Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mirësit e mbulesës: People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mirësit e mbulesës: People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mirësit e mbulesës:

Shko poshtë

Mirësit e mbulesës: Empty Mirësit e mbulesës:

Mesazh nga Єямєℓiиdå Sun 20 Jan 2013 - 23:18

Mbulesa ka shumë mirësi, por këtë fatkeqësisht nuk po e dinë shumë nga popullata jonë. Mosbartja e mbulesës vjen me pasoja të mëdha dhe shumë efekte negative, ja disa prej tyre:

1. Heqja e mbulesës është mëkat nga mëkatet e mëdha ndaj Allahut të Lartësuar dhe mosrespektim i urdhrave të të Dërguarit sal-lAllahu alejhi ve sel-lem dhe s’ka dyshim se mëkatet ndaj Allahut dhe mospasimi i të Dërguarit ...sal-lAllahu alejhi ve sel-lem të shpijnë në humnerën e xhehennemit, Allahu na ruajttë nga dënimi i tij. I Dërguari i Allahut sal-lAllahu alejhi ve sel-lem ka thënë: “I gjithë ummeti im do të hyjë në xhennet, përveç atij që refuzon.” Të pranishmit i thanë: “O i Dërguari i Allahut, e kush refuzon (të hyjë në xhennet)?!” Ai tha: “Kush më pason mua, do të hyjë në xhennet e kush më kundërshton mua, vetëm se ka refuzuar.” (Transmeton Buhariu 7280).

2-Mbulesa është shenjë e devotshmëris Shamia është mbulesë për të dhe të mbuluarit pa dyshim që vjen nga devotshmëria. Allahu i Lartësuar thotë: “O bijtë e Ademit, Ne krijuam për ju petk që ju mbulon vendturpësinë dhe petk zbukurues. Po petku i devotshmërisë, ai është më i miri.” (El-A’raf, 26). Abdurr-Rrahman ibën Eslemi, Allahu e mëshiroftë, në komentimin e këtij ajeti ka th...ënë: “E ka frikë Allahun dhe i mbulon ato pjesë të trupit që i ka të ndaluara t’i zbulojë, e ky është petku i devotshmërisë.” Gjithashtu në lutjen e të Dërguarit sal-lAllahu alejhi ve sel-lem ka ardhur: "O Allahu im, m’i mbulo të metat e mia dhe më bëj të sigurt në qasjet e frikshme!” (Sahih Sunen” i Ebi Davudit 5074, sahih).

3-Ruan turpin: Turpi është pjesë e jetës, nuk ka jetë pa të. Është një moral i lartë që Allahu i Lartësuar e vendos tek ata persona që dëshiron t’i nderojë. Ua dhuron atë njerëzve me vlerë dhe e largon atë nga fytyrat e të pandershmëve. Turpi është nga veçoritë e njeriut, nga virtytet e natyrshmërisë dhe moral islam. Turpi është një nga pjesët e besimit (imanit). Turpi ishte ...një nga veçoritë më të famshme të arabëve, të cilën Islami e vërtetoi dhe bëri thirrje në të. Mef’uli ka thënë: “Turpi të bën të stolisesh më të mira, të ndalon nga të këqijat. Turpi e ndalon njeriun të bëjë punë të liga. Mbulesa nuk është tjetër vetëm se një mjet i përsosur për mbrojtjen e turpit. Heqja e mbulesës njëherazi është edhe heqje e turpit.”

4-Ndërpret lakminë dhe intrigat e shejtanit: Mbulesa e mbron shoqërinë nga punët e liga, nga sëmundja e zemrave të burrave dhe grave, është pengesë e lakmisë që të shpie në imoralitet (prostitucion), ndërpret shikimin e syve mashtrues, mbron nderin e burrit, të gruas dhe të të tjerëve. Është mburojë nga shpifjet dhe fjalët e liga që u bëhen grave të devotshme e të ndershme, nga poshtërsitë e dyshimit dhe të pasigurisë dhe është mburojë nga shumë mashtrime të tjera të shejtanit të mallkuar.
Është shenjë e maturisë, ndershmërisë: Mbulesa është shenjë sheriatike që tregon ndershmërinë, maturinë, dinjitetin, bujarinë e tyre dhe në të kundërtën i distancon ato nga dyshimi, ofendimi dhe pasiguria, siç thotë Allahu i Lartësuar: “O ti Pejgamber, thuaju grave të tua, bijave të tua dhe grave të besimtarëve le t’i vënë shamitë (mbulojë) e veta mbi trupin e tyre, pse kj...o është më afër që ato të njihen (se nuk janë rrugaçe) e të mos ofendohen. Allahu fal gabimet e kaluara, Ai është Mëshirues.” (El-Ahzab, 59). Të pamurit e mirë nga jashtë është argument se edhe mbrendësia është e mirë. Vërtetë maturia, vetpërmbajtja është kurora e gruas, në atë shtëpi që valvitë ndershmëria dhe maturia gjithmonë në të do të ketë lumturi.

5-Ngre moralin: Mbulesa fton në ruajtjen e normave më të larta morale, në ruajtjen e pastërtisë shpirtërore, modestisë, turpit, xhelozisë dhe në anën tjetër ndalon nga poshtërsitë skandaloze siç janë humbja e dinjitetit, imoraliteti, poshtërimi dhe degjenerimi etj.

6-Pastron zemrën: Mbulesa bën thirrje për pastrimin e zemrave të besimtarëve dhe i mbush ato me devotshmëri, i bën ato që t’i urrejnë mëkatet. Ajo që ka thënë Allahu i Lartësuar është e vërtetë: “...E kur kërkoni prej tyre (grave të Pejgamberit) ndonjë send, atë kërkojeni pas perdes, kjo është më pastër për zemrat tuaja dhe të tyre...” (El-Ahzab, 53).

7-Ruan nderin: Mbulesa është shkaku kryesor në ruajtjen e nderit, largimit të dyshimeve, provokimeve (fitneve) dhe shthurjeve në shoqëri.

Sabahudin Selimi
Viti/Kosovë
5-
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi