Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Drejtëshkrimi dhe shqiptimi i zanoreve në gjuhën shqipe People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Drejtëshkrimi dhe shqiptimi i zanoreve në gjuhën shqipe People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Drejtëshkrimi dhe shqiptimi i zanoreve në gjuhën shqipe

Shko poshtë

Drejtëshkrimi dhe shqiptimi i zanoreve në gjuhën shqipe Empty Drejtëshkrimi dhe shqiptimi i zanoreve në gjuhën shqipe

Mesazh nga Polici Sat 11 Sep 2010 - 1:13

Sa është i saktë drejtëshkrimi dhe shqiptimi i zanoreve në gjuhën dhe letërsin shqipe?

Te nderuar bashkebisedues po e hap ket tem se me duket se eshte mjaft delikate dhe kemi se per cka te diskutojme sepse me te vertet gjate bisedave dhe gjate shkrimit nuk i dalojm zanoret keshtu qe tani dalim nje popull qe nuk e flet sakt gjuhen e vet.
duke pasur respekt shume te madh per te gjithe ata qe punuan aq shume per gjuhen shqipe me te gjitha ato veshtersi qe i paten, tani kur ik emi te gjitha mundesit ata qe jan pergjejgjes per kultivimin e gjuhes shqipe korrigjimin besa edhe ndryshimin e disa fjaleve qe ato te dallohen njera me tjetren aty pak eshte duke u punuar.
fjalen e kam tek zanoret a, e, i, o, u, ë etj, p.sh

fajlia" e kalit hekurin . jela e kalit
dhe dhe (toke)

e shume e shume tjera (desha te them a eshte e lejuar qe ne disa fjale apo emertime te cilat jan te ngjajshme me njera tjetren te dallohen duke i perdorur zanoret e gjata ee, ii, oo. ëë, uu, etj
Polici
Polici
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : ne sherbim te shtetit
Postime Postime : 352
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/11/2009
Hobi Hobi : polic

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi