Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Puna e nenave vlen miliona euro People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Puna e nenave vlen miliona euro People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Puna e nenave vlen miliona euro

5 posters

Shko poshtë

Puna e nenave vlen miliona euro Empty Puna e nenave vlen miliona euro

Mesazh nga WebMaster Wed 18 May 2011 - 23:56

Jane te afta per t’u transformuar ne kuzhiniere, pastruese, infermiere, shofere, mesuese, keshilltare e edukatore. Puna e nenave per te edukuar dhe rritur femijet vlen 1.7 milione euro. Prinderit jane te rendesishem ne jeten e secilit prej nesh. Se bashku ata mund te realizojne nje mori gjerash ne emer te dashurise, perkushtimit dhe edukimit te femijeve. Duke vene ne pah rendesine e tyre gjate rritjes se nje femije eshte e pamundur te mendosh se njeri eshte me pak i rendesishem se tjetri. Megjithate roli i nenes mbetet i pazevendesueshem. Nje nder arsyet kryesore eshte se nenat mund te kujdesen me shume per femijet. Ato jetojne ne stres mes pergjegjesive familjare dhe atyre te punes.


Kohet fundit, puna e nenave eshte bere edhe pjese e nje studimi shkencor. Nese mamate e te gjithe botes do te paguheshin per te gjitha punet e tyre, nuk do te benin asgje falas per femijet dhe familjen, shuma e parave do te ishte teper e larte. Por sa vlen puna e nje nene? Veshtire qe ndonjerit prej nesh t’i kete shkuar ndermend ta mendoje nje gje e tille. Por ja qe ka edhe nga ata qe nuk u ka shpetuar ky detaj. Me laps ne dore kane bere te gjitha llogaritjet e te gjitha puneve qe ben nje nene. Perfundimi?

Nje djale ose vajze, ne prag te 18-vjetorit te lindjes, duhet ta falenderoje mamane 1.7 milione here. Ne fakt kjo eshte vlera ne para e puneve te kryera nga nenat moderne “shumefunksionale”, te cilat jane te afta te transformohen sipas rastit, ne kuzhiniere, pastruese, infermiere, mesuese, keshilltare, edukatore, per te rritur ne menyren me te mire te mundshme femijet e tyre, duke shpenzuar nje energji te madhe qe eshte e veshtire ta krahasosh me profesionet e tjera.

Dihet qe nena eshte zonje shtepie: gatuan, sistemon vendin, pastron, pret e percjell njerez dhe merret me edukimin e femijeve. Natyrisht qe te gjitha keto i ben falas. Por nese ajo do te vendoste t’u vinte nje çmim puneve qe ben per nje femije, atehere vlera monetare do te ishte jashtezakonisht e larte, nuk ka rendesi nese ajo punon me kohe te plote ose te pjesshme, duke perfshire te shtunat dhe te dielat.

Ky eshte perfundimi i nje studimi te kryer nga disa profesioniste te revistes britanike “Tesco”, ne nje rrjet supermarketesh, qe me pas eshte publikuar edhe nga “Daily Mail”. Studiuesve u eshte kerkuar te mbajne shenim (duke bere llogarite) te gjitha punet dhe detyrat qe nje nene ben per femijet e saj, nga lindja deri kur ai mbush 18 vjeç.
Studimi

Duke llogaritur kohen e shpenzuar per çdo aktivitet dhe duke e konvertuar ne para, ne baze te pages mesatare te nje profesionisti, studiuesit kane arritur ne shumen monetare te 1 424 504 sterlinave, qe u korrespondojne 1 704 588 milione eurove. 1600 ore zihen nga punet e shtepise, qe duke u konvertuar ne para arrijne vleren e 16700 eurove; 364 oret qe kalohen ne kuzhine jane te barabarta me 131 mije euro, sigurisht ne rast se do te vendosnit ta nderronit mamane me nje kuzhinier personal.

Po ashtu 52600 euro do te nevojiteshin per te punesuar nje shofer (qofte per itinerarin shtepi-shkolle, ose disa ore ne qendren tregtare), 718 mije euro te tjera per dadon (qe duke bere llogarite jane te barabarta me 88 mije ore pune). Edhe sherbimi i lavanterise nuk do te ishte shume ekonomik, duke pare 85 mije eurot qe do te shpenzoheshin ne 18 vjet per larjen dhe hekurosjen e rrobave; 98 mije eurot e shpenzuara per mesimet e edukates dhe miresjelljes, 8300 eurot per marredheniet publike, si dhe 6260 eurot per nje infermiere me pagese.

Pas ketij studimi, drejtoresha e revistes “Tesco Magazine”, Maureen Rice, u shpreh per londinezen “Daily Mail”: “Une jam nene vete dhe kam mbetur tejet e habitur kur zbulova se sa shume duhet te paguhemi per punet qe bejme çdo dite. eshte logjike qe gjithçka e bejme per dashuri dhe shpresoj qe ashtu si une te gjitha nenat te jene krenare e te ndihen te vleresuara nga kjo shifer marramendese, e cila lidhet me punen tone te pazevendesueshme. Ne fund te fundit nena mbetet gjithmone nene, me te vertete eshte nje, por vlen sa per katermbedhjete (po aq sa numri mesatar i puneve qe ben).

Te jesh prind eshte nje prej puneve me te rendesishme e me te veshtira qe mund te ekzistojne dhe nuk çuditem aspak qe vlera e puneve te kryera e konvertuar ne para, te jete aq e larte. eshte e rendesishme te dihet vlera ekonomike e nje nene, edhe pse shpesh baballaret japin ndihmen e tyre, sepse te qenet nene mund te jete sa e kenaqshme aq edhe e veshtire, e lodhshme dhe impenjative ne te njejten kohe. Shpresoj qe kontributi im per femijet e mi do t’i ndihmoje ata te behen qytetare te mire e te dobishem dhe te jetojne te lumtur ne vendin e tyre”, thote ajo. Megjithate, ne vend te kesaj vlere te madhe parash, nenat do te ndiheshin me te paguara nese ne kembim do t’u dhurohej me shume buzeqeshje dhe dashuri. Shqip

WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Puna e nenave vlen miliona euro Empty Re: Puna e nenave vlen miliona euro

Mesazh nga Arabela Thu 19 May 2011 - 0:56

sa te verteta geeegge geeegge geeegge rose53 rose53 rose53 rose53
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 30

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Puna e nenave vlen miliona euro Empty Re: Puna e nenave vlen miliona euro

Mesazh nga Anakonda Mon 5 Mar 2012 - 19:18

Cfare nuk po nxjerrin.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Puna e nenave vlen miliona euro Empty Re: Puna e nenave vlen miliona euro

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 6 Mar 2012 - 0:13

Gratë janë nëna dhe baballarë shumë herë ... punojnë brenda dhe jashtë shtëpisë jo me më pak lodhje se burrat, edhe pse forca fizike e tyre është më e ulët. Ato sakrifikohen, përfshihen ... vuajnë ... bien dhe ringrihen ... rilindin përsëri pas çdo zhgënjimi, me një aftësi që vetëm ato e dinë... Ndalojnë për të menduar mbi problemet, por në të njëjtën kohë ato gjithashtu mendojnë dhe zgjidhjen. Udhëtimi i tyre është i gjatë, ndoshta më shumë se ju mund ta imagjinoni, por kurrë nuk heqin dorë para se të arrijnë qëllimin dhe kur e arrijnë shohin prapa, vetëm një herë; vërejnë me krenari, të gjitha përpjekjet e bëra dhe të përballuara me durim dhe thonë me vete ... ia vlente me të vërtetë ...
Femrat janë kështu, një forcë e natyrës ... jo të vetëdijshëm për forcën e saj.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Puna e nenave vlen miliona euro Empty Re: Puna e nenave vlen miliona euro

Mesazh nga Ariel Tue 6 Mar 2012 - 8:02

Opo mos na vleresojne kaq shume se nuk duam...vetem te na respektojne dhe te behen te mire per vehten e tyre...
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Puna e nenave vlen miliona euro Empty Re: Puna e nenave vlen miliona euro

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi