te neveritshem "do te denohen patjeter me vdekje"; gjaku i tyre do te bjere mbi ta;
Ne qofte se dikush merr per grua bijen dhe nenen e saj, kemi nje incest; "do te deigjen ne zjarr, si ai ashtu edhe ato", me qellim qe te mos kete incest mes jush.
Ne rast se nje burre bashkohet me nje kafshe (per marrdhenie seksuale), "ai do te denohet me vdekje"; do te vritet edhe kafsha.
Ne rast se nje grua i afrohet nje kafshe (per marrdhenie seksuale), "do te vrasesh gruan" dhe kafshen; do te denohet patjeter me vdekje; gjaku i tyre do te bjere mbi ta";
Po tek Levetiku, ne vargun 27, lexojme:
"Ne qofte se nje burre apo nje grua eshte medium apo magjistar, 'ata do te denohen patjeter me vdekje; do t'i vrisni me gure'; gjaku i tyre do te bjere mbi ta;
Nje tjeter verset biblik, na rrefen edhe kte ne lidhje me ato qe na ftojne ne idhujtari (ne besim tjeter pervec Bibles):
"...mos iu nenshtro atij dhe mos e degjo. Syri yt nuk duhet te kete meshire per te; mos e kurse, mos e fsheh. 'Por ti duhet ta vrasesh; dora jote te jete e para qe ngritet kundra tij, per ta vrare'; pastaj le te vije dora e te gjithe popullit. Ti do ta vrasesh me gure dhe ai do te vdese, sepse ka kerkuar te te largoje nga Zoti...."
Kto ishin edhe citatet Biblike i dashur Eri ne lidhje me denimet fizike, te cilat padyshim ishin pa nuanca "shembelltyre".
Tani, sa i zbatojne kto rregulla Biblike Kishat e krishtera ne pergjithesi, dhe Kisha Katolike ne vecanti, ate e dini ju?! Por une thjesht ju percolla vec ato pjese Biblike qe prifterinjte apo pastoret nuk i rrefejne perpara besimtareve neper Kisha, por ju paraqesin vetem 10 urdheresat e Moisiut. E nderkohe, Bibla ka me shume se 10 urdheresa (rregulla).
Une kaq kisha i dashur Eri ne lidhje me mesazhin tuaj! Faleminderit!
Oni
Oni
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemrat e Djajve
Postime Postime : 632
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/08/2010
Hobi Hobi : Te urrehem

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Oni Sun 3 Feb 2013 - 12:11

Me emrin e Allahut Meshiruesit Meshireplotit
Pershendetje Toni!
Se pari, ju kerkoj ndjese qe po ju shkruaj pak me vonese, por nuk kam pasur kohe te mjaftueshme qe t'ju kushtohem ne shkrime. Megjithate, ja ku jemi sonte per t'iu pergjigjur cdo paqartesie apo akuze qe i keni shprehur ne mesazhet e juaja te lartpermendura.
Gjithe kjo "rremuje" eshte nisur me nje ngjarje qe na e keni percjellur, ashtu papritur, nga hici, te cilen per t'qene i sinqerte, nuk eshte se e besoj shume, arsyeja e se ciles eshte mungesa e informacionit te plote.
D.m.th nuk keni treguar se nga eshte marre ky lajm (nga cila gazete apo televizion), si dhe nuk keni treguar vendin (ne cilin shtet) ka ndodhur kjo ngjarje. Juve thjesht e keni percjellur ne kete forum ashtu te thate, te ithte e pa kurrfare shije, sepse edhe tendenca e kesaj historie (mbase e trilluar, mbaseee.....) kishte baltosjen e imazhit te Islamit.
E dini pse e them gjithe kete??? Sepse realisht sipas besimit Islam, te lexosh Biblen apo cilindo liber fetar pervec Kur'anit, nuk konsiderohet si BLASFEMI. Ja une, i cili jam nje musliman praktikant i besimit Islam, e kam lexuar Biblen disa here dhe asnje imam apo musliman nuk me ka "ekzekutuar" e as nuk me kane perjashtuar nga rrethi shoqeror ku une bej pjese prej vitesh.
Perkundrazi, muslimanet i besojne te gjitha librat e meparshem me origjine qiellore, sic eshte: Teurati (Tora) i cifuteve qe i eshte zbritur profetit Musa (Moisi), Zeburi (Psalmet) qe i eshte zbritur profetit Davud (David), Inxhilin (Ungjillin) e te krishterve, qe i eshte zbrite Isait, birit te Merjemes (Jezusit, birit te Maries), dhe shpalljen e fundit hyjnore qe i permbledh te gjitha librat e meparshem, Kur'anin Famelarte, i cili i eshte zbrit profetit te fundit universal, Muhammedit alejhis selam.
Pra, te gjitha librat e shenjte me origjine qiellore qe u jane zbritur profeterve te mehershem (para profetit Muhammed alejhis selam), ne e kemi OBLIGIM dhe nje prej kushteve te besimit qe DUHET T'I PRANOJME DHE BESOJME. MOHIMI I TYRE ESHTE MOHIM NDAJ ISLAMIT (blasfemi) DHE NUK QUHESH MUSLIMAN.
Por, ka nje ndryshim te vogel: D.m.th ne i besojme ashtu sic kane qene ne origjine ato libra, te pandryshuar, e jo si sot qe eshte ndryshuar nga dora e njeriut e cila ka intervenuar disa here.
E rendesishme, ne esence, ne i besojme dhe i respektojme te gjitha librat dhe profetet e Zotit pa perjashtim, ashtu sic na urdheron Kur'ani Famelarte.
Duke u nisur nga ky kontekst, une personalisht si nje musliman praktikant e kam shume te veshtire te besoj ate ngjarje qe na percolle. Madje, une dyshoj shume se qellimi yt me kete ngjarje nuk ishte informimi, por kishte nje prapaskene shume te ulet dhe tendencioze, e cila nuk i sherben askujt, as ty si Toni, e as neve si muslimane. Nuk mund te konsiderohet assesi nje X ngjarje si "argument" per te kundershtuar parimet e nje besimi tjeter, sepse ne te vertet nuk eshte argument.
C'fare kam parasysh me kete te fundit???
Bie fjala, ne mediat televizive nderkombetare, ne kemi degjuar ne lajme per abuzimet seksuale te prifterinjve katolike ndaj femijeve te vegjel. Dhe kto raste nuk ishin te izoluara apo sporadike. Perkundrazi kane qene aq shume te shpeshta, saqe ne disa shtete evropiane (dhe amerikane) jane ngritur ne protesta kunder Kishes Katolike dhe Papes aktual, Benediktit te 16-te, per mbrojtjen qe ka treguar ndaj klerikeve pedofile.
Por a eshte kjo (edhe pse nje e vertet e pakontestueshme) nje "argument" per te baltosur imazhin e Krishterimit????
A eshte e logjikshme qe te ofendohet e te deskrititohet besimi i Krishter, ku bejne pjese plot 1.5 miliarde njerez ne tere boten, vetem nga dy, tre a 10 kokrra pedofile???
Vetem nje budalla e ben kte. Vetem nje katil me nje zemer te felliqte, mund ta beje kete duke abuzuar me lajmet mediatike, ku ne shumicen e rasteve, edhe trillohen per te bere "show" ose per perfituar me shume shikueshmeri ne kanalet televizive qe ato drejtojne.
Une personalisht, s'do ta beja kurre kete Toni, kurre nuk do bazohesha tek nje ngjarje mediatike (ne rastin konkret per prifterinjte pedofile) per te baltosur imazhin e besimit te dikujt tjeter, vetem pse nuk jane muslimane. Nderkohe ju e keni bere kete.....gjithsesi, problem i juaji.
Nese une deshiroj te gjykoj per Krishterimin apo Islamin, gjeja me e mire qe do te ishte, eshte leximi dhe hulumtimi i librave te ketyre besimeve respektive, ne menyre qe te jem sa me objektiv ne gjykimet e mia personale ndaj tyre.
Pra, nese une njoftohem se Bibla e ndalon praktikimin e homoseksualizmit dhe e denon kete veper te shemtuar duke e konsideruar si mekat, pavarsisht se c'bejne prifterinjte apo ndonje i krishter, une e "liroj" Krishterimin nga akuzat denigruese dhe imorale ne lidhje me pedofiline apo homoseksualizmin, sepse ne bazat e kesaj feje nuk ka nje nxitje per vepra te tilla te turpshme.
Por ajo cka une them per nje X prift homoseksual apo pedofil, eshte ky: 'se personi ne fjale ka dale nga shinat e besimit te tij, ka rreshqit nga mesimet e verteta te Jezusit, edhe pse mban mbi supe petkun fetar'. Fundja, cdo njeri eshte i gabueshem, e mesimet hyjnore JO.
Njejte eshte edhe me rastin ne fjale te atij tregimi qe na keni rrefyer ne fillim. Une jua thashe, nuk e besoj ate ngjarje dhe s'kam per t'i besuar KURRE (per arsyet qe t'i permenda me lart) por....edhe sikur te ishte e vertet dhe ta marrim si te mireqene, neve assesi nuk duhet te baltosim imazhin e Islamit apo parimet e Kur'anit Famelarte, vetem pse ka gabuar nje musliman. Pasi as Islami, e as Kur'ani, nuk e konsiderojne si BLASFEMI leximin e Bibles, por e kunderta. I nxisin besimtaret muslimane qe t'i besojne Moisiut, Davidit, Jezusit e me radhe, si profete te Zotit, te cilet sherbyen per nje popull dhe kohe te caktuar, njeri pas tjetrit.
Dhe mesa kam kuptuar, juve Toni nuk jeni nje njeri qe nuk keni lexuar per Islamin, dukeni qe keni lexuar. Por kur i keni lexuar, nuk i keni lexuar qetesisht e paqsisht, por me emocione negative dhe paragjykuese, cka ju kane bere te deformoni shume gjera rreth Islamit, duke i bere gjoja si pjese te saj.
Por ju mund te genjeni vetem ate grup muslimanesh qe nuk kane njohuri rreth besimit te tyre, por assesi muslimanet praktikante te cilet kane njohuri rreth asaj cka besojne dhe praktikojne ne jeten e tyre.
Nuk e di a jeni ne dijeni apo jo (por kam besimin qe po), se ne Kur'anin Famelarte, brenda ketyre faqeve te ketij libri plot urtesi, do te vereni dhe do te lexoni histori te shumta rreth profeterve te meparshem, nder to edhe per Isain-Jezusin.
Madje, ne njeren prej 114 kapitujve te Kur'anit, nje kapitull i tere mbart emrin e nenes se Jezusit, e cila quhet surja e Merjemes-Marise, ku brenda ketij kapitulli rrefehet lindja e Jezusit, profetizimi i tij dhe historia sesi i shpetoi kryqezimit nga cifutet, por kjo e fundit eshte mesele tjeter.
E rendesishme, ajo qe une kam si qellim t'ju them, eshte se packase ne jemi muslimane, ne nuk jemi rraciste duke mohuar e duke mos pranuar asnje nga profetet e meparshem. Perkundrazi, ne i nderojme dhe i respektojme qe te gjithe, po aq sa edhe vulen e profecise, Muhammedin alejhis selam.
Keshtu qe, i dashur Toni, ju keshilloj qe te lexoni sa me shume per Islamin, se c'fare besojme dhe kush jemi ne (Muslimanet), e jo te influencoheni nga mediat islamofobe (shpesh here edhe krishterofobe) qe kane si tendence baltosjen e imazhit te besimeve me me influence ne bote, sic eshte Islami dhe Krishterimi.
Tani le te kalojme tek ato ajetet qe i keni permendur poshte kesaj historie...
Sa i perket ajetit ne lidhje me "rrahjen e grave", behet fjale per ajetin e 34-te te sures En Nisa, e cila ka kuptimin: 'Surja e grave', ku ne mes tjerash parashtron ceshtjet qe kane te bejne me gruan, me shtepin, me familjen, me shoqerine e gjere, por pjesen me te madhe ia kushton dispozitave rreth pozites se gruas, andaj edhe e merr emrin "Suretu Nisai" -Kaptina e grave.
Por le te kthehemi tek ajeti qe keni permendur, per "rrahjen" e grave...
Lejom si fillim t'ju citoj ajetin ne fjale e me pas ta shpjegojme ate
"Burrat jane pergjegjes per grate, ngase Allahu ka graduar disa mbi disa te tjere dhe ngase ata kane shpenzuar nga pasuria e tyre. Prandaj, me ate qe Allahu i beri te ruajtura, grate e mira jane respektuese, jane besnike ndaj te fshehtes. E ato qe u keni dro kryelartesise se tyre, KESHILLONI, madje LARGONI NGA SHTRATI (e me ne fund), EDHE "RRAHNI". E nese ju respektojne, mos u sillni keq ndaj tyre. Allahu eshte me i Larti, me i Madhi".
Ky ishte edhe ajeti per te cilen behej fjale "rrahja" e grave qe juve i dashur Toni, nuk e keni permend tekstualisht, por thjesht keni dhene koordinata numerike se ku mund ta gjejne te tjeret. Mirepo, kjo nuk eshte profesionale, pasi ka shume te tjere qe nuk e marrin mundimin te lexojne Kur'anin, e si rrjedhoje mjaftohen vec me thenien tende pa e vertetuar ate dhe neser (fatkeqesisht) e perdorin si kunder-argument ndaj muslimaneve.
Por, cila eshte urtesia e ketij ajeti dhe a qendron vertet ashtu sic thoni ju, qe muslimanet kane te drejte t'i "rrahin" grate e tyre????
Po ta marrim tekstualisht, del tamam ajo qe thoni ju Toni. Mirepo, nuk duhet te harrojme se, per te qene objektiv ne gjykimet e shkrimeve te shenjta, duhet te lexojme vargjet para-ardhese dhe pas-ardhese, ne menyre qe te bejme lidhjen e duhur se per c'fare behet fjale, si dhe komentet e ketyre ajeteve Kur'anore. Pasi nese nuk i plotesojme keto dy kritere, do te devijojme kuptimin e vertet te vargjeve Kur'anore, njejte sic gabova une me kapitullin e 19 sipas Lukes.
Le te dalim tani ne komentimin e saj....
Ne kete ajet, behet fjale per degjueshmerine dhe respektin qe gruaja duhet te kete ndaj burrit, pasi Zoti ne kete bote dikujt i ka dhene epersi me shume se disa te tjerve, ne rastin konkret, burrit ndaj gruas. Mirepo, me fjalen epersi te njeres pale mbi tjetren, nuk nenkuptojne qe gruaja eshte prone e burrit te saj, ku vec shfytezohet. JO! Kjo "epersi" nenkupton pergjegjesite e medha qe ka burri ndaj gruas se tij, ndaj nuk eshte e lehte per te.
Mirepo, ne rast se gruaja eshte kokeforte, e pabindur dhe mos-respektuese ndaj burrit, Allahu nepermjet Kur'anit na meson se gjeja e pare qe duhet marre si mase ndaj saj, eshte KESHILLIMI.
Nese kjo nuk ben dobi ne permiresimin e saj, edhe pse mund ta kete perdorur "keshillen" si nje alternative afatgjate, masa e dyte eshte "LARGIMI NGA SHTRATI", dhe kjo per ta bere gruan te reflektoje per gjestet e saja aspak te denja ndaj burrit.
Por nese edhe kjo nuk ben dobi, edhe pse mund ta kete perdorur per nje kohe afatgjate, lejohet "rrahja" e tyre, por "LEHTE".
Mirepo, si "t'i rrahim lehte" ???
Si fillim, nuk lejohet ne menyre absolute qe gruaja te rrihet ne fytyre, eshte HARAM dhe gjynah. Assesi nuk lejohet t'i preket fytyra gruas, por as femijeve, pasi Islami e ndalon goditjen ne fytyre. Ate (gruan) mund ta godasesh lehte ne pjese te tjera te trupit te saj, per ta vetedijesu gruan qe te kete kujdes, se eshte e treta mase qe mirret ndaj saj, e ajo nuk ndryshon.
Disa dijetare kane thene se nje forme e saj (e rrahjes) eshte t'i biesh me tre gishta kokes se saj lehte, per t'i thene gruas qe KUJDES, se po shkaterron familjen me kokefortesine tende. Dhe ne te gjithe e dijme, qe kur nuk ka respekt mes ciftit, ajo martese eshte e destinuar te shkoje drejt divorcit. E per ta shpetuar kete martese, mirren edhe keto masa ndaj saj, ne menyre qe te mos shkoje cifti drejt fundit te saj, per kokefortesine e gruas.
Megjithate, duhet te dijme dicka: Qe profeti Muhammed alejhis selam KURRE nuk i ka rrahur grate e tij e as nuk ka perdore dhune ndaj tyre (edhe pse mund te kete pasur here pas here ndonje pakenaqesi ndaj tyre), ai ka falur.
Madje, ne fjalimin e fundit te tij, perpara se te vdiste, qe tek muslimanet ky fjalim njihet ndryshe si "hytbja e lamtumires" (fjalimi i fundit) ne Haxh, nder shume emanete qe porosite besimtaret, jane edhe keto:
".....Besnikerisht permbushni detyrat dhe obligimet, te cilat ekzistojne ndermjet burrit dhe gruas si dhe ndermjet prinderve dhe femijeve!
Xhenneti-Parajsa eshte nen kembet e nenes.
Ruajuni nga prostitucioni, tradhetia bashkeshortore dhe xhelozia. Prostitucioni dhe tradhetia bashkeshortore jane mekat i rende, ndersa xhelozia shpie kah percarja ne martese.
Martohuni me ato, te cilat i doni, e kur Zoti me vullnetin e vet do t'ju bashkoje, atehere respektohuni, duajuni dhe jetoni ne dashuri dhe harmoni.
O bashkeshort, silluni ndaj grave tuaja me shume miresi dhe dashuri!..."
Megjithate Toni, po te bejme nje diference mes botes islame dhe asaj perendimore (kristiane) mbi dhunen tek femrat, ju garantoj se ne perendim shifrat jane alarmante. Dhuna ndaj femrave eshte nje fenomen i vjeter dhe zakon i mrapshte ne perendim, saqe kjo i kalon edhe kufijte e dhunes, deri ne eleminimin fizik te saj. Por kjo eshte bota e "civilizuar"
E persa i perket ajetit tjeter qe keni akuzuar se, 'muslimanet mund te vrasin cdo jobesimtar, edhe pa shkak', eshte nje divijim i paster i kuptimit te drejte te ajetit ne fjale.
Sic e thashe edhe me lart, do te ishte mire sikur t'i kishit cituar ajetet ne te cilat jeni bazuar dhe keni akuzuar, ne menyre qe edhe publiku i cili po ndjek shkrimet tona, te dije se per cilen ceshtje eshte fjala dhe te qartesohen. Por megjithate, edhe kete radhe po e anashkalojme....
Ashtu si me siper, lejomeni t'ju citoj ajetin qe e keni permendur, e cila i perket sures Et-Teube, ajeti 29:
"Luftoni ata qe nuk besojne Allahun dhe as boten tjeter, nuk e konsiderojne te ndaluar (haram) ate qe ndaloi Allahu dhe i derguari i Tij, nuk e besojne fene e vertet, prej atyre te cileve u eshte dhene libri, derisa te japin xhizjen ne dore e duke qene te mposhtur".
Po ta lexojme keshtu si tekst, ne mendojme (njejte si juve Toni) 'se cdo musliman duhet te vrase jomuslimanet', kudo qe t'i gjeje ato: ne rruge, shkolle, pune, lagje etj. Mirepo nuk qendron keshtu. Sepse ajeti nuk ka per qellim kete qe thoni ju Toni, por komplet tjeter gje.
Duhet ditur Toni se ajetet Kur'anore kane urtesine, historine se per c'fare jane zbritur dhe komentin. Andaj nuk mund te marrim ne menyre shabllone nje ajet te shkeputur nga i gjithe ai zingjir ajetesh njeri pas tjetrit, e me pas te hedhim akuza te pabaza, sepse ne kete menyre kemi vepruar tamam sikur Deshmitaret e Jehovait, te cilet ngaqe jane sekt i krishter dhe pak i njohur ne trojet shqiptare, per te fituar sa me shume besueshmerine e njerezve dhe pasues te besimit te tyre te devijuar, ato shkepusin ajete Kur'anore apo edhe versete Biblike dhe i interpretojne sipas interesit te tyre, duke i dhene 'driten jeshile' besueshmerise se sektit te tyre. Ne nje kohe, qe as Bibla e as Kur'ani nuk deshmojne per ndonje Zot te quajtur JEHOVA.
Ky ajet qe sapo e cituam me lart (e ne vijim), behet fjale per nje ngjarje ne kohen e profetit Muhammed alejhis selam, ku ne ate kohe, ishte viti i 9-te sipas kalendarit islam dhe Ebu Bekri (njeri prej shokeve te profetit alejhis selam) ishte caktuar si udheheqes i haxhinjve (haxhi, thuhet per ate qe viziton Qaben, vendin e shenjte ne qytetin e Mekkes) dhe kete pozite Ebu Bekri e mori nga profeti Muhammed alejhis selam.
Pasi kishte shkuar Ebu Bekri me haxhinjte ne qytetin e Mekkes, profeti Muhammed alejhis selam dergon Aliun (shokun tjeter te tij) qe t'ua komunikoje dispozitat e Kur'anit ne diten e Bajramit.
Aliu ngritet e thote: 'Pas ketij viti te Qabja e Madherishme nuk mund te afrohet asnje idhujtar; tavafi (rrotullimi rreth Qabes) nuk mund te behet duke qene lakuriq, ne xhennet-parajse nuk do te hyje kush pos besimtarve muslimane, kush ka marreveshje me profetin Muhammed alejhis selam dhe nuk e ka thyer deri tani, ajo vazhdon deri ne afatin e caktuar dhe prej sot, Allahu dhe i derguari i Tij shkepusin cdo lloj lidhje me idhujtaret'.
Idhujtareve te Mekkes u jepej afat te qarkullojne e te pergatiten 4 muaj rresht, pastaj ose te kthehen ne fene Islame ose do te luftohen pa meshire, ngase ato nuk respektonin as besen e dhene per paqe e asgje tjeter. Por sa here qe u vinte ne dore dicka, benin masaker ndaj muslimaneve.
Allahu u ka lene dyert e hapura atyre qe duan te besojne, e nese nuk duan te besojne dhe tradhetojne marreveshjet, ofendojne fene Islame, ata meritojne te luftohen, ngase ata ishin te paret qe i luftonin muslimanet, ata u perpoqen ta eleminojne fizikisht edhe profetin Muhammed alejhis selam e kur nuk ia dolen kesaj pune, e detyruan profetin Muhammed alejhis selam qe se bashku me besimtaret e pakte te asaj kohe, ta leshonte qytetin e lindjes se tij, Mekken.
Te gjitha keto ishin krime te tyre te cilat terhoqen kunder vetes. Muslimanet u urdheruan ta luftojne parine idhujtare, ngase ishin ato qe pengonin te tjeret te pranonin besimin e drejte Islam. Dhe disa nga paria e idhujtareve si Ebu Sufjani, Ikrime, Suhejl ibn Amri, e pranuan Islamin ne fund, diten kur u clirua Mekka dhe Allahu ua pranoi pendimin.
Kjo ishte edhe pak a shume arsyeja se pse thuhej ne kte ajet qe te "vrasin idhujtaret". Por aspak ate qellim qe kishit ju Toni. Prandaj them qe kur e lexoni nje ajet, duhet te lexoni edhe komentin e saj, perpara se te gaboni ne akuzat tuaja.
E meqe jemi ktu, ne Bibel Toni, tek Levetiku do te lexojme disa versete ku thuhet se per disa kategori njerezish, Zoti urdheron ekzekutimin e tyre. Une keto versete Biblike i kam paraqitur tek mesazhi i Erit (dhe ju do t'i keni lexuar ndoshta), por une do doja te citoja edhe nje here vetem nje verset Biblik, ku thuhet se 'kushdo qe ju ben ftese ne nje besim tjeter fetar (idhujtari), ju si i krishter duhet t'i vrasni pa hezitim ato'....
Ja edhe verseti....
"...mos iu nenshtro atij dhe mos e degjo. syri yt nuk duhet te kete meshire per te; mos e kurse, mos e fsheh. 'Por ti duhet ta vrasesh; dora jote te jete e para qe ngritet kundra tij, per ta vrare'; pastaj le te vije dora e te gjithe popullit. Ti do ta vrasesh me gure dhe ai do te vdese, sepse ka kerkuar te te largoje nga Zoti...."
Tani....nuk po dihet se kush eshte ai i cili vret njerezit nese dikush e fton ne nje besim ndryshe nga ai qe ka vete Gjithsesi, kaq eshte pak a shume Toni edhe pergjigja ime per ajetin e dyte...
Vijme tani tek ajeti i trete qe keni permendur me siper, ku thonit se verseti ne fjale, tregonte qe: 'muslimanet duhet ta perhapim Islamin me cdo kusht, edhe me "dhune" po te ishte nevoja'...
.......dhe keni permendur ajetin e 16 te sures El Fet'h, kuptohet, si gjithmone me koordinata numrash, jo si tekst....
Megjithate, lejomeni Toni t'ju citoj versetin ne fjale dhe ta komentojme ose te informohemi se per c'fare behet fjale...
"Atyre nga beduinet qe ngelen pas, thuaju: 'Ju do te ftoheni te nje popull luftarak e i fuqishem, t'i luftoni ata ose te dorezohen (te pranojne fene islame), e nese pergjigjen (fteses) Allahu ju jep shperblim te mire, e nese nuk dilni sikurse ngelet pa dale me pare, Ai ju ndeshkon me nje denim te padurueshem".
Ky ishte edhe ajeti qe e keni permendur me ane te koordinatave. Por realisht, per cfare ben fjale ky ajet Kur'anor???
Ne Hudejbi, muslimanet i dhane besen profetit Muhammed alejhis selam se do ta sakrifikojne jeten per islamin, andaj shtrine doren per ate bese, ne te vertet ato ia shtrine doren Zotit.
Beduinet perreth qytetit te Medines, te cilet vitin e Hudejbise nuk shkuan me te kur shkoi profeti Muhammed alejhis selam dhe besimtaret per Umre, duke menduar se nuk do te kthehen me gjalle prej Kurejshiteve (fis pagan) idhujtar te qytetit te Mekkes, duke u perpjekur qe te arsyetoheshin se i penguan familja dhe pasuria.
Kur muslimanet cliruan Hajberin, beduinet tradhetare u perpoqen te merrnin hise ne placken e luftes, por vendimi i Zotit ishte se preja e Hajberit u takon vetem atyre qe i kishin dhene besen profetit Muhammed alejhis selam ne Hujdebije, e askujt tjeter.
Atyre u tha se Kur'ani do te nxirren ne lufte kunder nje populli te forte e te ushtruar per lufte, te cilin do ta luftoni derisa te pranojne Islamin, kuptohet idhujtare prej te cileve nuk pranohet xhizja e asgje tjeter, por dorezimit total dhe atehere do te shihet sinqeriteti i tyre.
Kij parasysh, se kjo mase ishte vetem per ate popull qe nuk pranohej xhizja, ato do te luftoheshin derisa te dorezoheshin, por jo per te gjithe idhujtaret. Pasi sic e dijme, ne shtetin islam, aty ku jetojne edhe te krishteret, cifutet e me radhe, u mirret taksa vjetore, takse kjo qe i garanton atyre te qenurit te paprekshem brenda shtetit islam. E kjo takse garantonte pasurine e tyre, gjakun e tyre, nderin e tyre dhe fene e tyre.
Pra, nese keto jomuslimane do te paguajne taksen vjetore (xhizen) shtetit islam (e cila eshte shume e lire realisht dhe ka mundesi ta paguajne te gjithe), shteti islam u garanton te njejtat te drejta sikur muslimaneve dhe nuk guxon asnje musliman te cenoje njeren prej ketyre shenjterive per secilin njeri.
Dhe eshte fakt, sot edhe pse ne historite e shkollave tona mesojme se Islami eshte perhapur me dhune dhe me tehun e shpates, cuditerisht sot shohim Kisha qindra e mijera vjecare ne vendin tone, te cilat i paskan mbijetuar nje dhune 500 vjecare?! Te jete valle e vertet kjo??? T'i mbijetonin per 5 shekuj me radhe nje sundimi "gjakatar" sipas librave te historise??? Pak veshtire te besohet eee...
Mirepo, kjo tregon se e gjithe kjo propagande shterpe, nuk eshte asgje me shume sesa ISLAMOFOBI.
Kishat jane deshmia me e gjalle qe Islami nuk u perhap me dhune apo me shpate. Sepse po te ishte ashtu, gjeja e pare qe do te benin muslimanet per te zhdukur Krishterimin, do te ishte rrenimi i plote deri ne rrenje i Kishave (sic beri Enver Hoxha), pasi me rrenimin e tyre, rrenohet edhe besimi i Krishtere.
E nje tjeter fakt i dashur Toni, eshte edhe ndertimi i Katedrales se Shkodres (150 vjecare), e cila do kisha pase shume deshira ta mesoja nga juve (se une nuk e di :P) se me lejen e kujt u ndertua ajo Katedrale qe e kemi edhe sot????
Megjithate, te kuptosh realisht te verteten historike e cila nderlidhet me versetet e Kur'anore, ju duhet te lexoni me shume, e jo te degjoni mediat, sepse nuk mesohet feja ne TV, nuk eshte kurs anglishteje
Tani le te kalojme tek pyetja e katert qe keni parashtruar Toni...
Kesaj radhe, koordinatat nuk na i keni dhene ashtu sic duhet, pasi jane te mangta. Keni permendur 'vec volumi 9, libri 84 numer 57', po se ne cilin liber, ate e dini vetem ju.
Megjithate, ketu na keni thene se secili qe deshiron te nderroje fene Islame, ekzekutohet.
Megjithate, pergjegjesia ime si musliman eshte t'ju sqaroj ne lidhje me pyetjen qe keni parashtruar, dhe une e kam pergjigjen e saj
Eshte e vertet qe secili njeri qe nderron fene islame, ekzekutohet. Eshte nje fakt qe nuk mund ta mohojme absolutisht. Mirepo, kur kryhet ky ekzekutim dhe perse???
Per te kryer kete "ekzekutim", mos mendoni se muslimanet sa e marrin vesht se dikush ka dezertuar prej Islamit, shkojne te gjithe bashke tok dhe e "mbysin-vrasin" ate. JO! Te besosh ne kete lloj menyre, jo vetem qe do te ishte naivitet, por edhe injorance.
Personi i cili shfaq pakenaqesi ndaj Islamit dhe shpreh idene e nderrimit te fese, per ta "ekzekutuar" duhet te kemi ca kushte sheriatike, pa te cilen nuk mund ta kryejme kete "ekzekutim". C'fare dua te them me kete te fundit???
Pika e pare, duhet te jete nje shtet islamik me sheriat. D.m.th, shteti duhet te jete nje shtet islam, qe si kushtetute te vendit ka ligjet e Kur'anit Famelarte dhe vetem organet shteterore e kane te drejten e kryerjes se kesaj vepre, e askush tjeter. Kjo eshte shume e rendesishme te theksohet e te dihet...
Por, mbi te gjitha, edhe pse eshte shtet islam, ketij personi i dergojne nje imam te ditur per ta sqaruar rreth asaj pakenaqesie qe ka ndaj islamit, per ta zgjidhur ate nyje apo lemsh besimi ne zemren e tij, ne menyre qe te qetesohet zemra dhe mendja e tij.... Pas nje diskutimi te gjate mes imamit dhe personit, ketij te fundit i jepet edhe 3 dite kohe per te reflektuar apo menduar mbi zgjedhjen e tij. Me pas, nese personi serisht refuzon per rikthimin e tij ne Islam, atehere kryhet vendimi i ekzekutimit nga instancat shteterore islame.
Sigurisht qe ju ne kto momente do t'me drejtoheni me nje pyetje konkrete se: Perse ne nje shtet islam nuk ka "LIRI" zgjedhjeje sa i perket besimit fetar dhe perse ka pengese te tilla???
Duhet te dijme se njeriu per cdo zgjedhje qe ben ne jeten tij, ka edhe pergjegjesine per te. Ikja nga nje gje ne tjetren, nuk e liron ate nga pergjegjesite e jetes, pasi ne cdo perzgjedhje qe ben, ate e shoqerojne edhe pergjegjesite e saj.
E njejte ndodh edhe me hyrjen ne Islam apo daljen prej saj, ku per secilen zgjedhje ka pergjegjesi. Nuk eshte feja loje qe te hyjme e te dalim sa here te na teket neve, pasi ky lloj rregulli nuk ekziston askund. E perse duhet te jete kjo "liri" e shfrenuar ne nje gje kaq serioze, sic eshte besimi????
Cdo person qe behet musliman, behet me vetedijen e tij, me deshiren e tij, me vullnetin e tij, pa iu imponuar besimi dhe pa intervenuar ndokush ne perzgjedhjen e tij. Askush nuk ia vuri armen ne koke duke i thene: 'O behu musliman ose je i vdekur'. JO!
Perkundrazi, ishte vete personi qe pranoi te jete pjese e Islamit me deshiren e tij dhe ne momentin qe behet musliman, sigurisht qe merr mbi supe edhe pergjegjesite per kete zgjedhje. E assesi nuk ben te tallesh me kete pergjegjesi, pasi eshte nje emanet prej Zotit.
Mirepo kjo mesele, e ka edhe nje alternative tjeter e cila eshte shume me pak e demshme per personin dezertues te Islamit. E kjo behet ne rast se dezertimin e tij e behet ne menyre te heshtur (te fshehur), pa e bere publike.
D.m.th, nese personi deshiron te mos jete me pjese e besimit Islam, nuk deshiron qe te ndjek ritet e saja apo te beje nje jete prej nje muslimani, nese kete "ikje" e ben ne menyre private, pa e bere publike, edhe pse jeton brenda shtetit islam, nuk ekzekutohet, por vijon jeten e tij si mosbesimtar deri kur te kete exhelin prej Zotit. Ekzekutimi kryhet vetem nese behet publike mohimi i tij ndaj Islamit.
Mirepo c'fare ndodh sot ne Shqiperi dhe kudo ne bote qe nuk ka sheriat-shtet islam??? A kane te drejte muslimanet te ekzekutojne cilindo njeri qe dezerton prej Islamit???
Askush nuk te drejte te ekzekutoje cilindo qe iken prej Islamit, pasi ne Shqiperi apo kudo neper bote nuk ka shtet islam, e si rrjedhoje ligji i sheriatit nuk mund te kryhet nga muslimanet e thjeshte.
Madje sot, disa njerez (te cilet gezojne emra muslimanesh dhe rrjedhin prej familjeve muslimane) e shfaqin lirshem ateizmin e tyre dhe po keto bejne nje lufte te madhe kundra Islamit ne mediat elektronike apo ato te shkruara, ku Islami dhe muslimanet tallen, ofendohen, akuzohen, shpifen etj si keto, e asnje nuk eshte "ekzekutuar" nga muslimanet qe jetojne ketu ne Shqiperi apo gjetke.
Eshte pikerisht kjo "tolerance" qe shprehet nga ana jone, te cilet ato (ateistet e shfrenuar) perfitojne per te abuzuar me lirine e fjales, te luajne me ndjenjat e besimtareve musliman. Nderkohe, po te ofendoje dikush homoseksualet, gjithe mediat i titullojne si njerez te prapambetur qe nuk respektojne ndjenjat e te tjerve. Ky eshte edhe paradoksi sot ne vendin tone....me shume dinjitet ka nje homoseksual ne Shqiperi sesa nje musliman i cili eshte po aq shqiptar sa ai pederast.
E rendesishme, pa pasur nje shtet islam, secili ben c'fare te doje, rri ose jo ne islam, ofendon ose i perkrah muslimanet, e me radhe, pasi ligjet e shtetit tone laik, ia lejojne te gjitheve lirine e shfrenuar qe cenojne ndjenjat e muslimaneve pa kursim.
Keshtu qe Toni, nuk eshte edhe aq bardh e zi sa e paraqitni ju cdo gje rreth Islamit. Perkundrazi, bardh e zi eshte me te krishteret, te cilet rrahin dhe dhunojne secilin anetar te fisit qe konvertohet ne Islam. Nuk po them ne te gjitha rastet, por ne shumicen e tyre, PO.
E si per te perforcuar fjalen time, lejomeni t'ju permend nje rast nga nje fshat i Shkodres, qe quhet Shtoj i ri, ku nje familje e krishtere konvertohet e gjitha ne Islam.
Mirepo, konvertimi i tyre si familje ne Islam nuk ka qene gje e lehte, pasi te afermit nga gjaku, i kane rrahur dhe dhunuar te gjithe anetaret e kesaj familjeje, me pretekstin se kane koritur emrin e fisit te tyre. Faji i vetem i tyre i vetem ishte, se u bene MUSLIMANE.
Nese nuk e besoni kete rast, ju mjafton te vini vet ketu ne Shkoder, ne fshatin Shtoj i ri dhe ta vertetoni nga theniet e banoreve te ketij fshati. Eshte nje gje per te cilen ka dijeni i gjithe fshati dhe nje pjese e mire e qytetit te Shkodres.
Per te mos e zgjatur shume kete teme, cdokush qe nderron fene islame dhe konvertohet ne ateist apo te krishter, a c'faredo qofte, gjeja e vetme qe ne si muslimane kemi ne dore, eshte KESHILLIMI i tyre per te mos devijuar. Me pas, secili e ka per vete.
Me vone Toni, ne mesazhin tuaj keni vijuar duke me kthyer pergjigje ne lidhje me krimet e disa njerezve jomuslimane, per te cilet thate se ato jane "bisha", por assesi te krishtere. Nisur nga fakti se Jezusi dhe Bibla urdherojne paqen, dashurine e jo dhunen, sic paraqitet ne Kur'an apo ne jetet e muslimaneve.
Te gjitha ato krime qe une i permenda me lart, ju i zhveshet nga Krishterimi, duke thene se nuk ishin te krishter te vertet ato udheheqes, pasi kishin bere krime, kishin nxitur luftra etj si kto, cka nuk perkonte me urdheresat Biblike apo me mesimet e Jezusit.
E me pas, ju vijuat duke na permendur edhe nje sere shembujsh per meshiren e Zotit, se Zoti i Bibles nuk eshte luftenxites si ai i Kur'anit, nuk denon mekataret, etj. Edhe pse realisht nuk eshte etike t'i ndash njerezit ne "i juaji" apo "i yni", pasi te gjithe kemi nje Zot qe na ka krijuar, pavarsisht rrugeve qe zgjedhim per ta adhuruar Ate.
Megjithate po ju them se, edhe 'Zoti i Bibles' i ka denuar idhujtaret mekatare dhe madje, fton per ne luftimin e idhujtarise.
Ne lidhje me denimet e mekatarve nga ana e Zotit sipas Bibles, ju do t'i gjeni ne koordinatat qe do ju shenoj me poshte (per arsye kohe se jane shume):
Shih 1.Samuel 15:3; 27:8-9; Levitiku 27:1; 9.Numrat 15:33-35; 25:4, 33:55-56 …etj
Ne lidhje me "shpaten", Jezusi thote: “Mos mendoni se une erdha te sjell paqen mbi toke; nuk erdha te sjell paqen, por shpaten.” (Mateu 10:34)
“Une erdha te hedh zjarr mbi toke dhe sa deshiroj qe ai te ishte tashme i ndezur.” (Luka 12:49)
Sado qe mund te interpretohen me kuptime figurative, ato nuk perjashtojne mundesine qe kjo ‘shpate’ te ngrihet edhe nga vete te krishteret. A nuk eshte kjo ajo qe ben te krishteret ne fakt per tete kryqezata me radhe kundra muslimaneve dhe qe vazhdojne ta bejne edhe sot nen emrin ‘lufte kundra terrorizmit’?!
Per kete teme eshte folur shume dhe nuk dua te zgjatem me tej, lexuesit mund t'u kthehen librave te shumte qe flasin me gjeresisht per kete teme.
Megjithate une nuk mund te rri pa ju drejtuar juve Toni duke ju thene:
A nuk ishin shetet e Europes se krishtere ato qe nen komanden e njerezve te Kishes u bashkuan per te luftuar muslimanet ne ato qe njihen ne histori si luftrat e kryqzatave te cilat zgjaten rreth dyqind vjet??? Ndermjet shekullit te 11-te dhe 14-te.
Kryqzata e pare u be (1096-99)
e dyta (1147-49),
e treta (1188-92),
e katerta (1202-04),
e pesta (1217-21),
e gjashta (1228-29 ),
e shtata (1248-54),
e teta (1270), bastion i fundit kristian u perzu nga Siria me 1291.
Gjate ketyre kryqzatave u vrane mese 26 milion musliman pa llogaritur ketu demet materiale.
Mbas 11 Shtatorit 2001 Xhorxh W. Bush ish president i SHBA-se deklaroi se do te rifilloj "kryqzatat"…ndoshta te nenten, te …???
Keto ushtri sigurisht qe nuk shkonin per te bere "piknik", por per te vrare muslimanet qe jetonin ne tokat e tyre! Ku qenka atehere dashuria e Zotit ndaj te gjithe njerezve?!
A nuk ishin shtetet kolonialiste perendimore te krishtera ato qe kolonizuan me force shumicen e botes Islame?!
A nuk ishte Kisha ajo qe bekonte ekspeditat e tyre megjithse ata perhapnin laicizmin dhe mohimin e Zotit, te shkretonin vendin dhe te zhvasnin te mirat materiale prej tij?!
Misionaret kristiane me ndihmen e kolonialisteve dhe nen hijen e tyre ngriten organizatat evangjeliste per perhapjen e Krishterimit ne vendet myslimane! Ku ishte ketu dashuria e Zotit per te gjithe njerezit?!
Po permend ketu edhe djegien ne turren e druve te disa dijetareve te mesjetes, te cilet nuk pranonin mesimet e Kishes (qe toka eshte e rrafshet), duke i quajtur (Kisha) si "blasfemues".
Keto qe ju percolla une, ishin vetem disa nga krimet e Kishes ne mesjete, e cila sot i detyrohet nje "te falur" te madhe gjithe njerezimit, ne menyre te vecante muslimaneve. Gjithsesi, kjo ngelet ne ndergjegjen e eterve te Kishes...
Me pas Toni, keni vijuar mesazhin tuaj me pershkrimin ne menyre super te devijuar te historise e profetit Muhammed alejhis selam. Edhe pse ju kam derguar videon rreth jetes se profetit Muhammed alejhis selam, ju serisht keni vijuar me shtremberimet tuaja te pakursyeshme ndaj jetes se profetit Muhammed alejhis selam, duke na bere leksione "teologjike" te demshme dhe dezinformuese.
Nuk mund ta besoja qe nje i krishter po ma mesonte mua jeten e profetit Muhammed alejhis selam, ne nje kohe qe une e di mese miri jeten e tij, sepse e kam lexuar dhe mundohem te eci hapave te jetes se tij. Megjithate, qofshi ju qe jeni.
Une nuk kam ndermend t'ju shkruaj ketu komplet historine e profetit Muhammed alejhis selam, pasi nuk kam edhe aq kohe te mjaftueshme per juve, por videon ne fjale, e keni me siper dhe ju mjafton vec ta hapni ne youtube per ta pare dhe mesuar te verteten. Dhe kete mos e beni per hatrin tim, por minimumi per kulturen tuaj, sepse ju siguroj qe eshte komplet ndryshe nga ajo qe keni thene.
E sa i perket henes, muslimanet nuk e konsiderojne henen si Zot dhe nuk e quajne henen Allah. Ketu jeni totalisht gabim. Ju mund te keni njohuri per fene islame deri diku, por i ngaterroni gjerat, pasi ju i dini ne cdo ne menyre gjysmake, e me pas vini ketu edhe i bashkoni gjysmat duke krijuar nje mozaik shpifjesh dhe trillimesh, qe as ju vete nuk dini se c'fare keni "ndertuar".
Hena nuk ka te beje aspak me adhurimet ne Islam. Ajo nuk eshte simbol i Islamit dhe nuk ka asnje deshmi profetike qe profeti Muhammed alejhis selam ta kete konsideruar henen si pjese te Islamit apo adhurimeve ne Islam.
Ajo mund te kete qene simbol i nje perandorie islame, ne rastin konkret, ate osmane, ku turqit edhe sot e kesaj dite e kane ne flamurin e tyre kete simbol. Por fakti qe e ka pasur ne flamurin e vet kete simbol nje perandori qe ka perhapur islamin, nuk do te thote domosdoshmerisht se eshte pjese e Islamit, aq me teper Zoti yne.
Hena ka ngelur qe ne kohen e osmanllinjve si simbol neper Xhamia, por kjo nuk do te thote se adhurohet. Dikur Xhamite nuk kane qene me minare, por ato u shpiken me vone si pasoje e nevojes per te percuar zerin e muezinit sa me larg, pasi edhe ndertesat sa vinin e beheshin te larta. Por keto risi nuk kane te bejne me islamin, por thjesht me arkitekturen e kultit te muslimaneve, qe i japin nje dekor te mrekullueshem.
Une e di qe juve serisht do te fokusoheni ne kete ceshtje duke ngulur kembe se hena eshte pjese e adhurimeve tona apo simbol i yni. Por une ju them se ceshtja e henes tek ne, eshte krejt e ngjashme sikur kryqi tek juve, te cilen packase ju e besoni, e varni neper mure, Kisha apo qafe, ajo nuk ka qene kurre simbol i Krishterimit, por i Ponc pilatit i cili kryqezonte kriminelet e vendit te tij dhe ju vec e huazuat ate duke e bere pjese te adhurimeve tuaja. Jezusi KURRE nuk ka mbajtur kryq apo ka bere kryq, e as ka thirrur drejt saj, por per tek Hyji-Zoti.
Edhe dicka, profeti Muhammed alejhis selam ishte arab dhe jo turk, kshu qe flamuri i islamit eshte ne arabisht, e jo gjysem hena.
E sa i perket fjales 'NE' qe perdoret shpesh here ne Kur'an, nuk ka te beje me trinine apo te ngjashme me te. Ne besojme ne nje Zot te vetem dhe jo ne trinine si pjese perberese te Zotit.
Allahu e permend fjalen 'NE' ne shenje madherimi, sepse Ai vertet eshte Zot dhe duhet madheruar.
Per t'ju perafru idene, po ju sjell nje shembull:
Une gjate gjithe kohes ju jam drejtuar ne shkrim me JU, kjo jo sepse ju ishit ne shumes, por per respekt, per vlersim ndaj jush. Apo, nese dikujt i flasim me JU, ne e themi kete per respekt te moshes se tij, pozites ne jete qe ka pasur etj. Njejte eshte edhe me fjalen 'NE' ne Kur'an.
Allahu e permend Veten e Tij me 'NE', ne shenje madherimi, vlersimi, jo se eshte trini apo dic e ngjashme me te.
Por kjo mesele eshte ceshtje letersie miku im, nuk mund te hyj ketu e t'ju bej letersi, se c'fare sinjifikacioni ka fjala 'NE' apo JU. Kjo eshte ceshtje shkolle, jo forumi.
Megjithate Toni, une e di se ju prap do shkruani si kunderpergjigje, por sinqerisht nuk eshte etike te "hahemi" ketu ne forum per fete tona. Jane vende tjera me te pershtatshme sesa forumi ku jemi antarsuar, ndaj do t'ju keshilloja ta mbyllnit kete mesele midis nesh, sepse forumi eshte per argetim dhe jo per ofendime, akuza apo shpifje per besimet respektive.
Une ju falenderoj per pyetjet e bera dhe shpresoj qe te keni marre pergjigjet e duhura rreth asaj qe keni pyetur.
Faleminderit edhe ju tjeret qe na keni ndjekur nepermjet shkrimeve tona.
Flm edhe ju Admine qe na krijuat hapesiren per kete sqarim.
Oni
Oni
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemrat e Djajve
Postime Postime : 632
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/08/2010
Hobi Hobi : Te urrehem

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Vizitor Mon 18 Mar 2013 - 4:18

E di ku eshte problemi jot ti Oni? Qe ti nuk ke gjet njeriun e sakte qe te urreje tamam.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga WebMaster Mon 18 Mar 2013 - 6:38

Ilirziu duhet te komentosh rreth temes edhe jo rreth anetarit te lutem .
Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rc Pytje & Përgjigje Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Vizitor Mon 18 Mar 2013 - 7:58

Ketu ja fute kot Klea pasi 90% e forumit nuk komentojne naiher rreth temes.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga WebMaster Mon 18 Mar 2013 - 8:01

Ti i bien fyellit gjithmon tek i njejti muhabet ler mo nje koment ti mos me shiko mua qe nuk komentoj se shumicen e forumit kur futem nuk eshte se kontrolloj po punoj ne kadegori nganjehere skam kohe te ha buke jo mo te rri tani te bej komente po nese nje teme i eshte hapur debati lali mos shkruani dy gjera thjesht jepni mendimin tuaj rreth temes asgje me teper nuk te kerkohet ketu
Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rc Pytje & Përgjigje Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga seriozi Mon 18 Mar 2013 - 8:30

Tonii shkruajti:https://youtu.be/3bHAn5i4NiE

nje musliman ne Egjipt varros te gjall gruan e tij pasi e kapi duke lecuar biblen
e bashk me gruan varroset dhe femija
shume musliman flasin se dhuna ne islam eshte e ndaluar dhe keta njerez qe bejne te tilla veprime nuk jane musliman
mirpo keta musliman te cilet flasin keshtu o nuk i njohin shkrimet e Kuranit o desinformojn me dashje njerezit
le te shohim interpretimin disa prej vargjeve te cilat e lejojne rrahjen dhe vrasjen e jo muslimanit dhe atij personi qe braktis islamin
1 burrat mund ti rrahin grat e tyre sura 4:34
2 muslimanet duhet ti vrasin jo besimtaret ( hebrenj, krishter etj) pa ndonje shkak sura 9:29
3 muslimanet duhet te perhapin fen e tyre me cdo lloj menyre duke perfshir edhe dhunen deri sa e gjith bota te jet nen sundimin e tyre sura 48:16, sura 9:33
4 nje musliman qe nderron fen duhet te vritet vol 9, libri 84, numer 57

ndoshta te jet hatri.
Por nuk di se qfare kurani paske lexuar, ndoshta e ke lexuar Kuranin e shitve te IRANIT. ato kane kuranin tjeter jane kunder fese islame ate ne te vertet jane jahudi nuk kane te perbashket kurgjo me fene islame.
Ose je prej atyreve Katolikeve fanatik qe e urren fene islame.
sido qoft mos e mer ngat zemres.
une kame respekt per te gjitha fete.


Edituar për herë të fundit nga seriozi në Mon 18 Mar 2013 - 9:58, edituar 1 herë gjithsej
seriozi
seriozi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 179
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2013
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga seriozi Mon 18 Mar 2013 - 9:03

eri_g shkruajti:Pershendetje: doja te beja vetem nje pyetje myslumaneve nuk kam asgje me ta i respektoj per ate qe jan po a mund te me shpjegoj njeri qe pse e keni gjysmen e henes mbi xhami sepse une e di qe pse une si i krishter e kam kryqin.a mund te me kthej njeri pergjigje?
Ne kemi kalendarin henor, dhe festat i kemi permes kalendarit henor.
ju e kini kryqin per arsye se mendoni qe Isai a.s e kane kryquar ne kryq, por ne te vertet Isai a.s nuk e kan kryquar por qfairav ju ka doke qe e kane kryquar, Isai a.s ne te vertet eshte ngritur ne qiell.
Dhe nese eshte e vertet siq thojn krishteret se Isai a.s e kane kryquar, por qe nuk eshte e vertet. Kjo pi bjen nese Isai a.s do ta kishin vrare ne karrike elektrike, ju do ta kishi nje karrike elektrike ne vend kryqit

Dhe deshta me thane qe kurani eshte liber i Allahut. Bibla e krishtereve dhe Tevrati e hebreqe jan kane libra te Allahut por ma nuk jane per arsye se i kane ndryshuar, aty ku nuk ju kane doke mire e kane dryshuar njerzit dhe nese eshte ndryshuar nje liber i zotit nga dora e njeriut ai me nuk eshte liber i zotit.
Bibla e origjinale nuk ekziston.

Sqarim: Qafir d.m.th jo besimtar (per neve jane qafira krishteret jahudit etj. Per krishteret qafira jane muslimanet jahudit etj.)


Edituar për herë të fundit nga seriozi në Mon 18 Mar 2013 - 10:06, edituar 2 herë gjithsej
seriozi
seriozi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 179
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2013
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga seriozi Mon 18 Mar 2013 - 9:07

Tonii shkruajti:Oni zoti po te ket dhene sy lexo vargjet qe kam cituar pse lodhesh? lufterat botrore i kan filluar bishat e jo te krishteret e vertete por ata besimtar qe te till jane vetem me emer. pasi merre per cdo varg dhjaten e re (beslidhjen ) e po gjete qoftese nje fjal te vetme kur zoti i kerkon njerezve te luftojne per te ateher kerkoj falje jo para teje por para zotit.
shiko sa i madh eshte zoti ai thote une e bej djellin te lind dhe per besimtarin tim dhe per mekatarin , une e bej shiun te bjer dhe per te drejtin dhe per ate qe me mohon. zoti nuk kercenon askend sepse eshte zot i vertet e nuk mban shpresat tek shpata e njerezve qe ata te luftojne per te. besimtari i vertet eshte ai qe ben drejtesin ai qe do paqen ai qe ngre ushtri jo me shpata por me keng gezimi e besimi.
zoti eshte dashuri e duke qen dashuri ai nuk urdheron njerezit qe te vrasin me shpat per te por u meson te miren e te ligen njerezve e te miret do te ken shperblimin e tyre e te liget te tyren por ne boten tjeter
ndersa ne kte bote zoti kerkon miresin dhe nuk urdheron askend besimtar te vrasi ne emer te zotit madje urdheron te krishterin te fal armikun e tij e nese nuk e fal as i krishteri nuk do te falet nga zoti
shikoni sa i madh eshte zoti.
e zoti thote: shum do te vin tek ju e do tju mashtrojne do te jen si dele nga jasht por ujqer nga brenda njerez te kendshem ne te folur . profetet e rrem thot zoti do ti njihni nga veprat e tyre a mund te vilet frut hardhie nga ferra ?
e te rremet do te thone ja zoti eshte ne shkretetir ja zoti eshte ne vende te fshehta, mos shkoni sepse vet shejtani do te behet drit e do te mashtroj shume madje edhe te zgjedhurit.
e Zoti thote duaje gruan tende e mos e tradhto burri e gruaja do te jen nje trup i vetem, e zoti thot duaje te afermin tend si veten e zoti thyot duaje e fale armikun tend qe dhe zoti te fal ty, e zoti thot mos perdorni shpaten se nga shpata dhe do te vdisni,
cdo njeri mund te bertas e te thote me te madhe jam i krishter e te vrasi e te vjedhi etj. por a ka ia urdher per ti ber keto ne librin e tij?
ndersa une kur u referova vargjeve te Kuranit nuk eshte se pash ndonje musliman te bej vrasje dhe thash : sa keq si e mesoka zoti por kur lexova vargjet ne kuran kur urdheronin luft kunder jo muslimaneve thash sa keq vertet i urdheroka " zoti "
ti je musliaman por e ke zemren e mbylluar ndoshta.
Allahu i urdheron te luftojne ti vrasin qfariat atehere kur i sulmojn ose kur nuk munden te jene te lire prej qafirav.
Tonni ta bej nje pyetje nese ty te sulmon ndonje njeri si do te reagojshe, do te rrishe me duar ne gjepa apo do te luftojshe me at njeri?
seriozi
seriozi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 179
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2013
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga seriozi Mon 18 Mar 2013 - 9:20

Tonii shkruajti:sa per henen po te them se osmanet e krijuan perandorin shume shekuj pas shpalljes se islamit pra nuk ishin osmanet musliman te cilet ja u percuan arabeve por ishin arabet qe e perhapen, ne kohen e Muhamedit arabia kishte 360 zoter ne qabe nder zotet me medhenj te qabes ishin disa nder ta dhe zoti i henes qe quhej il-alah cdo fis kishte zotin e tij ne qabe psh familja e muhamedit kishte zotin e henes Il-alah te cilin e adhuronin gjithashtu babai i muhamedit Abdullah dhe nena e tij , nena e muhamedit deri sa vdiq gjer ne fund adhuronte henen. Muhamedi i hoqi zoterat e tjer dhe la zotin e fisit te tij Il- Alah pra zotin e henes per kete madje ka dhe vargje ne kuran ku thuhet pasha henen etj. fiset e tjera nuk e pranuan faktin qe muhamedi i hoqi zoterat e tjer qe i perkisnin fiseve te tjera arabe dhe keshtu filluan lufterat, per nje far kohe muahamedi e lejoj adhurimin e bijave te allahut te cilat sipas arabeve ishin kkrijuar nga bashkimi i henes dhe i djellit pra eklipsi te cilet arabet nuk e koptonin dot sic e koptojm ne sot dhe mendonin se ishin zotat qe krijonin eklipsin keshtu morri jet dhe gjysem hena. fisi qe adhuronte bijat e allahut ishte i fort dhe ne fillim muhamedi nuk kishte dot mundesi ti luftonte per kte arsye per nje far kohe i lejoj dhe kur ata u bene te dobet muahamedi ju kundervu . sepse ne fillim kurani e lejonte adhurimin e bijave te allahut por sapo judha mundesia menjeher e prishi prej sureve dhe e zevedesoj, dhe kur arabet e pane kete e quajten muhamedin mashtrues se ai ndryshonte suret por muhamedi u pergjigj se allahu mashtron ke te doje. arabet e shikonin qe muhamedi ndyshonte fjalet si te donte e muhamedi shkruajti kete varg nje ajet e zevendesojme me nje tjeter e allahu di me se miri se cfar shpall. ata thone ti muhamed je vetem trillues sura 16 101
pra nga ky varg del qart se arabet e pan qe muhamedi trillonte sa her te donte dhe thoshte qe allahu i ndryshon vargjet kur te doj.
ne suren 17 73-75 allahu i thot muahamedit se e kishte genjyer qe ta sprovonte ja vargu ne te vertete idhujtaret gati arriten te sprovojne ty nga ajo qe ne te shpallem e te trillosh tjeter nga cte shpallem e ateher do te zinin ty mik
e kur arabet e zgjuar e akuzonin si mashtrues muhamedi u thoshte se e kishte mashtruar djalli per nje far kohe por tani allahu e fal dhe e udhzon
shumica e muslimaneve nuk i njohin keto fakte pasi askush nuk do ja u thote por dijeni shkencetaret e arkeologjis ne arabi i dine keto gjera dhe heshtin disa nga frika disa per arsye te tjera
urdhero shiko zotin e henes il -Alah te zbuluar nga arkiologjia
https://youtu.be/QFBQZaCFnXc


e ne qoftese gjysem henen e paskan futur ne tradit Turqit ateher si ka mundesi qe ta pranojn mbi tempullin e allahut edhe ne ditet e sotme? kur shum tradita te islamit Turk jane zhdukur nga xhamit psh falja e bashkimi i kembeve ne rreshta etj dhe nuk paskan hequr dhe kte tradit te vjeter te henes te cilen se paska udhezuar allahu???
dhe dicka tjeter ne kuran thuhet ne shume vargje NE bem... ne krijuam... ne bejme... ne derguam... etj. cdo te thote Ne? pasi zgjedhimi eshte :
une , ti, ai, ajo jane ne njejes , ne , ju , ata, ato jane ne shumes. cdo te thote Ne?

hena eshte mates i kohes .
sepse me hene edhe njeriu me i thjesht mundet me dite kur muaji i ramazanit etj. (hena e re, hena e plote, hena e re)

mos i ndaj ajetet veq e veq e me i intepretu qysh ki qefe.
nese e lexon komplet nje sure do ta kuptosh domethenien e atyre ajeteve.

Allahu me te vertet i mallkon ata njerez qe mundohen me deviju dhe me shpik ndaj Allahut
seriozi
seriozi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 179
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2013
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga seriozi Mon 18 Mar 2013 - 9:49

KleaLove shkruajti:Do bej nje pyetje meqe kam te bej me shum myslyman tek puna edhe kam shum komshi myslyman qe e rrespektojne shum religjonin myslyman edhe mbajne bajram ..Po nje nate tek nje lokal ishim shum si shoqeri shqiptar myslyman edhe shum marokin edhe egjizian qe keta e rrespektojne shum kete fe ,,Ju bera nje pyetje ..Edhe pyetja ishte ,Eshte e drejte te martohet nje 40 vjecar me 14 vjecare apo 11 vjecare edhe ata than eshte mase e normale ku e ka kurani te shkruajtur kete kjo eshte apsurde fare qe njeriu nuk e rrespekton atehere kuranin flasim tamom tani qe i japin femit qe ne djep ju bejne proposta per ti martuar sa te rriten edhe kete qe po them eshte mase e vertet ,sepse pergjigja e tyre ishte po lejohet nje gje e tille ,,Un skam fe mos mendoni se dua ti dal zot se un per vete skam fe edhe nuk di shum .po per aq sa degjoj flas bazohem tek njerezit se librat i modifikojne s te duan .
Klea se pari do te them se e vetmja liber qe nuk eshte modifikuar kurr dhe as nuk do te modifikohet asnjehere ai eshte KURAN-i. (perveq kuranit te shitve te iranit ata kane tjeter kuran ata me te vertet nuk jane ne fene muslimane, por nuk e pranojn qe kane tjeter fe, ata kane ndryshuar kuranin sikur kane ndryshuar biblen para kuranit)
Se dyti Allahu permes Kuranit na ka treguar qka eshte e lejuar dhe qka e ndaluar. Musliamnet kane te lejuar te martohen me ato vajza qe jane te moshes se pjekur qe kane hyre ne periudhen e pjekuris.
Poashtu kane te drejte mu martu me ato vajza qe besojne ne Allah, e kane te ndaluar me u martu me ato vajza qe nuk besojn ne Allah.
Edhe Muhamedi a.s kur i kishte 25 vjet ishte martuar me Hatixhen e cila i kishte 40 vjet.
E kemi te lejuar te martohemi edhe me grua qe u kan e martuar (qe ka prish kuroren me burrin e vet(qe eshte ndare prej burrit te vet), apo qe i ka vdek burri) por gruaja per tu martuar perseri duhet te pres 4 muaj.

Me nje hadith Muhamedi a.s ka thene: qe martohu me ate vajze qe te pelqen

Ebu Hurejra [Allahu qoftë i kënaqur me të] thotë se Muhammedi [alejhis-selam] ka thënë: “Gruaja merret për katër gjëra: për shkak të pasurisë, për shkak të bukurisë, për shkak të autoritetit dhe për shkak të fejës [devotshmërisë].
Ndërsa ju merreni për shkak të fejës ngase do të jeni të bekuar.” [Buhariu-Sahih]


Dhe nje sqarim :
Ajetet jane fjalet e Allahut qe i'a ka zbritur ato muhamedit(Paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te) nepermjet engjullit "xhibril".

Kurse hadithet jane theniet dhe veprat e pejgamberit (Paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te).
seriozi
seriozi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 179
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2013
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Anakonda Fri 8 Jan 2016 - 23:33

UN JAM ISLAM, Per kuriozitet e kam lexuar biblen

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga bekimi Sun 10 Jan 2016 - 1:48

tu lumt Anakonda kush nuk   beson  ne  Islam ta lexon  Kuranin  sepse feja  Islamit  esht  feja  e Zotit

bekimi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 1897
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/08/2012
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen Empty Re: Muslimani qe varros te gjall gruan dhe femijen pse lexuan Biblen

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi